24 Ekim 2020 Cumartesi

Sumotaş kongresinde kriz: Eski başkan polis eşliğinde dışarı çıkarıldı

Sumotaş kongresinde kriz: Eski başkan polis eşliğinde dışarı çıkarıldı

491 üyesi bulunan Suadiye Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin (Sumotaş) olağanüstü kongresinde başkanlık için 3 isim yarıştı. Tansiyonun hiç düşmediği kongrede hakaretlere maruz kalan önceki dönem Kooperatif Başkanı Mehmet Top, polis eşliğinde dışarı çıkarıldı

08 Ağustos 2020 Cumartesi 13:31 Güncel

Sağladığı sosyal ve ticari kazanımları ile bölge halkı için büyük önem arz eden Sumotaş, bölgenin en büyük taşıma kooperatifi. Sumotaş’ta Başkan Marika Mehmet Top, geçtiğimiz aylarda yapılan tartışmalı mali kongrede kooperatif başkanlığından istifa etmek zorunda kalmıştı. Top’un istifasından sonra mevcut yönetim içerisinden Mehmet Yılmaz başkan seçilmişti. Yaşanan sorunlardan ve ortaya atılan iddialardan sonra görevinden istifa eden Mehmet Top, gerçekleşen kongrede aday olmadı. Oldukça gergin geçen kongre Suadiye düğün salonunda yapıldı. Kongrede Çepni Mahallesi eski Muhtarı Hayri Turoğlu, Çepni Mahallesi Muhtarı ve İlçesi Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Türker ile Suadiye Mahalle Muhtarı Vehbi Gündüz yarıştı.

BEN BURADAYIM

Sumotaş’ta istifa eden eski başkan Marika Mehmet Top, “İstifa ederken ne varsa ortaya çıksın dedim. Görev süreme kadar suçlu varsa benim. 31.12.2019’a kadar Sumutoş’ta ne kadar kayıp yaşandı? Sigorta ne kadar var? Lastik alacağımız ne kadar var? Aidat alacağımız ne kadar var? Ne kadar borcumuz varsa yazın. Çıkartıp koysunlar. Buyrun. Bu mali bilanço ve faaliyet raporunu sunun. Hepsini yanıtlayacağım. Bu bilanço bugün ister onaylanasın ister onaylanmasın ben buradayım” ifadelerini kullandı. Top’un açıklaması sonrası salonda nabız yükselirken, kongreye katılan üyeler Sumotaş’a ait olan 12 milyon borcu eski Başkan Top’a yükledi.

ESKİ BAŞKANA HAKARET

Eski Başkan Top konuşmaya devam etmek isterken, üyeler divana müdahale etti. Emniyet güçleri sık sık salondakileri sakinleştirmeye çalıştı. Çıkan arbedelere polis müdahale etmek zorunda kaldı. Yaşanan olaylar sonrası Divan Başkanı Muharrem Topçu salonu sükunete davet etti. Polis üyelerin hakaretine uğrayan eski Başkan Marika Mehmet Top’u salondan çıkartmak zorunda kaldı. Salondaki nabız buna rağmen yine düşmedi. Divan’ın aldığı kararları duymayan üyeleri sürekli itiraz etti. Kongrenin başından sonuna kadar geçen süre zarfından koronavirüs tedbirleri de hiçe sayıldı. Sosyal mesafeye dikkat etmeyen üyeler yakın mesafeden tartışmaya girdi.


 

Hayri Turoğlu’nun yönetimi

Turoğlu’nun yönetim kurulunda Zeki Tüzer, Hüseyin Erhan, İrfan İhtiyar, Sinan Toplu, Hasan Genç, Recep Kazdal bulunuyor. Denetim kurulunda ise Aytekin Top, Yasin Akhisar, Saim Atabay var.

Vehbi Gündüz’ün yönetimi

Vehbi Gündüz’ün yönetim kurulunda Kerim Kıvanç, Zihni Karakaya, Murat Güneş, Tayyip Özyılmaz, Zeki Gede, Ercan Ankara bulunuyor. Denetim kurulunda ise Musa Öğünç, Taner Karagül, Serkan Öngel var.

Hüseyin Türker’in yönetimi

Hüseyin Türker’ in yönetim kurulunda Şükrü Oktay, Emre Çakır, Mehmet Kara, Fehmi Memiş, Erkan Göl, Hakan Süral bulunuyor.  Denetim kurulunda ise Recep Küçük, Tevfik Şeker, Halil Adıgüzel var.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Gelecek Partisi Gölcük’te Güner seçilmiş başkan

Gelecek Partisi Gölcük’te Güner seçilmiş başkan