04 Haziran 2020 Perşembe

Öztürk: Esnaf zorda, kent merkezi cazibe merkezi olmalı

Öztürk: Esnaf zorda, kent merkezi cazibe merkezi olmalı

İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği’nin 20. Kuruluş yıl dönümü vesilesiyle gerçekleştirilen programda konuşan İKM Başkanı Murat Öztürk, “Kent merkezi olarak sıkıntılarımız var. Siyasiler lütfen bu konuya el atsın. Esnafın dayanacak gücü kalmadı. Kent merkezi cazibe merkezi olmalı” dedi

24 Şubat 2019 Pazar 10:13 Güncel

İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği’nin 20. Kuruluş yıl dönümü sebebiyle Antikkapı Restoran'da düzenlenen program İKM Başkanı Murat Öztürk'ün ev sahipliğinde dün akşam gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Hüseyin Aksoy ve İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan'ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Demokrat Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nail Baki, AK Parti İzmit Belediye Başkan adayı Sibel Gönül, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Hikmet Erenkaya, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Aydın, ilimizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda esnaf katıldı. Protokol üyeleri birlikte pişmaniye çekti.

"EKONOMİK KRİZDEN ETKİLENİYORUZ"

Programın açılış konuşmasını yapan İKM Başkanı Murat Öztürk, "Ekonomik kriz herkes gibi bizi de etkiledi. Esnafımız elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor. Birçok dükkan kapalı, buna üzülüyoruz. Ayakta kalmaya çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hiçbir AVM rakibimiz olmamıştır. Kendimizi yetiştirmek ve en iyisini yapmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.

"İZMİT'İN KENT MERKEZİNE EL ATILMADI"

İzmit'teki eksikleri ve esnaf taleplerini vurgulayan bir konuşma yapan Öztürk, "Büyükşehir başkanı kim olursa olsun kapısından ayrılmayacağız" dedi. "Bizi kapılarından çevirmesinler diyen Öztürk, "Kent merkezinin Cumhuriyet Parkı meydanı olmasını istiyoruz. Fethiye Caddesi'nde hala Hikmet Erenkaya'nın ve Sefa Sirmen'in Yürüyüş Yolu'nda yürümekteyiz. İzmit'in kent merkezine pek fazla el atılmadı. Kim başkan olursa olsun ilk işi İzmit'e el atmak olsun. Biz üzerimize düşen görev neyse yapmaya varız. Kuyumcular Çarşısı'nın düzenlenmesi Kapanönü Çarşı'nın çatısının düzeltilmesi ve kapatılması gerek. Ayakkabıcılar Çarşısı'nın da çatısındaki sorunların çözülmesi yönünde talepler var. Biz de esnaf kardeşlerimizin bu taleplerini iletmek zorundayız" ifadelerini kullandı.

"KENT MERKEZİ CAZİBE MERKEZİ OLMALI"

Öztürk konuşmasının devamında, "Biz esnaflar olarak İzmit’te trafik olduğunu düşünüyoruz. Ücretsiz tuvaletler istiyoruz. Anneler için emzirme odaları istiyoruz. Bunlar bizim düşüncelerimizdir. İstek ve arzularımız oldukça fazla. Derneğimizin 20. kuruluş yılında bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum. Kent merkezi olarak sıkıntılarımız var. Siyasiler lütfen bu konuya el atsın. Esnafın dayanacak gücü kalmadı. Kent merkezi cazibe merkezi olmalı” ifadeleriyle sonlandırdı.

"ÇOCUK HASSASİYETİYLE BU GÖREVİ YAPTIK"

Düzenlenen gecede konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Bu şehir bebeklerini bana emanet etti. Onlara gözüm gibi bakmaya gayret ettim. Daha sonra milletvekilliği görevi verdiniz. O görevi de 5 yıl boyunca elimizden geleni yaptık. Son 10 yılda şehri emanet ettiniz. Bizler de bunu namusumuz gibi gördük. Çocuk hassasiyeti ile bu görevi yapmaya başladık. 2 dönem belediye başkanlığı bizim gibi insanlar için yeterli. Tadında bırakmak lazım dedik. Siyasette bir yere gelmek kolay değil ama bir yerden inmeyi bilmek daha zor. Gönül rahatlığı içerisinde 1 ay sonra yeni bir arkadaşımıza görevi emanet edeceğiz. Bu şehre kim çivi çaktıya hepsine teşekkürlerimi iletiyorum.  Her dönemin rantçıları vardır. Bunlar bazen kuzu kılığına girip şehrin kaynaklarını kullanmak isterler” dedi.

“YAPILANLAR UNUTULUYOR”

Nevzat Doğan, İKM Başkanı Murat Öztürk'e cevap niteliğinde yapılan çalışmaları şu sözlerle aktardı: “Yapılan çalışmalar unutuluyor. Fevziye, Yenicuma Parkı’nı geriye doğru baktığınızda çok değiştini görürsünüz. Buraların hepsinde güzel gayretlerle işler oldu. Evet eksikler var. Bu eksiklerin gecikmesinde bazen hepimizin ortak karar alamaması var. Kapanönü’nde mükemmel bir proje hazırladık. Tüm masrafı belediye karşılayacaktı. Fakat bir türlü birlik sağlanamadı. Benim artık 1 ayım kaldı ama cephelerin değiştirilmesinde daha istekli olmalıyız. İzmit merkezini altınla kaplayalım biz esnaflık anlayışında söylediğim ufukları açmazsak müşteri gelmez. Eksikliklerimiz olabilir ama size karşı yanlışımız olmaz. Hakkınızı helal edin.”

“TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Vali Hüseyin Aksoy İKM yöneticilerine teşekkür ederek, “Bugüne kadar bu dengeyi kuran tüm yöneticilere teşekkür ediyorum. Bir araya gelmek çözüm üretmek adına yürütülen faaliyetler oldukça önemli. Esnafımızın daha iyi gelmesi yönünde yapılan çalışmalar adına teşekkür ediyorum. Tüm esnafımıza İzmit’te yaşayan bir vatandaş olarak teşekkür ediyorum. Biz esnafımıza yönelik çalışmalara üzerimize düşeni yapmaya hazırız” diye konuştu.

“ESNAFIMIZIN TALEPLERİNİ ALDIK”

Vali Hüseyin Aksoy’un ardından söz alan Cumhur İttifakı İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül, “Derneğimizin kuruluş günlerini hatırlıyorum. Gün geçtikçe İzmit’in en önemli derneklerinden biri haline geldi. Esnafın birliği beraberliği çok kıymetli. Başkanımız taleplerinden bahsetti. Şehirler canlı organizmalar gibidirler. Dolayısıyla bu sembol caddelerimizi değil, tüm caddelerimizi yenilememiz gerekiyor. Bunları hep birlikte tartışarak yapacağız. Buradaki esnaflarımızın taleplerini almış olduk. İzmit Kocaeli’nin en önemli ilçesi. Gıpta ile bakılacak bir İzmit için yola çıktık. İzmit’e emek veren her bir başkanımızı minnet ve şükranla anıyorum. Makamlar gelip geçici. Gönül yapmak en büyük arzumuzdur. Vatandaşın derdine kulak kesilmek gerekir. Bunu yaptığımız zaman gönüllerde yer edinebiliriz” dedi.

HÜRRİYET'E “BÜYÜK BAŞKAN” TEZAHÜRATI

“Büyük Başkan” tezahüratlarıyla kürsüye çıkan CHP Milletvekili ve Millet İttifakı İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet, “Önünüzde saygıyla eğiliyorum” diyerek sözlerine başladı. Hürriyet konuşmasının devamında, “Harika bir birliktelik, harika bir dayanışma. İyiki İzmitliyiz dedirtiyorsunuz bize. Daha nice nice yıllar diyorum. Kentimize marka değer katan projeleri hayata geçirmek dileğiyle. Ekonomik kriz malesef esnafımızı etkiliyor. Esnaf kepenk kapatırken hepimize görev düşüyor. Önce önlem almalıyız, bu kentin yaşam damarlarını açmalıyız. Tıkanan turizm damarlarını açmak hepinmizin. Başkan olduğumda bu kenti cazibe merkezi haline getireceğiz” şeklinde konuştu.

“ESNAFIMIZA SÖZÜMÜZ OLSUN”

“Bu kenti marka kent yapmak hepimizin sorumluluğu” diyerek sözlerini sürdüren Hürriyet, “Sanata, tiyatroya, devasa kütüphanelere saygı gösterebilecek önemli projeleri hep birlikte hayata geçirmek bizlerin boynumuzun borcu. Partizanlık yapmadan, kaynakları israf etmeden, adil bir yönetimle bu kenti bir adım daha ileri taşımak bütün yönetenlerin görevidir. Bizim sizlere sözümüzdür: Kent merkezini cazibe merkezi yapacağız. Bu kentin değerini yükseltmek esnafımıza sözümüz olsun”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

AK Parti'de adaylar vaatlerini bu tarihlerde açıklayacak

AK Parti'de adaylar vaatlerini bu tarihlerde açıklayacak