27 Ekim 2020 Salı

Özel yurtlara pandemi darbesi: Bir bir kapanıyor

Özel yurtlara pandemi darbesi: Bir bir kapanıyor

Koronavirüs döneminde özel öğrenci yurtlarında büyük ekonomik sorunlar yaşanıyor. Destek göremediklerini ifade eden İzmit Özel Öğrenci Yurtları Derneği Başkanı Cihan Şenses, “Cemaatlere yardım geliyor ama biz destek göremiyoruz. Şimdiye kadar 2 yurdumuz pandemi nedeniyle kapandı” dedi

12 Ekim 2020 Pazartesi 14:04 Güncel

Birçok esnaf ve çeşitli sektör Kocaeli Üniversitesi'nde eğitim gören öğrencilerin oluşturduğu yoğunluk sayesinde iş yapıyordu. Üniversitenin pandemi süreci nedeniyle uzun süredir kapalı olması birçok sektörü olumsuz etkiledi. Olumsuz etkilenen sektörlerin başında ise özel öğrenci yurtları geliyor. İlimizde yaklaşık 30 özel eğitim yurdu bulunurken bu yurtların çatısı altında birleştiği İzmit Özel Öğrenci Yurtları Derneği Başkanı Cihan Şenses yaptığı açıklamalarda birçok yurt sahibinin evine ekmek götürmekte dahi zorlandığını söyledi.

“KAPILAR YÜZÜMÜZE KAPANIYOR”

Süreci değerlendiren İzmit Özel Öğrenci Yurtları Derneği Başkanı Cihan Şenses, “Yardımlar konusunda KOTO’yla bir görüşme yapıp dosyamızı sunduk, çözüm önerilerimizi ifade ettik ama kredi haricinde bir sonuç alamadık. Özel Öğrenci Yurtları olarak cemaatler haricinde özel olan ilimizde 30 işyeri var. Cemaatlere yardım geliyor ama biz destek göremiyoruz. Şimdiye kadar 2 yurdumuz pandemi nedeniyle kapandı. Bizimde durumumuz kötü. Bir binanın en düşük maliyeti 10-15 bin lirayı buluyor. 8 aydır hiçbir iş yapmıyoruz yardımsız bir şekilde ayakta durmaya çalışıyoruz. Kimse sesimizi duymuyor, mağduriyetimizi görmüyor. Özel Yurtlar her zaman ikinci plana atılıyor. Çaldığımız kapılar yüzümüze kapanıyor.

“KATI ATIK VERGİSİ ALINIYOR”

Özel Yurtlar olarak bizim katı atığımız yok ama bizden katı atık vergisi alınıyor. Vergi konusunda İzmit Belediyesi Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet yardımcı olacağını söylemişti ama bir sonuç göremedik. Yetkililere biz yurtlarımızın da kamu yararına korona virüs döneminde kullanılabileceğini söyledik. Ama yine bir geri dönüş alamadık. Devlet yurdunda bir öğrencinin maliyeti bin 500 lirayı buluyor biz bu konuda ortak bir çalışmayla bize yönlendirildiğinde yarı yarıya yükü azaltmış olacağız. Fakat bu konuda da her şey yavaş ilerliyor” dedi.

“KURDUĞUMUZ PLANLARDA YIKILDI”

“Pandemi sürecinde Kocaeli’nde çalışıp memleketine gitmeyen burada kalan öğrencilerin bile alınan kararla çıkarılması istendi” diyen Şense “Biz bu dönemde hiç iş yapamadık. Ama vergilerimizi, bina kiralarımızı ödemek zorunda kaldı. Ayakta kalmak için banka kredileri almak durumunda kalındı. Okullar bugün açıla en az 2 yıl boyunca bankalara çalışmak gerekiyor. Bizim beklentimiz kiralarımıza bir yardım olmasıydı veya faizsiz kredi alabilmekti. Bu konuda da beklentimizi karşılamadı. Önümüzü göremiyoruz. Sürekli olarak gündemi takip ediyoruz. En ufak gelişmede yolumuzu çizmeye çalışıyoruz. Fakat kararla çok kısa sürede değişiyor. Kurduğumuz planlarda yıkılıyor” ifadelerini kullandı.

“KOÜ İLE İLETİŞİM PROBLEMİ VAR”

Şenses açıklamasının devamında, “Kocaeli Üniversitesi'yle de ciddi bir iletişim problemi var. Stant açma konusunda zor bir dönem yaşandığını söyleyip indirim istediğimiz halde bu isteğimiz geri çevrildi. Birilerinin gelip bu dönemde ne yaptığımızı ne zorluk çektiğimizi görmelerini istiyoruz. Derdimizi anlatamıyoruz. Türkiye genelinde 730 bin civarında öğrenciye hitap ediyoruz ama derdimizi anlatacak muhatap bulamıyoruz. Özel yurtlarda en 3 kişi çalışmak zorunda. Biz bu insanların da maaşlarını sigortalarını ödemek zorundayız. Her şeyi kenara yazmak zorundayız

ÖZEL ÖĞRENCİ YURDU KALAMAYACAK

Tüm özel yurt sahipleri bina sahipleriyle mücadele ediyoruz. Herkes evine ekmek götürme derdine düştü. Birçok özel yurt sahibi yardıma muhtaç duruma geldi. Tek beklentimiz okulların en kısa sürede açılması. Allah göstermesin pandemi süreci 6-7 ay daha devam eder okullar açılmazsa özel yurt diye bir şey kalamayacak. İlkokullar, liseler açıldı ama üniversiteler açılamıyor. Süreç bittiğinde özel öğrenci yurdu bulunamayacak. Koronavirüs nedeniyle odalarda kalacak öğrenci sayısı azalacak. Bu da oda fiyatlarını artıracak. En azından kiramızı ödeyecek kadar bir geliri elde etmek istiyoruz” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Para çekemeyince ATM'yi kırdı!

Para çekemeyince ATM'yi kırdı!