24 Kasım 2020 Salı

Türk-İş: İstihdam paketi, sendikasızlaştırma paketidir

Türk-İş: İstihdam paketi, sendikasızlaştırma paketidir

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından 81 ilde düzenlenen basın açıklamasında TBMM’de görüşülen istihdam paketiyle ilgili, “Bu paket güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir” denildi

27 Ekim 2020 Salı 13:16 Güncel

Türk-İş tarafından geçtiğimiz hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun teklifinin esnek, güvencesiz ve kuralsız çalışma riskini ortaya çıkaracak maddelerine karşı 81 ilde basın açıklaması düzenlendi. Türk İş Kocaeli İl Temsilcisi Yakup Yıldız tarafından okunan basın açıklamasında “İstihdam paketi" adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere  İstihdam kolaylığı sağlayacağı iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üstü olmasına neden olacaktır” dedi. 

İŞÇİNİN EMEĞİ SERMAYENİN SÖMÜRÜSÜNE BIRAKILIYOR

Basın açıklamasını okuyan Yıldız, “Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz. İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor. İşsizlik Sigortası Fonu, işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik, muafiyet, af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır” dedi.

SALGIN KOŞULLARI FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜLMEK İSTENİYOR

Türk-İş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir. Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır. Yapamayacaksınız yaptırmayacağız. Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır. Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz, İstihdamı artıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkûm edilemez.

ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ

İşçiler zorla ücretsiz izne çıkarılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz! Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz. İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilmez! TBMM'deki söz konusu düzenleme işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme düzenlemesidir Bugün rüzgâr eken yarın fırtına biçecektir. İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt nettir. Mücadelemizle işçi aleyhine yapılan düzenlemelere asla izin vermeyeceğiz” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Cinsel istismar sanıkları: Engelli olduğunu bilmiyorduk

Cinsel istismar sanıkları: Engelli olduğunu bilmiyorduk