27 Ocak 2021 Çarşamba

Şenses: Böyle giderse özel yurt diye bir şey kalmayacak

Şenses: Böyle giderse özel yurt diye bir şey kalmayacak

Koronavirüs nedeniyle yaklaşık 1 yıldır iş yapamadıklarını ifade eden İzmit Özel Öğrenci Yurtları Derneği Başkanı Cihan Şenses, “Birikmiş 200 bin lira gibi kira borçları var. Şu an yurtlarımız açılsa bile 300-400 bin lira içerideyiz. Böyle giderse özel yurt diye bir şey kalmayacak” dedi.

07 Aralık 2020 Pazartesi 12:16 Güncel

Kocaeli Üniversitesinin ve Gebze Teknik Üniversitesinin uzaktan eğitim modeline geçmesi ile yaklaşık 1 yıldır iş yapamadan ayak durmaya çalışan özel öğrenci yurtları sahipleri artık dayanacak güçlerinin kalmadığını ifade ediyor. Vaka sayılarının tekrar yükselmesi ile üniversitenin yakın zamanda açılmasına dair umutlarının yıkıldığını söyleyen İzmit Özel Öğrenci Yurtları Derneği Başkanı Cihan Şenses, “Maalesef durumumuz aylardır aynı sıfır iş yapıyoruz ve bir yardımda göremiyoruz. Tüm yurt işletmecileri olarak batmış durumdayız. 1 yıla yakındır iş yapamıyoruz. Eğitimin 2. döneminde üniversiteler yeniden açılacak gibi bir hava oluşmuştu fakat vaka sayıları yine yükselince bu umudumuzda yıkıldı. Öğrenciler de artık okullarının açılmayacağını düşünüyor. Özel Öğrenci Yurtları olarak artık eve nasıl ekmek götüreceğiz derdine düştük, birçok üyemiz başka işler yapmaya çalışıyor” dedi.

KİRA BORCU ALTIN EZİLİYORUZ

Yaşadıkları sorunları dile getiren eden İzmit Özel Öğrenci Yurtları Derneği Başkanı Cihan Şenses, “İlimizdeki birçok yurt binası kiralık. Aylardır iş yapmadan kira borcu altında eziliyoruz. Bina sahipleri de biraz idare ediyordu ama artık o insanlarda idare etmiyor. Bina sahipleri arasında 6 aya kadar idare edenler olduğunu biliyoruz. Ama bu iyi niyetinde bir sonu oluyor. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Gitmediğimiz yer kalmadı, sorunlarımızı anlatıyoruz ama çözüm yok. Başka illerde de bu durum aynı. Yaptığımız ciddi yatırımlar var bu yatırımlardan vazgeçmemiz mi bekleniyor? İnsanlar buradan ailelerine ekmek götürüyor” dedi.

İŞİMİZ DİYEREK DİRENİYORUZ AMA YILMIŞ DURUMDAYIZ

Ödemelerini yapamadığı için elektriği, suyu, doğalgazı kesik olan yurtlar var. Kimse bizim gözümüzün yaşına bakmıyor. Doğalgaz saatini alınıp gidiyorlar. Pandemi döneminin 5’inci 6’ıncı ayında zaten ekonomik olarak bitmiştik. Verilen kredi borçlarımızın da iş yapamadığımız halde geri ödememiz isteniyor. Önümüzü göremediğimiz için elimiz kolumuz bağlı. Tek beklentimiz aşının faydalı olması ve pandemi sürecinin bitmesi. Üyelerimizden 2 yurt sahibi kapatmak zorunda kaldı. Burada kalite olarak bir standartlarımız var, yıllardır bu sıkıntılarla uğraşıyoruz. İşimiz diyerek direniyoruz ama yılmış durumdayız. Özel Yurtlar olarak biz hiçbir zaman destek almadık. Biz vakıfa ve yada cemaat değiliz. 30 üyemizde hiçbir yere bağlı değil” dedi.

HERŞEY BİNA SAHİPLERİNİN İKİ DUDAĞI ARASINDA

Yardım alabilsek zaten öğrencilere de destek olmak istiyoruz. Sadece suda yüzde 40 civarında Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakından indirim aldık. Bu diğer illerde de yapılan bir uygulamaydı. Süreç bittiğinde, Türkiye’de ve ilimizde birçok özel öğrenci yurdu batmış olacak. Çoğu kişi bu büyük maddi yükün altından kalkamayacağı için devretmeye çalışacak. Birikmiş 200 bin lira gibi kira borçları var. Şu an yurtlarımız açılsa bile 300-400 bin lira içerideyiz. Böyle giderse Özel Yurt diye bir şey kalmayacak. Her şey bina sahiplerinin iki dudağının arasında” dedi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Recep İyi

07 Aralık 2020 Pazartesi 13:12

Men dakka dukka Bu zulüm herkesi yakar dedik.Haksizlik karsisinda zalimin karsisinda un ne olur dedik...siz sebvinerek ellerinizi ovusturmustunuz

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Faruk Denli taburcu oldu

Faruk Denli taburcu oldu