01 Haziran 2020 Pazartesi

Tüm Bel Sen’de Karakuş yeniden başkan

Tüm Bel Sen’de Karakuş yeniden başkan

Tüm Bel-Sen Kocaeli Şubesi’nin 6. Genel Kurulu bugün gerçekleştirildi. Yeniden aday olan mevcut başkan Erdal Karakuş’a rakip çıkmadı

11 Şubat 2017 Cumartesi 13:43 Güncel

Tüm Bel- Sen Kocaeli Şubesi’nin 6. genel kurulu bugün gerçekleştirildi. Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen kongreye sendika başkanları, üyeler ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri katılım gösterdi. Genel kurulda Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş tekrar aday oldu. Kongrenin divan başkanlığına eski Milletvekili Bekir Yurdagül, yardımcılığına Petrol-İş Sendikası eski Şube Başkanı Ali Buğdacı ve BES Şube Başkanı Gülüzar Ateş seçildi. Kongre sonunda oy kullanma hakkı buluna 61 delegenin 56’sının oyunu alan Erdal Karakuş tekrar başkan oldu.

KOCAELİ ÖNEMLİ BİR KENT

Kongrede ilk olarak konuşan Bekir Yurdagül şunları söyledi: “KESK başkanlığına aday olmak ve üyeliğe devam etmek kahramanlık. Türkiye zor bir süreçten geçiyor. 15 Temmuz’dan sonra var olan çalışanlar, muhalifler, özgürlükler insan hakları üzerindeki baskılar katlanarak arttı. OHAL de çıkarılan KHK ile anayasa hukuk uygulanmaz hale geldi. Keyfi bir yönetim hüküm sürmeye başladı. İnsanlar korkmaya başladılar. Kocaeli Demokrasi Girişimi adı altında örgütlendik. Kocaeli önemli bir kent. Referandum ülke gündeminde. 16 Nisan Pazar günü ülkenin geleceğini oylayacağız. Tek kriterleri benden misin değil misin imam hatipli misin değil misin. Kimse sıra bana gelmez diye düşünmemeli. Kamuda kendileri gibi düşünmeyen insan kalmayacak. Ülkemizi seven bizler 16 Nisan’a kadar 7/24 çalışmak zorundayız. Ben de eski sendikacıyım. Sendikamıza destek olmalıyız.”

KÖŞE BUCAK GİZLENİYORLARDI

Sonrasında konuşan Erdal Karakuş ise şunları söyledi: “Bugün sendikamızın 26. yılında 6. olağan kongresini gerçekleştiriyoruz. 26 yıldır bu ülkenin ve bu topraklarda yaşayan emekçilerin menfaatine olan neyse onu söyledik. Bunu yaparken korkmadık. Çünkü ne söylediysek bilime, evrensel demokrasiye ve çağdaşlık normlarına başvurduk. Halkların kardeş olduğuna, barışa, sömürüsüz bir dünyanın olabileceğine inandık. Son 3 yılda ülkemiz kelimenin tam anlamıyla bir cehennemden geçti. Sayısız çatışma, katliam, iş kazaları, kadın cinayetleri, suikastlar ile yüzleşmek zorunda kaldık. 10 Ekim Ankara katliamında sendikamız ve konfederasyonumuz üyesi yoldaşlarımızı toprağa verdik. Bütün bunlar yetmezmiş gibi 15 Temmuz'da bizim yıllardır dile getirdiğimiz tarikat cemaat yapılanması bir grup darbe teşebbüsünde bulundu. Darbelere karşı 40 yıldır çığlık atan bu bizler, haydi demokrasi diye haykırırken, daha darbe gecesi üyelerimize demokrasi çağrısı yapıp bu darbeye teslim olmayın derken, bugünün iktidar yardakçıları köşe bucak gizleniyorlardı. Bir daha darbe olmasın ve bunun için acil demokrasi paketleri hayata geçsin diye mücadele ederken iktidar saikleri bu darbeyi bir fırsata dönüştürüp, kendilerinden saymadıkları herkes için bir tasfiye amacıyla kullanmaya başladılar.

SONU BELİRSİZ BİR SAVAŞ

Konfederasyonumuzdan on binlerce emekçi önce açığa alındı ve bunlardan üç binin üzerinde arkadaşımız ihraç edildi. Öncelikle ifade ediyoruz ki, tümü hukuksuz bir gece yarısı kararnamesi ile ekmeklerinden edilen bu arkadaşlarımızın hepsi işyerlerine geri dönünceye dek mücadelemize devam edeceğiz. Ortadoğu’da sonu belirsiz bir savaşın içerisine sürüklenmekte. Bizler KESK olarak yıllardır bu coğrafyada barışın tarafı olun derken, her gün bir başka canımızı, canlarımızı kaybetmeye devam ediyoruz. Artık yeter. Emekçiler bu ülke değerlerinin %96'sını üretiyor ancak karar mekanizmalarında etki gücümüz sıfıra yakın. Belediyelerde siyasi adam kayırma, görevde yükselmede adaletsizlik, kendinden olmayana negatif ayrımcılık bitmek bilmiyor. Belediyelerde kadınlar ayrı bir baskı görüyor. Emekliliğe zorlamalar, bezdirmeler artarak devam ediyor. itfaiyecilerin, zabıtaların, teknik elemanların dağ gibi kadro sorunları bekliyor. İş güvencemiz KHKlar ile fiilen sıfırlanıyor. Her memur sabah uyandığında acaba ihraç edildim mi korkusu yaşıyor. İhraç edilenler ne ile suçlandığını dahi öğrenemiyor. Açlığa terk edilen emekçiler tarifi mümkün olmayan sosyal travmalara sürükleniyor. Hiçbir sendikaya danışılmamış ve fikri sorulmamış bir paket meclisten geçiriliyor. Paketin içeriğine baktığımızda emekçilere dair tek bir düzenleme görülemiyor. Ülkede çatışma ve ayrışma had safhadayken bir de evet-hayırcı şeklinde derinden yarılıyor. Evetçiler, hayırcıları teröristler ile aynı kampta olmakla itham ediyor. Buna sokak baskısı eşlik ediyor. Her sabah yeni bir khk ile uyanmaktan, ayrı bir patlama ve katliam haberi duymaktan, her akşam dövizin dalgalanmasından, sabah cebimizdeki liranın erimesinden, her sabah yeni bir tartışmanın yaratılmasından bıktık.

BİLİM MEDENİYET AKIL

Bizler KESK olarak diyoruz ki, bu ülkeyi son 40 yılda yöneten tüm iktidarların bizden bir özür borçları var. Çünkü bu ülkenin menfaatine ne söylediysek tersini yaptınız. Bizlerin bugüne dek söylediklerimizin yüzde ellisini yapmış olsa idiniz, bugün bambaşka bir Türkiye'ye bakıyor olacaktık. Çünkü bizim yolumuz bilimin, medeniyetin, aklın, vicdanın yoludur Çağdaş demokratik cumhuriyetin yoludur. Başka da bir seçeneğimiz yoktur. Bunun dışında her seçenek gericiliğe, radikalizme, şiddet sarmalına ve karanlığa çıkar. Öyle bir karanlıktır ki o bir kez düştüğünüzde on yıllarca çıkmanız mümkün olmaz. Acilen demokrasi, acilen OHAL'in kaldırılması, acilen toplumsal ve topyekun bir anayasa değişikliği, bunun için, bilim insanlarına başvurma, acilen toplumsal barış, acilen KHK’ların yürürlükten kalkması, acilen siyasi üslubun çatışmadan diyaloga dönüşmesi ve acilen emekçilerin söz karar hakkının tanınması diyoruz. Bu talepleri inatla ısrarla, istemeye devam edeceğiz çünkü buna mecburuz. Kurucu önderlerimizin bizlere bıraktığı bu anlayışı sonuna dek savunmaya kararlıyız. Kongremizin sendikamıza Kocaeli emekçilerine, kentimize, ülkemize ve tüm halklarımıza sömürüsüz bir dünya, barış ve demokrasi yolunda katkı sunmasını diler.

ERDAL KARAKUŞ KİMDİR?

1975 İzmit doğumlu. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri alanında Yüksek Lisans mezunu. 2008 yılından bu yana sendikacılık yapıyor. 2 dönemdir Tüm Bel Sen Kocaeli Şube Başkanlığını yürütüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’nda çalışıyor. Bekar. Öğrenci hareketinden bu yana emek ve demokrasi mücadelesinin içinde yer alıyor.

Yönetim Kurulu

Erdal Karakuş, Güzide Saatçi, Selim Eren, İsmail Hakkı Güven, Fadime Günsel, Şafak Yaşartekin, Ayla Yükselen

Denetleme Kurulu

Sabri İbiş, A. Celal Kaplan, Rabia Eskin

Disiplin Kurulu

Ergün Yaşar, Şengül Demirer, Ayhan Aktaş, İbrahim Temel, Şafak Karagöz

Genel Merkez Genel Kurulu Delegeleri

Erdal Karakuş, Gültetin Aksoy, Hüseyin Akyol, Ceylan Kuzlu, Güzide Saatçi, Fadime Günsel, Şafak Yaşartekin

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

SYKP 'Hayır'a çağırdı!

SYKP 'Hayır'a çağırdı!