23 Ağustos 2019 Cuma

Tüpraş’ta tansiyon yükseldi: İşçiler tüm gün eylemde

Tüpraş’ta tansiyon yükseldi: İşçiler tüm gün eylemde

Tüpraş iş vereni ile Petrol-İş Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 9.’su bugün gerçekleştirilmiş ve bir ilerleme kaydedilmemişti. Bugün ise Tüpraş’ta tüm gün eylem var

24 Nisan 2019 Çarşamba 12:42 Güncel

Tüpraş iş vereni ile Petrol-İş Sendikası arasında yürütülentoplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 9.’su geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilmiş ve bir ilerleme kaydedilememişti. Devam eden görüşmelerde işverenin uzlaşmaya uzak tavrı işçileri oldukça zor duruma sokmuştu. Tüpraş yönetimi, üç yıllık yapmak istediği sözleşme taslağında işçisine ilk 6 ay bir brüt maaş dağıtımı (yaklaşık 7 bin TL) ikinci aydan itibaren de sadece enflasyon oranında zam teklif etmiş fakat bu teklif sendika tarafından kabul görmemişti.

TÜM GÜN EYLEM VAR.

Diğer yandan asıl büyük sıkıntı ise işverenin toplu iş sözleşmesini iki yıl değil de üç yıl üzerinden imzalamak istemesi olmuştu. Bunun yanında işveren, yılda 8 gün olan mazeret izinlerini kaldırmak ve fabrikadaki vardiya sisteminde değişikliğe gitmek istemişti. Son gelinen noktada ise sinirler iyice gerildi. Süreş arabulucuya doğru giderken, işçiler bugün tümgün eylem yapma kararı alarak iş başı yapmadı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Keloğlan Masalları 41 Burda AVM’de

Keloğlan Masalları 41 Burda AVM’de