14 Ağustos 2020 Cuma

Tepetarlalılar; Atalarımızın toprakları için adalet istiyoruz!

Tepetarlalılar; Atalarımızın toprakları için adalet istiyoruz!

Tepetarla halkı imar revizyon planına bir kez daha itiraz etti. Mücadeleye yeniden başlıyorlar

12 Temmuz 2020 Pazar 16:04 Güncel

"150 yıllık geçmişi olan atadan kalma topraklarımızın üzerinde rant olduğunu düşünüyoruz"  diyen Tepetarla İmar ve Arsa Mağdurları Hak Arama Derneği Başkanı İlyas Bayrak, Başkan Yardımcısı Şükrü Baştuğ, üyeler ve mahalle sakinleri Tepetarla merkezinde bir araya gelerek mücadelelerine devam edeceklerini söylediler.

Kartepe Acısu Mahallesi'ne bağlı Tepetarla sakinleri yaklaşık 4 yıldır devam eden imar reviyonu ile ilgili sorunlarıyla yeniden gündemde. Köylülerin kazandığı davalara rağmen Kocaeli Büyükşehir ve Kartepe Belediyesince hazırlanan 1/5000 ve 1/1000’lik İmar Revizyon Planı ile 900 dönüm arazilerinin fay hattında kalmaı ve AJE alanı ilan edilerek imara kapatılmasına tepki gösteren Mahalle sakinleri aynı fay hattında olan bölgelere verilen imar haklarının kendilerine de verilmesini talep ediyor. Yapılan yeni imar düzenlemelerine itiraz eden vatandaşlar itiraz sonuçlarını aldıktan sonra yeniden dava açmaya hazırlanıyor.

"84 DAVAYI KAZANDIK"

Tepetarla Köyü'nde yaşanan süreç ile ilgili mücadelede kurulan Tepetarla İmar ve Arsa Mağdurları Hak Arama Derneği Başkanı İlyas Bayrak köylülerle birlikte açıklama yaptı. Fay hattı üzerinde bulunan köyün yerleşim alanının ilk olarak kamulaştırılmak istendiğini söyleyen Bayrak, “Kamulaştırmaya karşı açtığımız davayı kazandık. Bunun üzerine bu kez belediye Derbent bataklığı olarak bilenen ve hala zaman zaman metan gazı çıkan bölgeyi yerleşim alanı olarak bize gösterdi. Bunun için 84 dava açtık ve kazandık. Şimdi de 1/5000 bin ve 1/1000’lik imar planları ile arazilerimizi imara kapatmaya çalışıyorlar. Bu fay hattı sadece bizim köyümüzden geçmiyor. Bizim köyümüzdeki bölümü 1 kilometre. Bu bir kilometrelik alanda fay hattı genişliğini 150 metre genişliğinde tutuyorlar. Bu toplam 900 dönüm araziye denk geliyor. Bu alanın tamamını imara kapatıyorlar. Bu topraklar üzerinde rant var. Fay hattı bahane ediliyor"dedi.

"BİR ÇİVİ BİLE ÇAKAMAYACAĞIZ!"

Tepetarla İmar ve Arsa Mağdurları Hak Arama Derneği Başkanı İlyas Bayrak yaptığı açıklamada: "Köyün yerleşim alanı yaklaşık 900 dönüm. Burayı imara kapatıyorlar. Daha önce kamulaştıracağız dediler. Ama biz mahkemeye gittik. Mahkemeyi kazanınca kamulaştırmadan vazgeçtiler. Bunun üzerine bizi Derbent’te ki bataklık bölgeye göndermek istediler. Bizim buradaki yerlerimizi alıp yeni yerleşim yeri olarak o bataklığa göndermek istediler. Biz o kararı da tanımadık. Ve mahkemeye gittik. 84 tane dava açtık. Hepsini kazandık. Şuan yeniden hazırlandı. İmarda düzenleme yaptılar 1/5000 ve 1/1000. Burayı imara kapattılar. İleriye dönük biz burada bir çivi bile çakamıycağız" dedi.

"İMAR AFFINA PARA YATIRIRDIK AMA TAPU ALAMIYORUZ!"

"Ayrıca imar affına başvurduk" diyen Dernek Başkanı İlyas Bayrak yaptığı açıklamada: ". Devlet bu hakkı tanıdı paraları da verdik ama tapuları bile alamıyoruz. Belgeler elimizde. Her türlü mağdur durumdayız.  Şuan talebimiz imar düzenlemesinin kaldırılması. Diğer mahallelerdeki verilen hakların bize de uygulanması. Özellikle Acısu için söylüyoruz. Tepetarla, Acısu Mahallesine bağlandı. Artık tek mahalle.  Acısu da 150 metreden 15 metreye indirildi. Bizde ise 150. Hak mı bu?" ifdesini kullandı.

"AYNI MAHALLEDE İKİ AYRI UYGULAMA VAR"

Tepetarla İmar ve Arsa Mağdurları Hak Arama Derneği Başkanı İlyas Bayrak: "Acısu’nun eski belediye başkanı imar iskan bakanına gidip görüşmelerden sonra Acısu’daki yasaklı alan 150 metreden 15 metreye iniyor. Biz bunun neden olduğunu soruyoruz. Bizim mahallemiz deprem bölgesi içinde ise ve fay hattı geçiyorsa bizde 1999 depreminde hiç can kaybımız olmadı ama o zaman bağlı olmadığımız Acısu’da 51 ölü vardı. Eğer düzenleme yapılacaksa her yerde aynı düzenleme yapılmalı. Tepetarla’dan sonra Kocaeli sınırları bitene kadar fay hattı  sıfır. Doğu tarafın da ise sadece Acısu 15 metre ondan sonrası yine sıfır. Bizde ise 150 metre. Aynı mahalle içinde iki ayrı uygulama var. Artık kasıtlı yapılmış bir şey olduğuna inanıyoruz" dedi.

"UYGULAMALAR YASAL DEĞİL"

İlyas Bayrak yaptığı açıklamada: "Bu karar hayata geçerse ileride ev yapamayacağız, evlerimizi satamayacağız, çivi bile çakamayacağız. 1/5000’lik plana yaptığımız itirazlar sonuçlanmadan 1/1000’lik imar planı askıya çıkarıldı. Biz ona da itiraz ettik. İtirazlarımız sonuçlandıktan sonra mahkemeye başvuracağız. Burada yaklaşık 200 hane ve 500’ün üzerinde nüfus var. Yapılan değişiklikler yasalara uygun değil. Daha önce yapılan değişikliklere yaptığımız itirazlarda burada zemin etütleri yapılmadan plan yapıldığı ortaya çıktı. Düzenlemelerin 1/25000 ve 1/50000’lik planlara aykırı olduğu da mahkeme kararı ile belirtildi" dedi.

"EKSİK SAYFALAR VERDİLER BİZE"

"Kartepe Belediyesinden Temmuz 2013'de yapılan etüt raporunu istedik ama bize 9 sayfa eksik verdiler" diyen Dernek Başkanı İsmail Bayrak; "108'inci safadan 124'üncü sayfaya kadar olan ve 127'den 129'uncu sayfaya kadar olan sayfalar yoktu. Biz gördük ki bu etüdün o verilmeyen sayfaları mahkeme kararını belirledi. Tepetarla'da zemin etüdü yapılmadığı net bir dille ifade ediliyor. Burada zemin etüdü yapılsa diğer yerlerden daha sağlam çıkar buna inanıyoruz. Bizim aleyhimize özel bir işlem yapılmış burada" dedi.

"HAKSIZLIK VAR!"

Dernek Yöneticisi Şükrü Baştuğ ise, “Biz bu mahallede yaklaşık 150 senedir yaşayan aileleriz. Buralar dede, baba topraklarımız. Bundan 4, 5 sene önce büyük bir şirketin mahallemizin etrafındaki arazileri toplamaya başlaması ve ardından bizlerin yerlerimizi satmamaya yanaşmamamız ile devam eden süreç, o dönem mahallemizin fay alanı olarak ilan edilmesi, imar planlarımızın iptal edilmesi ile tamamlandı. Kendimizi anlatmak için gittiğimiz her kapının yüzümüze kapanması da cabası oldu. Mahallemizden 84 kişi imar planlarına karşı açtığı davaları kazandı ve imar planları iptal oldu. Lakin bugün belediyemizden aldığımız yeni düzenlenen planda da görüyoruz ki mahallemizde yine imar konusunda bir mağduriyet yaşanacak. Örneğin biz Acısu Mahallesi’ne bağlıyız şu anda ve orda 15 metre olan koruma bandı bize gelen yeni planda 150 metre. Koruma bandı dışında ki alanlara verilen imar emsali 020. Burada bir haksızlık var” dedi.

"O ZAMAN JAPONYA'YI KOMPLE KALDIRSINLAR"

"Yetkililerin tapulu yerlerini ellerinden almak istediğini iddia eden mahalle sakinleri;"Şu anki yerlerimiz tapulu ama belediye rant için imar planını bahane ederek bu toprakları elimizden almak istiyor. İmar düzenlemesiyle fay hattını bahane ediyor. Kuzey Anadolu fay hattı geçiyormuş köyden. Bizim köyümüzde 150 hane var, 140 yıllık bir geçmişi var. Burada imar planları bahane edilerek köy tamamen kaldırılarak, başkalarına tekrar satılmak isteniyor. İki kademeli bir olay bu, görünüşte tamamen imar planı şeklinde yapılıyor olay. Eğer fay hattı bahane edilecekse o zaman Japonya'yı komple kaldırmamız lazım" şeklinde konuştu.

"HAKKIMIZI SONUNA KADAR ARAYACAĞIZ"

"Bize şunu desinler" diyen Tepetarlalı Zikriye Coşkun: "Eğer buraya bina yapıyorsan 10 şiddetinde depreme dayanıklı ev yap, 2 katlı yap desinler. Ben ona razıyım. Standartlar neyse, teknik ne gerektiriyorsa bizim ona itirazımız yok. Biz dedelerimizden kalan toprağımızı bırakmak istemiyoruz. Hakkımızı adalet karşısında aradık ve aldık. Mahkemeyi biz kazandık ama halen yetkililer bizleri mağdur ediyorlar. 1000'lik ve 5000'lik İmar Planlarında revizyon yapılmalı. Biz Acısu'ya bağlıyız. Acısı'yunda merkezini imara kapatacaklar mı şimdi? Tepetarla İmar ve Arsa Mağdurları Derneği olarak hakkımızı sonuna kadar arayacağız" şeklinde konuştu.

CHP KARTEPE DESTEK VERDİ

Toplantıya CHP Kartepe İlçe Başkanı M. Tevfik Mayda ve yönetiminin yanı sıra, CHP Kartepe Kadın Kolları Başkanı Ayla Demir, CHP Kartepe Gençlik Kolları Başkanı Kadir Keskin, Kartepe Belediyesi CHP Gurup Sözcüsü Hasan Bayrak ve meclis üyesi Tugay Adak'da katılım sağlayarak, Tepetarlalılara destek verdiler.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Öldürülen yaşlı adamın, cüzdanı ve otomobili çalınmış 

Öldürülen yaşlı adamın, cüzdanı ve otomobili çalınmış