23 Ağustos 2019 Cuma

Petrol-İş: Kazanılmış haklarımızı koruyacağız

Petrol-İş: Kazanılmış haklarımızı koruyacağız

TÜPRAŞ’ta tıkanan toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili bir açıklama yapan Petrol-İş Sendikası, işvereni sorumlu davranmaya davet etti

25 Nisan 2019 Perşembe 13:24 Güncel

Koç Holding'e bağlı TÜPRAŞ ile Petrol-İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkandı. 4 bin 300 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ilerleme sağlamaması üzerine işçiler eyleme başladı. İşçiler, TÜPRAŞ yönetimini talepleri doğrultusunda sözleşmeyi imzalamayı çağırdı.

ARABULU SÜRECİ

Öte yandan Petrol-İş Sendikası da toplu sözleşme görüşmeleri ile ilgili bir açıklama yayımladı. TÜPRAŞ’ta müzakereleri yürütmekte oldukları 2019-2020 yılı toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinde uyuşmazlık ve tarafsız arabulucu sürecine gelindiği belirtilen açıklamada, “Süreç boyunca masada kalma, müzakere yürütme ve ortak akıl, irade ile toplu sözleşmeyi sonuçlandırma çabalarımız, ne yazık ki dönem itibariyle işveren tarafında beklenen karşılığı bulmamaktadır” denildi.

KAZANILMIŞ HAKLARI KORUYACAĞIZ

Sendika açıklaması şöyle devam etti:  “TÜPRAŞ’ta işveren, hukuki prosedürlerin tüketilmesi sonucunda, sürecin irade ve akıl dışı bir sonuca sürüklenmesine yönelik bir TİS stratejisi içinde olmadığını açıkça göstermelidir. Unutulmamalıdır ki Petrol-İş Sendikası’nın dört rafineride çalışan tüm üyeleri, ülkemizin en büyük ve en fazla katma değer üreten markası TÜPRAŞ’ı var eden emek ve gayretleri kadar, mücadeleyi sürdürecek yürek ve cesarete de sahiptirler. Petrol-İş Sendikası da masada toplu sözleşmenin ortak sorumluluk duygusu ile yürütülmesi ve yönetilmesi iradesine sonuna kadar sahip çıkacaktır. Petrol-İş Sendikası olarak, TÜPRAŞ’ta yıllardır elde ettiğimiz kazanılmış haklarımızı ve tesis edilmiş olan çalışma barışını koruyacağımızı belirtiyor, işverenliğimizi toplu sözleşmenin her dönem olduğu gibi alışılmış ve içselleştirilmiş şekliyle yürütülmesi ve yönetilmesi için sorumlu davranmaya davet ediyoruz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İşte İzmit'teki 1 Mayıs kutlamalarının detayları

İşte İzmit'teki 1 Mayıs kutlamalarının detayları