20 Ekim 2020 Salı

TES, İzmit’te yetkiyi EBS’den aldı

TES, İzmit’te yetkiyi EBS’den aldı

İzmit’te 4 yıldır yetkili olan Eğitim Bir Sen, yetkiyi Türk Eğitim Sen’e kaptırdı

17 Temmuz 2020 Cuma 16:34 Güncel

Geçtiğimiz Mayıs ayında yapılması planlanan mütakabat, pandemi süreci nedeniyle ertelenmişti. Her yıl yenilenen yetki mutabakatından bu yıl Türk Eğitim Sen galip çıktı. Geçtiğimiz günlerde yapılan mütakabat sonrası İzmit’te yetkili olan EBS, yetkiyi bir yıllığına Türk Eğitim Sen’e devretti. Toplam sendikalı öğretmen sayısının 4 bin 227 olduğu İzmit’te yetkiyi dört yıldır elinde bulunduran Eğitim Bir Sen, bu yıl yetkiyi alamadı. Bin 286 üyesi bulunan Eğitim Bir Sen, İzmit’te yetkiyi bin 30 üyesi ile Türk Eğitim Sen’e kaptırdı.

İZMİT’TEN YÜKSELEN BİR HAYKIRIŞ

Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, konuyla ilgili bir açıklama yaparak “Geleceğe dair bir öyküdür bu; ülkesi adına umutları olanların, varlığını Tük varlığına adayan yürekli insanların kader birliğine dair her sahnesi gerçek, her satırı emek ve alın teri ile kazınmış sendikacılığın bozkırlarına dikilen bir bengütaştır. Ferasetin ve vicdanın kalemiyle yazıldığı üzere tarihe düşülen bu hakikat; okuyanlar ve akıl sahipleri için yıllardır itibarı ve mesleki onuru iğdiş edilmiş, sadaka zamlar ve enflasyon farklarıyla üç kuruşa razı edilmiş eğitim çalışanlarının, bunun tevekkül edilesi bir yazgı olmadığına, aslında tüm yaşananların beceriksizliğe, yandaşlığa, emek ve sayı üzerinden kirli pazarlıklara dair utanası bir başarısızlık olduğuna artık inanması vesilesiyle bugün İzmit’ten yükselen bir haykırıştır” dedi.

‘EL AÇMAYAN BOYUN BÜKMEYEN…’

Şanlı, “Ahlakın ve adaletin ışığında kemale erdiği üzere bugün İzmit’in 178 kurumunda ve 4817 eğitim çalışanının gönlünde yeşeren bu sevda; sendikacılığı müdür odalarında baskı, vaat ve şantaj kokteyli üzerinden adeta paralel bir şebekeye dönüşürcesine icra edenler için yolun bitişi, zulmün tükenişi ve şükürler olsun ki aydınlığın, maviliğin ve huzurun müjdecisidir. Ve bu kol kola, yürek yüreğe Türk Eğitim Sen’de meczetmiş bu birliktelik; devletimizin ve milletimizin beka meselesi olarak gördüğümüz maarif davamızın, fikri, irfanı ve vicdanı hür nesilleri inşa edecek yalvarmayan, el açmayan, boyun bükmeyen; ancak ve ancak kendisini eğitime adayan öğretmenlerimizin, eğitime dair birçok iş ve sorumluluğu canla başla yerine getiren memurlarımızın geleceğe umutla ve güvenle bakabilmesinin, huzurla çalışabilmesinin ve emeğinin karşılığını alın teri kurumadan alabilmesinin teminatıdır” dedi. 

‘ŞANTAJ DEĞİL SEVGİ YETKİLİ’

Sözlerini sürdüren Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Yaşar Şanlı, “Evet, artık İzmit’te 1300 üyesi ile Türk Eğitim Sen yetkili! Artık İzmit’te adalet, eşitlik, ehliyet ve liyakat yetkili! Artık İzmit’te vaat değil emek, baskı değil hukuk ve şantaj değil sevgi yetkili. Bizlere güvenen hak ettiğimiz geleceğe bizlerle yürümeyi tercih eden tüm eğitim çalışanlarına binlerce defa teşekkür ediyor; emeğimizi, fedakârlığımızı ve umutlarımızı zayi etmeyen, bizlere bu başarıyı lütfeden Yaradan’a sonsuz şükürler ediyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Site görevlisi kendini asarak intihar etti!

Site görevlisi kendini asarak intihar etti!