24 Ocak 2021 Pazar

SEDAŞ, masrafların halka yansıtılmasını savundu: Yasal dayanağı var!

SEDAŞ, masrafların halka yansıtılmasını savundu: Yasal dayanağı var!

Elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi keyfi giderlerinin faturalara eklenmesi yönünde alınan karar büyük tepki çekmişti. Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan SEDAŞ ise bu yansıtmaların yasal dayanağı olduğunu belirterek alınan kararı savundu

10 Aralık 2020 Perşembe 15:04 Güncel

Ekonomik kriz yüzünden işsiz kalan, geliri düşen halk elektrik faturasını ödemekte zorluk yaşarken, elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi keyfi giderlerinin faturalara eklenmesi yönünde karar alındı. Karara göre, elektrik dağıtım şirketlerinin yıl içinde yaptıkları temsil ve ağırlama giderleri, üye oldukları derneklere ödedikleri aidatlar, verdikleri ilanların giderleri gibi tüketiciyi ilgilendirmeyen birçok harcama vatandaşın ödediği elektrik faturalarına yansıtılacak.

BİLGİLENDİRMEK İSTERİZ

Alınan bu kadar vatandaşların büyüt tepkisi çekti. Bölgemizde elektrik dağıtım işi yapan SEDAŞ ise yazılı bir basın açıklaması yaparak alınan kararı savundu. SEDAŞ’ın açıklaması şöyle: 09.12.2020 günü, bazı mecralardaki elektrik dağıtım perakende şirketlerinin birtakım masraflarının faturalara yansıtılacağı yönündeki haberlere ilişkin sizleri bilgilendirmek isteriz.

YASAL DAYANAĞI VAR

T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından konu ile ilgili yapılan bilgilendirmede de belirtildiği üzere ulaşım, konaklama ve ağırlama gibi haberlere konu olan giderler, tüm özel sektör ve kamu kurumları için yasal alt yapı ve dayanağa sahiptir. Kurumumuz dahil olmak üzere, özelleştirme öncesinde de mevcut olan enerji dağıtım şirketlerine ait bu giderler için EPDK tarafından tavan ve limit uygulaması getirilmiştir. Mali mevzuatta şirketlerin mali ve düzenleyici hesap planlarında yer alan söz konusu giderler; ana faaliyet konusu olan personel, bakım onarım, endeks okuma, kesme bağlama, IT, malzeme, genel yönetim giderleri gibi giderlerden farklı değerlendirilmekte ve üst sınıra tabi tutulmaktadır. Bu doğrultuda kurumumuz, bu tip giderleri düşük tutma yönünde aksiyon almaktadır.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Baldur işçileri, fabrikaya grev kararını astı

Baldur işçileri, fabrikaya grev kararını astı