16 Ekim 2018 Salı

  • 5,803 TL
  • 6,722 TL
  • 226,97 TL
  • 98.631

Posco’dan 8 işçi daha atıldı! 'Nasıl bir vicdandır bu?'

Posco’dan 8 işçi daha atıldı! 'Nasıl bir vicdandır bu?'

Posco işvereni, Vali Hüseyin Aksoy ile görüştükten sonra 8 işçinin işine daha son verildi. Bu sabah saatlerinde fabrikanın önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Genel Örgütlenme Daire Başkanı Hami Baltacı “Nasıl bir vicdandır bu. Bu insanlar ne olacak. Hırsız, eşkıya mı olacak?" dedi

21 Kasım 2017 Salı 12:02 Güncel

Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’ne üye olan Posco Assan işçileri işten çıkarmalara karşı mücadeleye devam ediyor. Şu ana kadar işten çıkarılan işçi sayısı ise 88 oldu. Dün Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Posco Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar ile bir görüşme yapmış, görüşmeden işçilerin lehine bir sonuç çıkmamıştı. Aksine, Valilik kararıyla Alikahya ve Asım Kibar OSB bölgesinde eylem yapılmaması kararı alındığı iddia edilmişti. Diğer yandan Vali Hüseyin Aksoy ile görüşen işveren bu görüşmenin ardından 8 işçinin işine daha son verdi. Sendika ve işçiler ise valiliğin bu kararını tanımayarak sabah saatlerinde Posco fabrikasının önünde toplantı.

DALGA GEÇER GİBİ…

Soğuk ve yağmura aldırmadan sabahın erken saatlerinde fabrika önünde toplanan işçiler bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İşçiler adına konuşan Şube Başkanı Telat Çelik, "Günlerdir bir olumsuzluk var. Gerek işverenler ve milletvekilimize bilgi verildi. İşten çıkarılanların sayısı yaklaşık 90 oldu. Ancak burada yeni yeni adetler çıktı. 25’e 2 diye adlandırılan şey ile çıkartılıyor. 25’e 2 kıdem tazminatı alamıyor. İşsizlik maaşı alamıyor. Yarın başka bir fabrikaya başvurduğu zaman fesih sebebinden dolayı işe girmemesine de sebep oluyor. Siyasi partilerimizden destek istiyoruz.  İşçiler olarak gidecek yerimiz yok. Dalga geçer gibi 10 kişi daha da çıkardılar. Vali bey ile konuşuyoruz, 25 kişi çıkarıldı diyorlar. O konuşma sırasında 10 kişi daha çıkarıldı" dedi.

EŞKİYA MI OLSUNLAR?

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Örgütlenme Daire Başkanı Hami Baltacı ise, "Özellikle 25’e 2 den çıkardılar. İnsanları açlıkla terbiye etmeyi tercih ettiler. Nasıl bir vicdan ortaya koyduklarını görüyoruz. Bu insanlar bu güne kadar bayram seyran demeden bu firmayı kalkındırmak için çalıştılar.  Namuslarına sahip çıkmayı tavsiye ediyoruz. Burası Suriye mi arkadaşlar. Laik demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Nasıl bir vicdandır bu. Bu vicdan sizi boğar. Bu insanlar ne olacak hırsız, eşkıya mı olacak?" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hayata tutunan minikler bir araya geldi

Hayata tutunan minikler bir araya geldi