25 Kasım 2020 Çarşamba

Sungurlu Barajı ihalesi iptal!

Sungurlu Barajı ihalesi iptal!

İstanbul’un su ihtiyacının karşılanması için Kandıra’da yapılacak olan Sungurlu Barajı ile mahkeme bir kez daha red kararı vermişti. DSİ’nin açtığı ihale de bu karar sonrası iptal edildi.

25 Eylül 2020 Cuma 12:49 Güncel

Devlet Su İşleri Müdürlüğü'nce İstanbul’un su ihtiyacının karşılanması için yapılacak olan Sungurlu Barajı kabusu geri dönmüştü. Ağva ve Kandıra arasına yapılması planlanan Sungurlu Barajı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3 Nisan tarihinde ÇED olumlu kararı verdi.

Çok sayıda yerleşim yerini sular altına bırakacak, binlerce ağacın eksilmesine yol açacak olan baraj projesine bakanlık onay verdi.  DSİ ise bölgedeki yurttaşlar tarafından yeniden açılan ÇED iptal davası sonuçlanmadan Sungurlu Barajı için yapım ihalesi bile açılmıştı.

Baraj ile ilgili geçtiğimiz günlerde çok önemli bir karar çıktı. Kandıra’nın pek çok köyünü sular altında bırakacak olan Sungurlu Barajı’na mahkemeden red karar verdi.  İstanbul 12. İdare Mahkemesi’ne açılan davada bir kez daha yürütmenin durdurulması kararını verildi.

Alınan bu kararın ardından DSİ, açtığı ihaleyi iptal etmek zorunda kaldı. 25 Ekim’de yapılması gereken ihale, İstanbul 12. İdare Mahkemesi’nin ÇED Belgesi hakkında yürütmenin durdurulması karar sonrası iptal edildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Fatma'nın ailesinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür

Fatma'nın ailesinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür