23 Mart 2019 Cumartesi

Türkiye’nin en kötü belediyesi Kocaeli’den çıktı

Türkiye’nin en kötü belediyesi Kocaeli’den çıktı

İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV), 24 Mart 2019’daki seçimler öncesi ilçe belediyelerinin karnesini açıkladı. İkinci kez hazırlanan rapora göre, çevre ve ulaşım konusunda en kötü belediye Kocaeli’den çıktı

01 Nisan 2018 Pazar 12:48 Güncel

İnsani Gelişme Endeksi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından 1990 yılından bu yana ülkeler düzeyinde yayımlanıyor. İnsani Gelişme Vakfı’nın (İNGEV) ikincisini hazırladığı İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler Raporu ise (İGE-İ), UNDP’nin bu hedefleriyle bağlantılı ancak ilçeler bazında hazırlanıyor. İGE-İ 2017 Raporu, 186 ilçeyi kapsıyor. Büyükşehir sınırları içinde kalan bütün ilçelerle, en yüksek nüfusa sahip (150 bin ve üzeri) ilçelerin tamamı var. Belediyelerin karnesi hazırlanırken 65 kritere bakılıyor. Eğitim, sağlık, sosyal yaşam, yönetişim, şeffaflık, ekonomik kapasite, gelir ve tüketim durumu, çevre, altyapı ve ulaşım bu kriterlerden bazıları.

PUANLAMA YAPILIYOR

Verilerse belediyelerin faaliyet raporlarından, merkezi istatistiklerden ve ‘gizli vatandaş’ uygulamasından elde ediliyor. Araştırma için çalışan ‘vatandaşlar’, kimliklerini açıklamadan 19 farklı senaryoya göre belediyelere başvuruyor. Kimi engelli arabası ihtiyacı, kimi çöp toplama, kimiyse sokak aydınlatması gibi gerekçelerle belediyelerle iletişime geçiyor. Belediyenin başvuruyu ele alma ve cevap verme sürecine bakılarak puanlama yapılıyor.

DÖRT GRUBA AYRILIYOR

Sonuçlar dört gruba ayrılıyor: Çok Yüksek İnsani Gelişme, Yüksek İnsani Gelişme, Orta İnsani Gelişme ve Düşük İnsani Gelişme. Her gruba sırasıyla yeşil, mavi, sarı ve kırmızı renk veriliyor. Bu yıl Çok Yüksek İnsani Gelişme (yeşil) bölgesinde 30 ilçe var. Geçen yıl bu rakam 18’di. Yeşil bölgede yer alan 30 belediyeden 19’u CHP, 11’i AK Parti’ye ait. Mavi bölgede yer alan belediye sayısı 49, sarı bölgedeki belediye sayısı 66 ve kırmızı bölgede yer alan belediye sayısı 16. 186 ilçenin 25’inden faaliyet raporu alınamadı. Bunların bir kısmı kayyum atanan belediyeler.

EN KÖTÜSÜ DERİNCE ÇIKTI

Raporun tam metni kamuoyu ile henüz paylaşılmadı ama açıklanan ilk sonuçlara göre Kocaeli’de ilk belediye öne çıkıyor. Raporda yeşil bölgede olan belediyeler için Kocaeli’den sadece İzmit Belediyesi yer adı. İzmit Yeşil bölgede olan ilçeler içinde 19. sırada. Raporla ilgili yapılan açıklamada ise çevre ve ulaşım konusunda en kötü belediye Kocaeli’den çıktı. İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler Raporu’na göre, çevre ve ulaşım konusunda en kötü belediye Derince Belediyesi çıktı. Bunun yanında sosyal yaşam kategorisinde de Derince Belediyesi yine en kötü belediye oldu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Derince sakini

02 Nisan 2018 Pazartesi 09:55

Kazıp kazıp birakilan yollar camur olmus ger yer kostebek deligi gibi her yer insaat ulasim deaen sıfır buna sasirmak ayip olurdu yazik cok yazik

engin engin

01 Nisan 2018 Pazar 14:23

hiç ama hiç şaşırmadım

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaelili iş adamı Sinan Saral’a ait iki iş yeri kurşunlandı

Kocaelili iş adamı Sinan Saral’a ait iki iş yeri kurşunlandı