23 Ekim 2019 Çarşamba

Türkkan: Taş ocağında çalışmalar neden gece yapılıyor?

Türkkan: Taş ocağında çalışmalar neden gece yapılıyor?

Kandıra Babaköy’de 2 binden daha fazla ağaç kesimi yetmezmiş gibi bir de tarihin yok edileceğinin altını çizen İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, “Çalışmalar gündüz değil gece yürütülüyor. Yaptıkları işte bir sıkıntı mı var, bir utanç mı var; niye gece çalışıyorlar?” diye sordu

19 Haziran 2019 Çarşamba 13:17 Güncel

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Meclis Genel Kurulu’nda Kandıra Babaköy’deki çevre ve tarih katliamına dikkat çekti. Türkkan, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi uğruna Kocaeli’nin ormanlarının, tabiatının ve tarihinin yok edildiğini belirten Türkkan şunları söyledi: “Kocaeli'ye hizmet etmek yerine, Kocaeli'nin ormanlarını, tabiatını ve tarihini yağmalamakla meşguller. Kocaeli'ye hançer gibi saplanan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi tüm vandallıklarıyla devam ediyor. On binlerce ağaç kesildi, yetmedi, yok edilen birçok tarım alanı var ve bu doğal düzen yetmedi, şimdi de Kocaeli'nin tarihini, kültürel zenginliklerini kazıyıp yutmaya çalışıyorlar.”

ROMA DÖNEMİNE AİT

Gebze Ballıkayalar’da yapılan çevre katliamının şimdi de Kandıra Babaköy’de uygulandığını vurgulayan Türkkan, “En son Gebze'deki Ballıkayalar gibi iki yüz milyon yıllık süreçte oluşmuş bir tabiat parkını yok etmeye ve 17 bin ağacı kesmeye başladılar. Proje kapsamında, bu sefer de açılacak olan taş ocağı için Kandıra Babaköy'de kesilecek 2 binden fazla ağaç yetmezmiş gibi, eski Roma Dönemi'ne ait lahit mezarların, tümülüslerin ve tarih kalıntılarının olduğu bölge haritadan silinmeye çalışılıyor.” dedi.

TARİH KATLİAMI

Babaköy’deki çalışmaların neden gece yürütüldüğünü soran Türkkan, “Çalışmalar gündüz değil gece yürütülüyor. Yaptıkları işte bir sıkıntı mı var, bir utanç mı var; niye gece çalışıyorlar? Bence utanmaktan vazgeçin, korkun; Kocaeli halkı artık bu vandalizme geçit vermeyecek. Malum firmaların yaptıkları bu yol o firmaların karnını doyuruyor olabilir ama üzülerek söylüyorum, bu yol, Kocaeli'ye geri dönüşü olmayan bir çevre felaketinden ve tarih katliamından başka hiçbir şey bırakmayacak.” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

8 bin TL'den ihaleye çıkan büfe 50 bin TL'ye kiralandı

8 bin TL'den ihaleye çıkan büfe 50 bin TL'ye kiralandı