24 Ocak 2021 Pazar

Ulaşımda HES Kodu dönemi başladı

Ulaşımda HES Kodu dönemi başladı

Covid-19 salgınına karşı mücadele kapsamında, salgının daha az yayılmasını önlemek adına yapılan ulaşımda HES Kodu dönem başladı

01 Aralık 2020 Salı 11:51 Güncel

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma hizmetinde kullanılan Kocaeli Kart’a HES kodu özelliği getirdi. Covid-19 salgınına karşı mücadele kapsamında, salgının daha az yayılmasını önlemek adına yapılan bu uygulama için HES Kodlu binişler dün başladı. HES Kodunu ulaşım kartlarına tanıtmayanlara “HES Kodunuzu tanıtın” şeklinde sesli uyarı yapılıyor. Yaklaşık bir aydır belediyelerin vatandaşlara uyarılarına rağmen hala HES Kodunu ulaşım kartlarına tanıtamayanlar için yolculara bir gün daha müsamaha gösterildi. Bugünden itibaren sistem tam randımanlı başlayacak.

“YIL SONUNU BULUR”

Konu ile ilgili bulunan Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt yaptığı açıklamada, “Bu bir geçiş süreci. Hala kişisel kartını tanıtmayanlar var. Şu ana kadar 500 bin kişisel kart eşleştirilmiş. Kişiye göre eşleştirilmeyen 800 bin dolayında kart var. Bu sürecin yıl sonuna kadar devam edeceğini düşünüyorum. Bizim insanımız bu konularda son dakikada harekete geçmeyi seviyor. Bu süreçte şoför arkadaşlarımızı zorluyor. Adam ulaşım için ücretini ödüyor ama Hes Kodu olmadığından dolayı araçtan indiremiyorsun. İlk zamanlar bazıları mağdur olacak. Biz en az kişinin mağdur olmaması için elimizden geleni yapacağız. Yıl sonuna kadar bu konunun tam anlamıyla yerleşeceğini düşünüyorum.”

EN AZ ZARARLA ATLATMAK İÇİN

Sağlık Bakanlığı’nın HES Kodu uygulaması ile ilgili testler sonucunda Bakanlık onayı ile birlikte HES sorgusu ile Deniz Ulaşım, Tramvay, Belediye Otobüsleri, Özel Halk Otobüs ve Minibüslere binilmesi sağlanıyor. Pandemi sürecinin en az zararla atlatılması ve bu doğrultuda bulaşma riskinin azaltılması, hastalık tanısı konulan kişiler ile temaslı durumundaki kişilerin tespit edilerek izolasyona tabi tutulmasını sağlamak için geliştirdiği yeni uygulama dün kent genelinde başladı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Abisinin cenazesine katıldı, koronadan vefat etti

Abisinin cenazesine katıldı, koronadan vefat etti