27 Şubat 2021 Cumartesi

Pişmaniyeciler Meydanı ihalesi iptal mi?

Pişmaniyeciler Meydanı ihalesi iptal mi?

Pişmaniyeciler Meydanı’ndaki dükkanlar için ihale 23 Aralık’ta gerçekleşti. Meydan’da bulunan satış büfesinin ihalesi iptal edildiği iptal edildi. İptal edilen ihalede büfe için en yüksek teklifi veren Sinan Kaya, ihalenin ardından bazı kişilerce rahatsız edildiğini belirtti

06 Ocak 2021 Çarşamba 14:45 Güncel

İzmit’in sembolü pişmaniye için yapılan Pişmaniyeciler Meydanı’nda bulunan dükkanlar için ihale 23 Aralık’ta Büyükşehir Belediye binasında gerçekleşti. Sinan Kaya, Pişmaniyeciler Meydanı’nda bulunan tek büfenin Büyükşehir Belediyesi Encümeninde yapılan ihalesine katıldı. Aylık 2 bin 600 TL’lik muhammen kira bedeli önerisi ile başlayan ihalede Pişmaniye Meydanı’ndaki satış büfesi için en yüksek teklifi 11 bin TL bedelle Sinan Kaya verirken, Fahrettin Çartay 10 bin 100 TL, Tuna Koç ise 7 bin 650 TL teklif verdi.

“GERİ ADIM ATMADIM”

23 Aralık’ta gerçekleşen ihale sonrası en yüksek teklifi veren Sinan Kaya, “İhaleden sonra Büyükşehir binasının bahçesinde 20 kişilik bir grup ihaleyi almamın yanlış olduğunu söyledi. Arkamdan buraya gelen kişiler ‘İhaleden çekileceksin, biz masrafını karşılayacağız. Burası bizim mekanımız. Dükkanın açık olduğunu görmüyor musun? Biz işletmeciyiz’ diyerek tehdit etti. Ama geri adım atmadım. Geri adım atmayınca tehditlerin yerine farklı baskı yöntemleri aldı. Araya birilerini sokmaya başladılar. Birileri arkadaşlarımı arayarak baskı kurmak istedi. Arkadaşlarım beni arayarak bu durumu anlattı.

“MEMURUN BUNU BİLMESİ İMKANSIZ”

Benim vazgeçmeyeceğimi anlayınca kişiler benimle konuştuktan ve kararlı olduğumu gördükten sonra bizi tanıyan esnaflardan ihalenin zaten iptal olacağı duyumunu almaya başladık. 23 Aralık’ın üzerinden geçen 13 gün içinde ihale sonucu ile ilgili bir haber alamadım. 5 Ocak 2021 tarihinde Büyükşehir Belediyesi Emlak Yönetim Şube Müdürlüğüne giderek bilgi almak istedim. İhalenin iptal edildiğini öğrendim. Oradaki memur ihale teklifinde ‘yazım hatası’ olduğunu söyledi. Bir memurun bunu bilmesi imkansız. Bu encümenden çıkacak bir karar. Gerekçeli kararı biliyor olması bile tuhaf.

“TEKRAR İHALEYE GİRECEĞİM”

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı aradım. Kendisi değil özel kalemi telefona çıktı. O da konuyu geçiştirdi. Pişmaniyeciler Meydanı’ndan büfenin şu anda ihalesiz, sözleşmesiz, ruhsatsız bir şekilde işletiliyor. Burada sigara dahil her şey satılıyor. Bizim hakkımızı yiyip ihaleyi iptal ediliyor. Bu kişiler ihaleden önce onlarca kişinin ihaleye girmesine engel mi oluyor” dedi. Tekrar ihaleye girip girmeyeceği sorusuna ise Kaya, “İhale tekrar açılırsa gireceğim. Benim kimseden çekincem yok” dedi.

“MEVZUATA AYKIRI”

Sinan Kaya’nın iddialarının ardından Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden aldığımız bilgiler doğrultusunda ihalenin iptal olduğu öğrenildi. Teknik gerekçeler iptal edilen ihalenin ihale mevzuatına aykırı teklif verilmesi gerekçesi ile iptal edildiği ifade edildi. İptal edilen ihalenin yakın bir zamanda tekrar yapılacağı öğrenildi. İhale sonuçlanmamasına rağmen büfe alanında satış yapılması ile ilgili de meydan inşaatı öncesi alanda bulunan işletmecinin sözleşme sürecinin devam etmesi olarak açıklandı. Aralık ayının sonuna kadar sözleşmesi devam eden işletmeci yeni ihalenin sonuçlanması sonrası dükkanı devredecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

AK Parti'den 3 isme suç duyurusu

AK Parti'den 3 isme suç duyurusu