16 Ocak 2021 Cumartesi

Sol Parti: Çocuk istismarıyla bilinen vakfa verilen köşk geri alınsın!

Sol Parti: Çocuk istismarıyla bilinen vakfa verilen köşk geri alınsın!

Pembe Köşk’ün Ensar Vakfı’na verilmesine tepki gösteren Sol Parti Kocaeli İl Örgütü, “Karaman’da 45 çocuğun cinsel istismar ve saldırıya maruz bırakılması skandalıyla bilinen Ensar Vakfı’na verilen köşk kamu yararına açmalı, Büyükşehir aldığı bu karardan bir an önce dönmelidir!” açıklaması yaptı

18 Aralık 2020 Cuma 14:11 Güncel

Sol Parti Kocaeli İl Örgütü bir basın açıklaması yaparak Pembe Köşk’ün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 10 yıllığına Ensar Vakfı’na verilmesine tepki gösterdi. Sol Parti’nin açıklaması şöyle: ‘’Kamuoyunun, Karaman’da 45 çocuğun cinsel istismar ve saldırıya maruz bırakılması skandalıyla bildiği Ensar Vakfı, bugün iktidarın ve AKP’li belediyelerin tüm kirli ve karanlık ilişkileri ağında aklanıp korunmaya çalışılıyor. Dün basına yansıyan haberlerde, arkamızda bulunan tarihi eser niteliğindeki Pembe Köşk'ün, AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından, 10 yıllığına Ensar Vakfı’na verildiğini öğrendik. Bu karar elbette buzdağının görünen yüzünden başka bir şey değildir.

ENSAR REJİMİ

Daha önce AKP'li eski Belediye Başkanı Nevzat Doğan döneminde İzmit’in 28 Haziran Mahallesi'nde inşa edilmiş olan Nebi Güdük Gençlik Merkezi de Ensar Vakfı'nın kullanımına tahsis edilmişti. 31 Mart seçimlerinin ardından, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Ensar Vakfı'nı belediye mülkünden tahliye etmişti. Ancak bugün yine görüyoruz ki, AKP’li belediyeler Ensar rejimini sürdürmek istiyor. Daha bu yılın başında gündeme gelen Başkentgaz’dan Kızılay’a oradan da Ensar’a aktarılan 8 milyon dolarlık bağış, iktidarın Ensar’ı nasıl koruyup kolladığının yine başka bir fotoğrafıdır.

PARALEL VAKIFLAR

İktidardan ihale alan şirketler halkı soyarak; ihale bedeli olarak paralel vakıflara para aktarıyor ve bunu da yardım kuruluşlarını paravan olarak kullanıp vergiden de kaçarak yapıyorlar. Bugün, pandemi koşullarında halkın temel ihtiyaçları dahi karşılanmazken, Ensar gibi onlarca gerici vakfa tüm kamu kaynakları aktarılmaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Ensar’a tahsis ettiği Pembe Köşk’ü kamu yararına açmalı, aldığı bu karardan bir an önce dönmelidir!

TEHDİT UNSURU

Çocuklarımız ve geleceğimiz için tehditten başka bir şey olmayan gerici vakıfların tamamının kapatılması ve laik, bilimsel, kamusal eğitim talebi için mücadeleye devam edeceğiz. Her yanından pislik akan bu rezil düzene mahkum da değiliz, razı da değiliz. Birlikte değiştirebiliriz, değiştireceğiz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

DSİ emeklisi koronadan öldü

DSİ emeklisi koronadan öldü