21 Eylül 2020 Pazartesi

Tarhan: Üniversitelerde adrese teslim kadro ilanları sona ermeli

Tarhan: Üniversitelerde adrese teslim kadro ilanları sona ermeli

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, üniversitelerdeki adrese teslim kadro ilanlarına tepki göstererek konuyla ilgili TBMM'ye kanun teklifinde bulundu

14 Ağustos 2020 Cuma 13:50 Güncel

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan üniversitelerde kadro ilanlarının yarattığı liyakatsizliğin kalıcı bir şekilde sona erdirilmesi için Yükseköğretim Kanunu’nda değişiklik yapılması gerektiğine, rektörlerin görevden alınmasının geçici ve yetersiz bir çözüm olduğuna, dikkat çekti. Tarhan’a göre, “Üniversitelerde kadro alabilmek için rektörün adamı olmak gerekiyor. Pek çok ilan adrese teslim bir şekilde hazırlanıyor. Konulan özel şartlar nedeniyle kadro ilan edildiğinde aslında kimin o kadroya atanacağı önceden belli. Liyakatsizliği teşvik edip şeffaflığı ortaya kaldıran bu çarpık duruma son vermek gerekli”.

ÖZEL ŞARTI KALDIRAN KANUN TEKLİFİ

Tarhan tarafından 14 Ağustos 2020 tarihinde TBMM’ye sunulan Kanun Teklifi  kayırmacılık ve suiistimale yol açan özel şart uygulamasını kaldırarak kadro ilanlarının bilimsel rekabet ve liyakat ilkeleri doğrultusunda yapılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda değerlendirmede bulunan Tarhan sözlerine şu şekilde devam etti: “Üniversitelerde suiistimalin sona ermesi ve hak eden hak ettiği kadroya atanmasını istiyorsak Yükseköğretim Kanunu’na “Yükseköğretim Kurumlarının öğretim elamanı kadro ilanlarında herhangi bir akademik çalışmaya veya çalışma alanına işaret eder şekilde özel şart konulamaz” gibi bir cümle eklemeliyiz. Dünyayla yarışabilen üniversite idealine ulaşmanın yolu kaliteyi ödüllendiren bir düzen kurmakla mümkün olabilir ancak. Adrese teslim ilan dönemin kapanması bu hedefe ulaşmamız bakımından çok önemli.”  

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bakan Hulusi Akar, Donanma Komutanlığı'nda

Bakan Hulusi Akar, Donanma Komutanlığı'nda