25 Eylül 2020 Cuma

Veli-Der: Yüz yüze eğitim başlamalı

Veli-Der: Yüz yüze eğitim başlamalı

Kocaeli Veli- Der Sabri Yalım Parkı’nda yaptığı basın açıklamasında, "Okulların uzaktan eğitimle değil yüz yüze eğitimle açılması gerektiğini ifade ederek, “MEB’in en kısa zamanda, gerekli çalışmaları yapıp tüm öğrencilerimizi okulla buluşturmasını istemekteyiz” dedi

02 Eylül 2020 Çarşamba 13:36 Güncel

Kocaeli Veli-Der Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını grup adına Kocaeli Veli-Der Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz okurken, açıklamaya Veli-Der üyeleri ve emekli öğretmen olan Yahya Kaptan Mahalle Muhtarı Ahmet Mirzaoğlu katıldı. Kocaeli Veli-Der Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Özel etüt merkezleri kreşler, kurslar oteller, AVM’ler açıkken, yani her yer açıkken, devlet okullarının kapalı olması tam bir beceriksizliktir. Talebimiz tüm okulların uygun şartlarda açılması ve eğitimin  yaygınlaşmasıdır. Türkiye ve Kocaeli’de en acil talebimiz adrese dayalı sistemle, toplu taşıma kullanılmayacak şekilde, seçmeli dersler hariç, sadece zorunlu derslerin yüz yüze görüleceği şekilde, uygun öğrenci sayıları ile eğitim ve öğretimin mahalle derslikleri şekilde  başlamasıdır.

TALEPLERİ SIRALADI

Veli der olarak yapılan istişareler sonucu çözüm önerilerimiz talebelerimiz şunlardır. İvedi şekilde oluşacak öğretmen açığı hesaplanarak öğretmen atamaları yapılmalıdır. Öğrenci sayıları en fazla 20 ye düşürülmeli ve öğrencilerin servis kullanımını engellemek için, bulundukları bölgelerde geçici dersliklerin oluşturulması lazım. Gerekiyorsa ek bina prefabrikler, 45 günde yapılan pandemi hastaneleri gibi okullar kullanıma açılmalıdır.

“KÖY OKULLARI AÇILMALI”

Atıl kullanılmayan kamu binaları okula dönüştürülmeli. Okullarda revir ve sağlık personeli bulundurulmalı. Ders saatleri 30 dakikayı geçmeyecek şekilde ayarlanmalı. Okullardaki eğitim saati azalırken evde destekleyici teknolojiler ücretsiz şekilde karşılanmalıdır. Okullarda dezenfektan, maske, mendiller ücretsiz olarak MEB tarafından karşılanmalıdır. Köylerde taşımalı eğitim olmamalı kapanan köy okulları açılmalıdır.

“YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM ESASTIR”

Hayat eve sığar söylemi doğru bir söylem değildir. Hayatın bir bölümü evde yaşanır. Barınma ihtiyacı farklı bir şeydir. Uzaktan eğitim okul değildir okulun yerine geçemez uzaktandır sanaldır tek yanlıdır. Etkili ve verimli değildir Sadece yardımcı argüman özelliği taşır. Bu yüzden “yüz yüze eğitime devam" esastır. Çocuklarımız okullarını arkadaşlarını öğretmenlerini özledi. Öğretmenlerimiz de çocuklarını özledi. Veli-Der olarak ; MEB’in en kısa zamanda, gerekli çalışmaları yapıp, tüm öğrencilerimizi okulla buluşturmasını istemekteyiz” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Derenin kokusu mahalleliyi isyan ettirdi

Derenin kokusu mahalleliyi isyan ettirdi