04 Aralık 2020 Cuma

Şeker tarih verdi: Yenicuma Camii Ramazan'a yetişecek

Şeker tarih verdi: Yenicuma Camii Ramazan'a yetişecek

İzmit'te halk arasında Yeni Cuma Camii olarak bilinen Mimar Sinan'ın eseri 440 yıllık Pertev Mehmet Paşa Camii'nde, 3 yıl önce restorasyon çalışmaları başlamıştı. 3 yıldır devam eden ve tamamlanması gereken tarihte bitirilemeyen restorasyonun önümüzdeki Ramazan ayında tamamlanılacağı ifade edildi

16 Eylül 2020 Çarşamba 16:55 Güncel

İzmit çarşısının sembollerinden, Kocaeli'ye Osmanlı Dönemi'nden yadigâr kalan Pertev Mehmet Paşa diğer bilinen adıyla Yenicuma Camii, Padişah II. Selim'in ikinci veziri Pertev Mehmet Paşa adına, ölümünden sonra vasiyeti üzerine kethüdası Mimar Sinan tarafından yaptırılmış ve cami kitabesine göre miladi 1579 yılında tamamlanmıştır. Günümüzde Cami ile birlikte sübyan mektebi ve hamam kalıntısı hala ayakta durmaktadır.

RESTORASYON ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM EDİYOR

İlimizde yapılan çalışmaları yakından takip eden AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, geçtiğimiz gün Vakıflar 2.Bölge Müdürlüğü'nden gelen yetkililerle bir araya gelerek restorasyon çalışmaları devam eden Yenicuma Camii'nde incelemelerde bulundu. Yapılan hafriyat çalışmaları esnasında bulunan tarihi kalıntılar sonucu da çalışma süresi sekteye uğruyan Yenicuma Camii'nde şuan çalışmalar hızla devam etmekte. İç duvar ve dış duvar imalatlarının tamamlandığı camiide kurşun imalatları da minare etrafı dışında tamamlanmış durumda.

İNCE İŞÇİLİK VAR

Normal şartlar altında camii ön bahçesi içerisinde lavaboların yapılması planlanırken hafriyat çalışmaları esnasında bulunan tarihi kalıntılar sonrası projenin bu kısmından vazgeçildiğini ifade eden Kocaeli Milletvekili Şeker," Yapılan çalışmalar esnasında bulunan tarihi eserlerin Roma dönemine ait olduğu tahmin ediliyor. Fakat kesin bir ifade ancak anıtlar kurulunun yaptıracağı incelemeler ve jeolojik testler sonucu söylenilebilir. Bugün İstanbul'dan gelen Vakıflar 2.Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle camiimizde yapılan çalışmaları yerinde inceledik ve restorasyon çalışmasında yetkililerin en ufak ayrıntıyı es geçmeyerek ince bir işçilik sergilediklerini gördük.

ORİJİNALE GERİ DÖNÜŞ YAPILIYOR

Camii içerisinde yer alan tarihi şadırvanda daha önceki dönemlerde yapılan çalışmalar sonucu kaplanan betonlar tamamen sökülmüş ve aslına uygun olarak restore edilmiş durumda. Ayrıca caminin iç duvarları daha önceki yapılan çalışmalar esnasında maalesef 1,5 santimlik sıva ile kaplanmış. Şuan yapılan titiz çalışma ile bu sıvalar çekiç kullanılmadan büyük bir özenle çıkartılıyor ve böylelikle orijinale geri dönüş yapılıyor. Aynı zamanda ana kubbe ve minarede yapılan çalışmaların bu hafta sonlanacağını öğrendik. Bunların yanında pencere işleri de bitmiş durumda. Camiimizde zemin ısıtması olmayacak, bunun yerine ısıtma işlemi pencereler önüne yerleştirilecek klimalarla sağlanacak. Camii içerisinde çalışmaları devam eden kalem işlerinde yetkililerin yapmış olduğu incelemeler sonucu iki farklı döneme ait çalışmaların olduğu görülmüş ve bunun üzerine yapılan çalışmalar daha da titizlikle devam ettiriliyor. Camii avlusu içerisinde yer alan ağaçların köklerine dahi zarar verilmezken; bununla beraber avlu içerisinde namaz kılınacak yerler de doğal taşlarla genişletilecek, ayrıca camiimizin iç ve dış cephesinde de su ile yıkama işlemleri yapılmış ve yapı özüne uygun muhteşem bir görüntüye kavuşmuş." ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMALAR KISA ZAMANDA SONUÇLANACAK

Kocaeli Milletvekili Şeker, yapmış olduğu inceleme sonrası açıklamalarına şu şekilde devam etti;"Camii içerisinde ve dışında yer alan tüm kapıların aslına uygun olarak restore edildiğine şahit olduk. Her kapıda yaklaşık bin parça halinde kündekari yöntemiyle yüzlerce parçanın hiçbir bağ olmadan birbirine geçmeli olarak oluşturulan orijinaline uygun motifler inşaat alanında bulunan atölyede büyük bir özenle restore ediliyor. Kapı çalışmaları yaklaşık yedi aydır devam etmekte. Yetkililerden aldığımız bilgiye göre yaklaşık iki ay sonra tüm kapıların restorasyon işlemleri tamamlanmış olacak.

RAMAZAN’A YETİŞTİRİLECEK

Ayrıca camii şadırvanı içerisinde yer alan bir bölümde bayanların rahatça abdest alabilecekleri bir alanın oluşturulması için şantiye alanı ziyaretimiz esnasında Anıtlar Kurulu ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkililerini bizzat aradım ve durumu kendilerine aktardım. En kısa zamanda da bu konu ile ilgili işlem yapacaklarının sözünü kendilerinden aldık. Öncelikle her şehirde olduğu gibi Kocaeli'de de tarihi eserlere önem veren ve bu eserlerin ayakta kalabilmesi için ekibi ile büyük çaba sarf eden Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip Erdoğan'a, ilgili bakanlık yetkililerine ve Yenicuma Camii'nde büyük bir özveri ile çalışan ekiplerimize teşekkür ediyorum. Camiimiz nasipse önümüzdeki Ramazan'a yetiştirilip vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Novares işçileri grev öncesi eylemlere başladı

Novares işçileri grev öncesi eylemlere başladı