06 Mart 2021 Cumartesi

Valilik’ten müfettiş açıklaması

Valilik’ten müfettiş açıklaması

İzmit Belediyesi’ne bir vatandaşın şikayeti üzeni çöpleri toplamadığı için soruşturma açıldığı ve müfettiş görevlendirildiği açıklanmıştı. Koyla ilgili Kocaeli Valiliği bugün bir açıklama yaparak yapılan şeyin soruşturma değil ön araştırma olduğunu duyurdu

16 Ocak 2021 Cumartesi 18:38 Güncel

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediyesi’ne çöpleri toplamadığı için soruşturma açıldığını ve müfettiş görevlendirildiğini açıklamıştı. Kocaeli Valiliği de bugün bugün konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Valiliğin açıklaması şöyle: “Medya kuruluşlarında, ‘İzmit Belediyesine Müfettiş Görevlendirildi’, ‘Hürriyet Hakkında Soruşturma Açıldı’ şeklinde haberler yayınlanması üzerine Valiliğimizce kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gereği duyulmuştur.

VATANDAŞ ŞİKAYETÇİ OLDU

İzmit İlçemiz sınırlarında ikamet eden ve bir sitenin yöneticiliğini yapmakta olan vatandaşımız, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe ile müracaat ederek; İkamet ettiği sitenin dışında bulunan çöp konteynerlerinin temizliklerinin ve gerekli dezenfektasyon işlemlerinin yapılmadığı, çöplerin zamanında ve gerektiği gibi toplanmadığı gerekçesiyle İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile Temizlik İşleri Müdüründen şikayetçi olmuştur.

RUTİN BİR SÜREÇ

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğüne gönderdiği yazı ile İzmit Belediye Başkanı ve Temizlik İşleri Müdürü hakkında 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun uyarınca soruşturma yapma izni talebinde bulunmuş ve İller İdaresi Genel Müdürlüğü de konu hakkında ön araştırma yapılmasını Valiliğimizden yazı ile istemiştir. Valiliğimizce de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapan bir Müfettiş görevlendirilerek Savcılık veya herhangi bir vatandaşın başvurusuna uygulanan rutin süreç işletilmiştir.

ÖN ARAŞTIRMA

Yapılan işlem bir soruşturma olmayıp ön araştırmadır. Araştırma sonucu, İçişleri Bakanlığına gönderilecek olup ilgililer hakkında gerek duyulur ise yetkili makam olan İçişleri Bakanı’nca ön inceleme izni verilerek, dosya Cumhuriyet Başsavcılığına soruşturma yapmak üzere, İçişleri Bakanlığınca gönderilecektir.

MAKSATLI İDDİASI

4483 sayılı yasa uyarınca Savcılık yazısı ile başlatılan, tüm memurlar ve diğer tüm kamu görevlileri hakkında uygulanan yasal ve zorunlu bir sürecin sanki İzmit Belediye Başkanına uygulanan olağan dışı ve maksatlı bir uygulama gibi algılatılma çabası tarafımızdan üzüntü ile izlenmiştir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kaçak midye avcısı, 'Hırsızlık mı yapıyorum?' diyerek, kendisini savundu

Kaçak midye avcısı, 'Hırsızlık mı yapıyorum?' diyerek, kendisini savundu