15 Ağustos 2020 Cumartesi

Pişmaniye Festivali çok renkli geçecek

Pişmaniye Festivali çok renkli geçecek

İzmit Belediyesi tarafından 3-4-5 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan Pişmaniye Festivali’nde Manuş Baba ve Retrobüs konserleri ile İzmitli pişmaniyeye doyacak. Bu yıl festivalin bir ayağı da KOÜ Umuttepe kampüsünde olacak

30 Eylül 2019 Pazartesi 11:01 Güncel

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet bugün makam toplantı odasında düzenlediği açıklamada, 3-4-5 Ekim’de İzmit’te düzenlenecek olan 11’inci Pişmaniye Festivali’nin tanıtımını yaptı. Gerçekleştirilen programa İzmitli pişmaniye üreticilerinin temsilcileri de katıldı. Toplantıya İpek Pişmaniye ortağı Hüseyin Canıgeniş, Kar Pişmaniye sahibi Yaşar Üçcan, Naz Pişmaniye Suat Kaçar, Burşah Pişmaniye sahibi Mustafa Şahin, Davut Önder Pişmaniye adına Çiğdem Akbaş katıldı. Toplantıda konuşan Pişmaniyeciler Derneği Başkanı ve Burşah Pişmaniye sahibi Mustafa Şahin, “Biz dışarıdaki parayı buraya getiriyoruz. Buradaki paranın dolaşımını sağlamıyoruz” dedi. Pişmaniyeciler ayrıca başkan Hürriyet’ten pişmaniyeciler için bir sokak istediler.

PİŞMANİYE FESTİVALİ ARTIK İZMİT’TE OLACAK

Toplantının başında konuşan Fatma Kaplan Hürriyet Pişmaniye Festivali’nin diğer şehirlerde kutlanmayacağını söyleyerek: “Bu kentin esnafı sıkıntıda, ekonomik koşullar ortada, turizm kaynağını geliştirerek kentin ekonomik yapısını da değiştirebiliriz. Bundan sonraki zamanlarda senede 2 gün şenlik yapmayacağız, pişmaniye üstüne 365 gün kafa yoracağız. Üreticilerimizle sık sık bir araya geleceğiz. 80 bin öğrenci var, bunları şehrin merkezine çekmeye çalışıyoruz orada da kent esnafı için ciddi bir kaynak var. Onlara da pişmaniye ile tatlı bir hoş geldin demek istiyoruz. Pişmaniyeyi artık kentimizde tanıtacağız. Ben pişmaniyenin yanında şehrinde tanıtılması gerektiğini düşünüyorum. Fuarcılık önemli ama pişmaniyenin yapıldığı yerde tanıtılması lazım” dedi.

ŞEHRİMİZİ TEMSİL EDEN MARKA

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet toplantıda pişmaniye festivali ile ilgili bilgiler vererek: “Pişmaniye, kentimize özgü bir tatlı olup, ulusal ve uluslararası platformlarda  şehrimizi tesil eden bir markadır. Pişmaniye veya diğer adıyla tel helva, Kocaeli yöresinde çok meşhur olan bir tatlı türüdür. Kocaeli'de tüm yöresel şenliklerin, şölenlerin de vazgeçilmez yiyeceklerindendir. Özgün bir tatlı çeşidi olması, hafifliği, pişmaniyenin il dışında da aranmasını ve ilgi görmesini sağlamıştır. 

ÜRETİCİLERLE HAREKET EDECEĞİZ

Biz de İzmit Belediyesi olarak bu sembol tatlımızı yurt içinde ve yurt dışında daha tanınır hale getirmek ve beraberinde büyük bir pazar yaratmanın çabası içerisindeyiz. Bir yandan pişmaniyemizi iç ve dış pazarlarda daha etkili pazarlarken diğer taraftan da  şehrimizde ki pişmaniye üreticileriyle de birlikte hareket ederek onlarında bu çalışmalardan kazanç sağlamasını istiyoruz. Bu yıl gerçekleştireceğimiz Pişmaniye Şenliğimizde Kocaeli’deki tüm vatandaşlarımızı pişmaniyeyle buluşturup, birbirinden ünlü sanatçılarımızla şenliğimizi adına yakışır şekilde yaşayacağız.

ÜNİVERSİTEYİ MERKEZLE BULUŞTURACAĞIZ

Kocaeli Üniversitemizi de dahil ederek planladığımız şenliğimizle, Türkiye’nin dört bir yanından şehrimize gelen gençlerimizle pişmaniye çoşkusunu bir arada yaşayacağız. Böylelikle belediye başkanlığı adaylık sürecimizde de vurguladığımız  üniversiteyi merkezle buluşturacağız sözümüzün başlangıcını gerçekleştireceğiz. İzmit’e göndererek bir anlamda evlatlarını bizlere emanet eden ailelere ve eğitimleri için şehrimizi tercih eden gençlerimize de ne kadar doğru bir karar verdiklerini göstermiş olacağız” dedi.
 

PİŞMANİYE FESTİVALİ PROGRAM AKIŞI


3 EKİM 2019 PERŞEMBE
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ – UMUTTEPE

11:30 
41 Bando
11:30  “BEN ÇİZDİM, SEN PİŞMANİYE ANLAT” Karikatür Etkinliği
12:00  Pişmaniye Yeme Yarışması
13:00  Pişmaniye Çekimi

BELSA BELEDİYE MEYDANI
17:00 
41 Bando
17:00  Pişmaniye Çekimi
17:45  SAHNE İzmit Performansı
19:00  KONSER – DOĞAN AKTAŞ
20:50  İzmit Belediye Başkanı Sayın Fatma Kaplan Hürriyet konuşması
21:00  KONSER – GENCER SAVAŞ BANDOSU- Gencer Savaş Bandosu


4 EKİM 2019 CUMA
BELSA BELEDİYE MEYDANI

16.00   41 Bando
16.00  “PİŞMANİYE HATIRASI” Video Çekim Noktası
16.00  DÜNDEN BUGÜNE PİŞMANİYE VE İZMİT” Fotoğraf Sergisi
16:00  Pişmaniye Yeme Yarışması
16:45  Pişmaniye Çekimi
17:30  SAHNE İzmit Performansı
18:00  SÖYLEŞİ - “KUŞAKTAN KUŞAĞA İZMİT PİŞMANİYE HİKAYELERİ”
19:30  KONSER – MERT SELA
21:00  KONSER - RETROBÜS


5 EKİM 2019 CUMARTESİ
KÜLTÜR TEPESİ

14:00 
41 Bando
14:30  KORTEJ (Kültür Tepesi - Yürüyüş yolu–BELSA Belediye meydanı)

BELSA BELEDİYE MEYDANI
16:00 
Pişmaniye Çekimi
17:00  OTİSTİK ÇOCUKLAR ORKESTRASI
            ŞEF: BUSE ŞAHİN
17:45  VAVEYLA KUKLA GÖSTERİSİ (
18:30  Pişmaniye Yeme Yarışması (Çınar Ahşap Plaket + 1 kutu Pişmaniye)
18:30  BEN ÇİZDİM, SEN PİŞMANİYE ANLAT” Karikatür seçimi
18:45  GASTROİZMİT - “ŞEFİMİZ PİŞMANİYE MUTFAĞINDA” Demo ve Tadım
20:45  İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet konuşması
21:00  KONSER - MANUŞ BABA

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit pazarlarında kış hazırlığı

İzmit pazarlarında kış hazırlığı