30 Kasım 2020 Pazartesi

Sendika değiştirdiler, işten atıldılar!

Sendika değiştirdiler, işten atıldılar!

Çayırova’da Şekerpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Baldur Süspansiyon Fabrikası’nda Türk Metal Sendikası’ndan istifa ederek Birleşik Metal-İş’e geçen işçiler işten atıldı

01 Kasım 2020 Pazar 10:49 Güncel

İşçiler 2016 yılında da DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenmiş ve 3 işçi işten atılmıştı. Birleşik Metal Sendikası'nın ifadesine göre; patron işçileri baskıyla Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikasını üye yapmıştı. İşçiler, yıllar sona yeniden Birleşik Metal İş Gebze 2 No’lu Şube’de örgütlendi. İddialara göre Türk Metal Sendikası’nda örgütlü 2 işçi temsilcisi ve 1 işçi, Birleşik Metal-İş Sendikası’na geçtikleri gerekçesiyle işten atıldı.

“GERÇEK TÜM İŞÇİLER TARAFINDAN İYİ BİLİNİYOR”

Olayla ilgili açıklama yapan Birleşik Metal İş Gebze 2 Nolu Şube Başkanı Necmettin Aydın; “Baldur işvereni üç işçi arkadaşımızı, ‘İş arkadaşlarına tehdit, sataşma ve hakaret’ gibi gerekçelerle işten çıkardı. Ancak gerçek tüm işçiler tarafından daha iyi biliniyor. İşten çıkartılmalarının nedeni tüm baskılara, sarı sendikanın işçiye dayatılmasına rağmen Birleşik Metal İş sendikasında örgütlenmiş olmalarıdır. Ekmeklerini büyütmek dışında hiçbir derdi olmayan işçi kardeşlerimizin, işyeri huzurunu bozmak gibi bir derdi de olmamıştır. Eğer huzurun bozulmasından söz edeceksek işten atmalar, tutanaklar ve baskıyla yasal hakkımız olan sendikalaşmaya karşı duran Baldur işvereni huzuru bozmaktadır” ifadelerini kullandı.

“İŞÇİ ARKADAŞLARIMIZI EKMEĞİNDEN ETMİŞTİR”

Sendikanın yetkisini tanımadığını ve masaya oturma teklifini defalarca reddedildiğini söyleyen Aydın; “Sendikamız ve üyelerimiz tüm olumsuzluklara rağmen olaylar karşısında sert bir tepki göstermek yerine masaya işaret etmiştir. Ancak Baldur patronu daha önce de yaptığı gibi teklif edilen masa ve anayasal hakkı tanımak yerine işçi arkadaşlarımızı ekmeğinden etmiştir. İşten atılan arkadaşlarımız işe alınana, sendikanın yetkisi tanınana kadar mücadelemiz artarak devam edecektir. 2 aylık bir süre sonunda yasal olarak grev süresine girdiğimizi ise yeniden hatırlatmak isterim. Umarız ki Baldur patronu süreci zora sokmaktan vazgeçer ve işçilerin anayasal hakkını görerek masaya oturur” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Ankara'ya Gelecek Kocaeli çıkarması

Ankara'ya Gelecek Kocaeli çıkarması