18 Eylül 2020 Cuma

Tatlıgül: Özel güvenliği yargılamak sizin haddinize değil!

Tatlıgül: Özel güvenliği yargılamak sizin haddinize değil!

Özel güvenlik görevlileri için, ‘oturuyorlar; iş yapmadan para kazanıyorlar’ eleştirilerine sert tepki gösteren Güvenlik-İş Sendikası Kocaeli Temsilcisi Muhammet Ali Tatlıgül, “Bize karşı böyle davrananlara kamu görevlisine hakaretten dava açacağız” dedi

30 Aralık 2019 Pazartesi 15:06 Güncel

Özel güvenlik görevlileri için, ‘oturuyorlar; iş yapmadan para kazanıyorlar’ eleştirilerine sert tepki gösteren Güvenlik-İş Sendikası Kocaeli Temsilcisi Muhammet Ali Tatlıgül şunları söyledi: ‘’Sizlere hatırlatırım! Sizin haddiniz değil özel güvenliğin işini sorgulamak. Sizin haddiniz değil özel güvenliğe iş buyurmak, emir buyurmak. Sizin haddiniz değil özel güvenliği yargılamak. 

BAHÇE Mİ SULASIN!

Özel güvenlik İçişleri Bakanlığına bağlı, emniyetin denetiminde kamu görevlisidir. Ona yapılan her istek, talep, şiddet, hakaret kamu görevlisine yapılmış demektir. Özel güvenliğe oturarak para kazanıyorsunuz diyenler, arkadaşlarımız ne yapmalıdır? Sırf sizi mutlu etmek için eline süpürge ya da bez alıp temizlik mi yapsın, hasta mı çağırsın, öğrencinin çantasını mı taşısın, bahçemi sulasın, araç mı yıkasın çay servisi mi yapsın, evrak mı taşısın ne yapsın?

SİZİN HADDİNİZ DEĞİL

Şunu artık kabullenin, özel güvenlik sizin uşağınız ya da emrinizde değildir. Yalnızca devletinin emrindedir. Ve ona verilmiş olan kanun ve hukuk çerçevesinde görevini icra eder. Sizi mutlu etmek sizin isteklerinizi gidermek için bulundukları yerlerde görevlendirilmediler. Güvenliği sağlamak için orada görevlendirilmişlerdir. Onun görevini de sorgulamak nasıl icra edeceği lütfunda bulunmak sizin haddiniz değildir. Çok uzun değil 5188 sayılı Kanunu okumanızı öneririz. Artık yeter. Özel Güvenlik sizlerin keyfi kavgalarının da karşı tarafla aranızda arabuluculuk hizmeti veren değildir. Şikayet yeriniz emniyettir lakin edecekseniz. Özel Güvenlik sizin yapmanız gereken hizmetleri yapmak için orada görevli değildir. Özel Güvenlik tipini beğenmediğiniz şahsı siz isteğiniz için etkisiz hale getirmeyecektir. Özel Güvenlik sizin emrinizle şuna “Kelepçe tak Dışarı at “isteklerinizle vatandaşın özgürlüğünü kısıtlayan değildir.

ÖLMESİ GEREKTİĞİNDE ÖLÜR

Sizlerin bir makamı ya da iş vereni ya da bir vatandaşı temsil ettiğiniz gibi. Özel güvenlik görevlileri de devleti temsil eden bir kamu görevlisidir. Şahısların değil, devletin istek ve talepleri için devletin emrindedir. Birilerini mutlu etmek için değil, bulunduğu yerde güvenliği sağlamak için görev yapmaktadırlar. Ve bu görevi nasıl icra edeceğini de en iyi o bilir. Oturması gerektiğinde oturur kalkması gerektiğinde kalkar, ölmesi gerektiğinde de ölür.

TAMAMLAYICI UNSURLAR

Özel güvenlik görevini ona verilen yetkiler ve kanunlar ile hareket etmek, görev alanında olabilecek her meşru saldırılara şiddete işlenmiş ya da işlenme ihtimali olan suça el koymak gerekli müdahalesini yapmak, sevk ve idaresini sağlamaktır. Özel güvenlik gözlemleyen, izleyen, müdahale eden rapor eden, emniyetin tamamlayıcı unsurlarıdır. Yani sizlerin beklentilerini tamamlayıcı unsurları değildir. Bugün özel güvenliğe değer vermeyen, alt sınıf insan gibi gören aynı zihniyetler korktuğu anda en yakın güvenliğe seslenip ondan destek istemektedirler.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Biliyoruz ki, bu zihniyetler sadece ihtiyacı olduğunda Özel Güvenliği hatırladıkları gibi de diğer polis, asker gibi kamu görevlilerine de aynı bakışla bakmaktadırlar. Bu yaklaşımların bir an önce son verilmesi gerekmektedir. Aksine devam eden özel güvenliğe “oturuyorsunuz ne iş yapıyorsunuz, yatarak para kazanıyorsunuz” diyen şahıslar hakkında görevi başında kamu görevlisine “hakaret sözlü şiddet görev yapmaya engel olmaktan” suç duyurusunda bulunacağımızı da belirtiyoruz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Alkışlanacak hareket: Dışarda üşüyen köpeği mağazada ısıttılar

Alkışlanacak hareket: Dışarda üşüyen köpeği mağazada ısıttılar