29 Kasım 2020 Pazar

Tanıtımı yapıldı; Martı Kocaeli’ de

Tanıtımı yapıldı; Martı Kocaeli’ de

İstanbul’da bireysel ulaşıma yeni bir soluk getiren Martı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin girişimleriyle kentimize getirildi. Martı dört pilot bölgede bugün faaliyete geçti

02 Ekim 2020 Cuma 11:35 Güncel

İstanbul’da kısa mesafeli bireysel ulaşıma yeni bir soluk getiren Martı artık Kocaeli’de. Bugünden itibaren Martı, dakikası 39 kuruşa Yahyakaptan, Sekapark, Yürüyüş Yolu ve Başiskele Sahilindeki istasyonlarda olacak. Martı’nın tanıtım lansmanı ise bugün Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Tanıtım törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Martı’nın İzmitli kurucusu Oğuz Alper Ökten ve Büyükşehir yetkilileri katıldı.

ARTIK KOCAELİ’DEYİZ

Törenin başında konuşan Martı’nın CEO’su Oğuz Alper Ökten, “Martı hem çevreye hem de trafiğe faydası olan bir araç. Ulaşımda bizim faaliyete geçirdiğimiz için aslında gurur duymamız gereken bir araç. Ben İzmitliyim. İzmit’te olmaktan da çok mutluyum. Kocaelispor’a sponsor olmaktan dolayı da çok mutluyum. Artık Kocaeli’de daha fazla olacağız” dedi.

MİKROMOBİLİTE ARAÇ

Daha sonra konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “İzmitli bir girişimcinin Kocaeli’de böyle bir uygulamaya girmesinden mutluyum. Üretimi burada yapacak. Mikromobilite yani kişilerin kendi hareketi sağlayan bir kagram var. Dünyada bu şekilde çok fazla araç var. Büyük metropollerdemikromobilite araçları çok sık kullanılıyor.

BU TİP 35 BİN ARAÇ VAR

Ülkemizde bu tip 35 bin araç var. Kocaeli’de böyle bir şey başlaması bizim açımızdan çok anlamlı. Bu araçların çevre açısından çok önemi var. Karbon salımının azaltılmasında bu araçların yeri çok büyük. Çevreci ulaşım konusunda biz hassasız. 2007’den beri doğalgazlı araçları kullanmaya başladık. Raylı sistemi yaygınlaştırma çabamız da bunun göstergesi. Yine yeni aldığımız otobüsleri de doğalgazlı alıyoruz” dedi.

AÇILIŞ ÜCRETİ YOK, DAKİKASI 39 KURUŞ

Daha sonra Oğuz Alper Ökten Martı’nın fiyat politikasıyla ilgili de bilgi verdi. Ökten, “Normalde İstanbul’da 1.99 TL açılış ücretmiz var. Daha sonra ise dakikası 59 kuruş şeklinde bir fiyatlandırmamız var. Ancak şehrimize özel biz bunu kaldırdık. Şöyle ki İzmit’te açılış ücreti almayacağız. Dakikası ise Martı’da 39 kuruş olacak.

KENT KARTLA ENTEGRE DEĞİL

Martı ile yolun durumu ve kişinin ağırlığına göre 10-15 dakikalık süreçte 2,5 kilometreden fazla yol alabilirsiniz. Ücretler ise henüz Kent Kart’a entegre değil. Uygulama üzerinden bir fiyatlandırma var. Ama Kent Karta bunu entegre etmek için çalışacağız” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Başkan Büyükakın da Martı’yı kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İlçe Başkanı Güney’e ziyaretçi akını

İlçe Başkanı Güney’e ziyaretçi akını