05 Mart 2021 Cuma

Törene Bakan Varank da katıldı: Ford'dan Başiskele'ye 74 araç

Törene Bakan Varank da katıldı: Ford'dan Başiskele'ye 74 araç

Ford Otosan’ın Başiskele Belediyesi’ne hibe ettiği 74 hizmet aracının teslim töreni gerçekleşti. Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldı

19 Ocak 2021 Salı 12:01 Güncel

Ford Otosan  Başiskele Belediyesi’ne 74 hizmet aracı hibe etti. 12 adet çift kabin kamyonet, 3 adet tek kabin çift teker kamyonet, 40 adet minivan, 1 adet 9+1 minibüs, 1 adet 16+1 minibüs, 1 adet çift kabin 4x4 pikap, 1 adet camsız panelvan minibüs, 8 adet 10 teker kamyon, 4 adet çift çeker 10 teker kamyon ve yine belediyenin kendi girişimleriyle edindiği 1 arazöz ve 2 adet de çöp taksiden oluşan 74 araçlık hizmet filosu Başiskele Belediyesi tarafından teslim alındı. Bu kapsamda bugün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Kapalı Fuar Merkezi’nde Ford Otosan’ın Başiskele Belediyesi’ne hibe ettiği 74 hizmet aracının teslim töreni gerçekleştirildi.

YOĞUN KATILIM

Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, AK Parti Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek, AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, BBP İl Başkanı Remzi Kaya, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü ve belediye başkanları katıldı.

ÖNEMLİ BİR GÜN

Teslim töreninde konuşan Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü şu sözleri kaydetti: “Benim için bugünün, araç  filomuzun zenginleşmesinden çok daha büyük anlamları var. Bugün bizim için önemli bir gün. Ford Otosan tarafından Başiskele'mize yapılan yatırım, normal günlere yaklaştığımızın ışığı oldu.

“KOCAELİ GÜÇLENDİKÇE TÜRKİYE GÜÇLENECEK”

Özlü’nün ardından kürsüye Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın gerçekleştirdi. Ürettiği kente değer katan Ford’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan Başkan Büyükakın, “Fabrikaların şehirleri katkısı önemli. Bu manada hem belediyelerimiz hem de Büyükşehir Belediyemizin sanayicilerin önünü açmak için elinden geleni yapıyor. Kocaeli Büyük bir şehir. Kocaeli Türkiye’nin yükünü çeken bir şehir daha da büyüyecek. Kocaeli sadece sanayinin değil bilişim ve Teknolojinin şehri olacak. Sayın Bakanımızın sık sık Kocaeli’de görmekten mutluluk duyuyoruz. Kocaeli Sanayinin başkenti, güçlü bir şehir. Gelecekte teknoloji var. Kocaeli’de kodlama projemizi bu sene başlattık. 97 tane okulda kodlama sınıfları oluşturduk. Bunları geleceğin kent Kocaeli’de istihdam edilen çocuklarımız için yapıyoruz. Kocaeli güçlendikçe Türkiye güçlenecek. Oyunun içinde olan bir Türkiye’nin inşaa edilmesi için hep birlikte çalışacağız” ifadelerini kullandı. 

“KOCAELİ’YE GÜÇ VERSİN”

Kentlerimiz daha da güzel hale getireceğiz diyen Başkan Büyükakın, “Cumhurbaşkanımızın dediği gibi hizmet gerekli ama yeterli değil. Belediye Başkanlarımız ile birlikte arı gibi çalışıyoruz. Şimdiye kadar 1.2 milyar liralık yatırım gerçekleştirildi. Güzel işler yapmak için tüm belediyelerimiz çalışıyor. Türkiye’yi önce 2023’e taşıyacağız daha sonra 2053 için evlatlarımızı hazırlayıp el birliği ile çalışacağız. Kocaeli her zamanki yerinde. İş adamlarımız ile sürekli iş birliği içindeyiz. Yatırımların önünü açmak için elimizden geleni yapıyoruz. Değerli projelerimiz onarın imkanları ile yapılacak projelerse onlarla beraber şehrimize katkı sunmaya çalışıyoruz. 74 aracın Başiskele’de güzel işlerde kullanılmasını temenni ediyoruz. Kocaeli’ye güç versin. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“KOCAELİ REKABETİMİZE GÜÇ KATIYOR”

Ardında Konuşan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyet devleti öylesine büyük başarılı bir devlettir ki içinde bulunduğumuz şartlar nedeni ile alkışlayamadık. Kocaeli’miz özellikle bu 18 yılda gücüne güç katmış Türkiye Cumhuriyeti devletini dünya ile yarışan hale getirmiştir. Güçlü sanayisi ile devletimize ve rekabetimize güç katıyor. Küresel bir yolculukta emin adımlarla ilerliyoruz. Biz de bu şekilde bütün kurum ve kuruluşlarımız ile takım oyunu içerisinde yapmaya çalışıyoruz. Bu şehri daha iyi yere taşıyacağız. Sayın Bakanımız sık sık şehrimize gelip yatırımlara destek vermesi bizi gururlandırıyor. Sayın Bakanımıza tekrar teşekkür ediyoruz. halkımızın hayatını kolaylaştıracak araç filosu ile birlikte Belediye Başkanımızın daha iyi hizmetler yapacağına inanıyoruz. Kıymetli genel müdürümüzü de tebrik ediyorum” dedi.

“KOCAELİ İKİNCİ EVİMİZ”

Vali Yavuz’un ardından konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank şu ifadeleri kullandı; “ Kocaeli bizim adeta ikinci evimiz. Çünkü Türkiye sanayisinin kalbi burada atıyor. Bu yüzden farklı vesilelerle yolumuz sürekli Kocaeli'ne düşüyor. Ama hamdolsun sadece Kocaeli değil Türkiye'nin her yanında üretim ve yatırım gündemi yoğun şekilde devam ediyor. Türkiye üreterek büyümenin tadını aldı. Bu yüzden ülkemizin dört bir köşesinden yeni yatırım haberleri peş peşe geliyor.

YENİ YATIRIM KARARI

İşte bugün aslında bunun güzel bir örneği için Kocaeli'ndeyiz. Ford Otosan, bulunduğu şehre daha fazla katkı sağlama şuuruyla Başiskele Belediye'mize 71 hizmet aracı hibe ediyor. Bu bağış Ford Otosan'ın ülkemizde yapacağı yeni yatırımın ilk kazanımlarından biri. Bildiğiniz gibi otomotiv sektörünün lider üreticilerinden olan Ford Otosan, "Gelecek Nesil Ticari Araç ve Batarya Üretimi"ne ilişkin Başiskele'de yeni yatırım kararı aldı.

2 MİLYAR AVRO’LUK YATIRIM

Yaklaşık 2 Milyar Avro tutarındaki bu yatırım ülkemiz ekonomisine çok önemli bir ilave katma değer sağlayacak. Araç üretim kapasitesini yıllık 210 bin adet artıracak, 3 bin kişiye doğrudan istihdam oluşturacak. Tabi tedarik zincirleri vasıtasıyla on binden fazla ilave istihdama da katkı sağlayacak. Yeni kurulacak tesiste sadece konvansiyonel araç üretimi yapılmayacak. 

“TEBRİK EDİYORUM”

Dünyadaki trendlere uygun olarak tam elektrikli araçlar ve bunların bataryaları da burada üretilecek. Yani bu yatırım, ülkemizin elektrikli araç üretiminde önemli bir merkez olmasına da katkı sağlayacak.  Yüzde 70'e yakın yerlilik, yüzde 90'a varan ihracat oranı ile Ford Otosan firmamızın gerçekleştireceği bu yatırım inşallah ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sunacak. Ben bu karar için tüm şirket yetkililerini tebrik ediyorum.

“İŞBİRLİĞİNİN ÖRNEĞİ”

Yatırımın gerçekleşeceği Başiskele belediyemiz sağolsun, hükümetimizin yatırımcı dostu bakış açısını onlar da sergiliyorlar. Hem ilçe hem büyükşehir belediyemiz bu süreçte firmamızın yanında olmaya devam edecek. Özellikle küresel firmalar, yerelle işbirliğinin önemini iyi bilir. Ford Otosan da bu vizyonla hareket etti. Bu yerel birlikteliğin en güzel örneği de işte bugün bağışlanan 71 hizmet aracı. Başiskele belediyesi bugün teslim aldığı araçlarla hizmetlerini artık çok daha etkin bir şekilde sürdürecek.

 “HAYIRLI UĞURLU OLSUN”

Tüm modlarda üretilen araçlarda; yani otomobilden lokomotife, ticari araçlardan gemilere yerlilik oranlarını yüzde 75'e çıkaracağız. 2030 yılında; elektrikli, bağlantılı ve otonom hafif ve ağır ticari araç üretiminde Avrupa'da lider ve dünyada ilk 5'te olmayı hedefliyoruz. Batarya modül, paketleme ve hücre yatırımlarıyla, ülkemizi Batarya Üretim Merkezlerinden biri yapmak istiyoruz.  Ben, Ford Otosan'ı aldığı yatırım kararı dolayısıyla tekrar tebrik ediyorum. Başiskele Belediyemiz'in teslim aldığı araçların da hayırlı uğurlu olmasını diliyorum”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaeli merkezli 5 ilde FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

Kocaeli merkezli 5 ilde FETÖ operasyonu: 10 gözaltı