22 Eylül 2020 Salı

Sungurlu Barajı'na bir kez daha red!

Sungurlu Barajı'na bir kez daha red!

İstanbul’un su ihtiyacı için Kandıra’da yapılacak olan Sungurlu Barajı ile mahkeme bir kez daha red kararı verdi.

16 Eylül 2020 Çarşamba 09:14 Güncel

İstanbul’un su ihtiyacının karşılanması için DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılmak istenen Kandıra’nın Akçaova ve Teksen köyleri dahil olmak üzere 16 köyü sular altında bırakacak Sungurlu Barajı vatandaşların büyük tepkisine neden olmuştu. Ağva ve Kandıra arasına yapılması planlanan Sungurlu Barajı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3 Nisan tarihinde ÇED olumlu kararı verdi.

YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARI

Çok sayıda yerleşim yerini sular altına bırakacak, binlerce ağacın eksilmesine yol açacak olan baraj projesine bakanlık onay verdi. DSİ ise bölgedeki yurttaşlar tarafından yeniden açılan ÇED iptal davası sonuçlanmadan Sungurlu Barajı için 25 Eylül’de gerçekleşmek üzere yapım ihalesi ilanı açtı. Baraj ile ilgili ise çok önemli bir karar çıktı. Kandıra’nın pek çok köyünü sular altında bırakacak olan Sungurlu Barajı’na mahkemeden red karar verildi. İstanbul 12. İdare Mahkemesi’ne açılan davada bir kez daha yürütmenin durdurulması kararını verildi.

İşte o karar:

T.C. İSTANBUL 12. İDARE MAHKEMESİ

ESAS NO : 2020/1072

YÜRÜTMENİN DURDURULMASINI İSTEYENLER (DAVACI) : 1- ÖZNUR TÜRK ve 66 ARKADAŞI VEKİLİ : AV. MAHMUT FEVZİ ÖZLÜER

KARŞI TARAF (DAVALI) : ÇEVRE VE ŞEHİCİLİK BAKANLIĞI Hukuk Müşaviri Damla Atlıhan Aynı Yerde Altındağ/ ANKARA

İSTEMİN ÖZETİ: Davacılar tarafından; Kocaeli İli, Kandıra İlçesi, Ağva Akçakoca Mevkiinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan İstanbul Sungurlu Barajı (Hes, Malzeme Ocaklar, Kırma-Eleme Tesisi ve Hazır Beton Tesisi Dahil) projesi ile ilgili olarak 04.03.2020 günlü verilen ÇED Olumlu Kararının; haksız ve hukuka aykırı olduğu öncelikle yürütmesinin durdurulması ve sonrasında iptali istenilmektedir.

SAVUNMA ÖZETİ : Davanın öncelikle usulden davacıların dava açma ehliyeti bulunmadığından ehliyet bakımından reddi gerektiği, esastan ise; dava konusu ÇED olumlu kararının gerekli tüm incelmeler yapılarak, kamu yararı ve hizmet gerekleri gözetilmek suretiyle hukuka ve usule uygun olarak verildiği belirtilerek haksız ve mesnetsiz davanın reddi gerektiği savunulmaktadır. TÜRK MİLLETİ ADINA Karar veren İstanbul 12. İdare Mahkemesi'nce işin gereği görüşüldü: Mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırıldıktan sonra bu konuda yeniden bir karar verilinceye kadar 2577 Sayılı Yasanın 27.maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına, 15/09/2020 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Barış ve Eşitlik Partisi'nden Gelecek Gölcük'e ziyaret

Barış ve Eşitlik Partisi'nden Gelecek Gölcük'e ziyaret