22 Ekim 2020 Perşembe

Sungurlu Barajı için Bakanlığın itirazı reddedildi!

Sungurlu Barajı için Bakanlığın itirazı reddedildi!

DSİ, Sungurlu Barajı için idari mahkemenin verdiği karara itiraz etti. Daha öncesinde ÇED için yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme aynı kararında kalarak, bakanlığın itirazını reddetti

16 Ekim 2020 Cuma 00:08 Güncel

Devlet Su İşleri Müdürlüğü'nce İstanbul’un su ihtiyacının karşılanması için yapılması düşünülen Sungurlu Barajı, mahkeme kararıyla durdurulmuştu. Yıllar sonra Sungurlu Barajı’nın yapılabilmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir hamle yapmış ve 3 Nisan tarihinde ÇED olumlu kararı vermişti. Çok sayıda yerleşim yerini sular altına bırakacak, binlerce ağacın eksilmesine yol açacak olan baraj projesinde, DSİ bölgedeki yurttaşlar tarafından yeniden açılan ÇED iptal davası sonuçlanmadan Sungurlu Barajı için yapım ihalesi bile açılmıştı.

MAHKEME KARARINI DEĞİŞTİRMEDİ

Baraj ile ilgili geçtiğimiz Eylül ayında önemli bir karar çıktı. Kandıra’nın pek çok köyünü sular altında bırakacak olan Sungurlu Barajı’nın “ÇED olumludur” kararına İstanbul 12. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Alınan bu kararın ardından DSİ, açtığı ihaleyi iptal etmek zorunda kaldı. Sonrasında ise Çevre ve Bakanlığı 30 Eylül tarihinde yürütmeyi durdurma kararına itiraz etti. İtirazı inceleyen İstanbul 12. İdare Mahkemesi itirazı kabul etmeyerek yeni başvuruyu reddetti.

Ergün DEMİR

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Muzdan üzüme kadar 35 çeşit turşu yapıyor

Muzdan üzüme kadar 35 çeşit turşu yapıyor