13 Ağustos 2020 Perşembe

Sungurlu Barajı için İSKİ’ye gittiler

Sungurlu Barajı için İSKİ’ye gittiler

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Kandıralıların korkulu rüyası haline gelen Sungurlu Barajı’nı konuşmak için bölge muhtarlarıyla birlikte İSKİ Genel Müdürü’ne gitti

13 Ocak 2020 Pazartesi 16:12 Güncel

Kocaeli Milletvekili ve TBMM CHP Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, Sungurlu Barajı ile ilgili ikinci ÇED raporundan sonra konu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirmiş, Mecliste konuyla ilgili konuşmuştu. Tahsin Tarhan, Teksen ve Akçaova Köy Muhtarı ve Kocaeli CHP Doğa Hakları Komisyonuyla birlikte İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu’yu ziyaret etti. Tarhan, “Sungurlu Barajı ile ilgili vatandaşın yararına olacak tüm yolları deneyeceğiz” dedi.

İSKİ GENEL MÜDÜRÜNE ZİYARET

Sungurlu Barajı Projesi kapsamında Teksen ve Akçaova mahalleleri sular altında kalacak. Birçok köy ve yerleşim yerleri de etkilenecek.  Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Akçaova ve Teksen Muhtarları ve Kocaeli CHP Doğa Hakları Komisyonu ile birlikte İski Genel Müdürü Raif Mermutlu’yu ziyaret ederek, projenin bölge halkına ve çevreye vereceği zararı ilk ağızdan anlattılar.

BÖLGE 1. DERECE TARIM ARAZİSİ

Tahsin Tarhan, “ İSKİ Genel Müdürüyle yapılan toplantıda Bölgenin 1. Derece Tarım Arazi olduğunu, yıllardır bölgede yaşayan vatandaşların baraj yüzünden tedirgin olduğunu, proje gerçekleşirse köylerin sular altında kalacak olduğunu birinci dereceden bürokrasinin ilgili makamına ilettik. Vatandaşımızın yararına olacak her işte sonuna kadar haklarını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

2 KÖY SULAR ALTINDA KALACAK

Tarhan, “Daha önce ÇED Raporu ile proje durdurulmuştu, bölgede yapılacak su toplama havzası bilim insanlarının yaptığı çalışmalara göre doğru olmayan bir proje. Ayrıca Su kaynağı zaten İSKİ tarafından alınmış durumda. Bir çok ekolojik ve sosyolojik sorun yaratacak bir projeden bahsediyoruz. Halen projenin yapımında diretilirse, 2 köyümüz sular altında kalacak. Vatandaşlarımızla birlikte bu yanlışı önlemek için ne gerekiyorsa hep birlikte yapacağız” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

60 Evler esnafı tuvalet istiyor

60 Evler esnafı tuvalet istiyor