21 Eylül 2020 Pazartesi

Pakmaya'ya 88 bin TL'lik kötü koku cezası

Pakmaya'ya 88 bin TL'lik kötü koku cezası

Kartepe ve İzmit'i kötü kokuya boğan ve vatandaşların şikayet ettiği Pakmaya'ya 88 bin TL'lik ceza kesildi

01 Eylül 2020 Salı 13:19 Güncel

Pakmaya'nın Köseköy'deki fabrikası, geçtiğimiz günlerde Kartepe ve İzmit'i kötü kokuya boğdu. Vatandaşların yoğun şikayeti sonrası harekete geçen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü teknik elemanları tarafından Pakmaya’da inceleme yapıldı. Yapılan incelemede, fabrikada bulunan anaerobik reaktör ünitesinin reaktör tavanında 2 delinme meydana geldiği, delinmeden dolayı ortama hidrojen sülfür gazı yayılımı başladığı, arızalı reaktörden sağlam reaktöre tahliyenin devam ettiği, denetim esnasında tesis içi ve yakın çevresinde rüzgara bağlı olarak koku hissedildiği tespit edildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Valilik'ten yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: İlimiz İzmit ve  Kartepe İlçelerinde hissedilen koku kirliliği ve şikayetler üzerine, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü teknik elemanları tarafından,  30.08.2020 tarihinde saat 17:30 da, ilimiz Kartepe İlçesi Köseköy, Ankara Cd. No.277 adresinde faaliyet gösteren PAK GIDA ÜRETİM VE PAZ. A.Ş de yapılan denetimde anaerobik reaktör ünitesinin reaktör tavanında 27.08.2020 tarihinde delinme meydana geldiği, delinmeden dolayı ortama hidrojen sülfür gazı yayılımı başladığı, arızalı reaktörden sağlam reaktöre tahliyenin devam ettiği, denetim esnasında tesis içi ve yakın çevresinde rüzgara bağlı olarak koku hissedildiği tespit edilmiştir.

88 BİN TL CEZA

Söz konusu koku kirliliğine istinaden, PAK GIDA ÜRETİM VE PAZ. A.Ş ne 2872 sayılı Çevre Kanunun 20 inci maddesinin (b) maddesi gereği 88.499,00 TL İdari Para Cezası uygulanmıştır. Tesiste arızanın giderilmesine yönelik onarım çalışmaları devam etmekte olup, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince takip edilmektedir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Silahlı saldırıya uğrayan Kaan Şensoy hayatını kaybetti

Silahlı saldırıya uğrayan Kaan Şensoy hayatını kaybetti