27 Ekim 2020 Salı

Yerel yönetim emekçilerine ücretsiz Covid testi yapılmalı!

Yerel yönetim emekçilerine  ücretsiz Covid testi yapılmalı!

Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş, tüm yerel yönetim emekçileri için ücretsiz Covid-19 testi yapılması gerektiğini söyledi

22 Temmuz 2020 Çarşamba 18:19 Güncel

Tüm Bel-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Karakuş bir basın açıklaması yaparak, tüm yerel yönetim emekçileri için ücretsiz Covid-19 testi yapılması gerektiğini söyledi. Karakaş’un açıklaması şöyle: ‘’Bilindiği üzere küresel çapta etkili olan ve ülkemizde “normalleşme” süreci içerisinde tarif edilmesine rağmen, halen vaka ve kaybedilen hasta sayısında belirgin bir düşüş sağlanmayan COVİD-19 salgını, kamu emekçileri ve özelde yerel yönetim emekçileri için endişe kaynağı olmaya devam etmektedir.

CİDDİ RİSK ALTINDA

Devlet dairelerinde, Sağlık Bakanlığınca belirtilen “kronik hastalık” listesinin dışında kalan tüm memurlar, bilindiği gibi standart mesai düzenine başlamıştır. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen, bazı Belediyelerde gerek çalışanlar, gerekse çalışanların yakın akrabalarının Covid-19 hastalığına yakalanması; vatandaş giriş-çıkışının en yoğun yaşandığı yer olması sebebiyle Belediye Binaları ve bağlı birimleri halen ciddi risk altında bulunmaktadır.

ORTAK TALEP

Özellikle İtfaiye, Sağlık, Sosyal Hizmetler ve Zabıta hizmetleri gibi yurttaşlarımız ile dönem dönem yakın temasın zorunlu hale geldiği birimlerde bu risk daha da yüksek önem arz etmektedir. Yerel yönetimler, şüphesiz Pandemi mücadelesinde en kritik kamu hizmetlerinden biri durumundadır. İşyerlerinde emekçilerin, mevcut salgın karşısında endişeden uzak bir faaliyet yürütebilmeleri amacıyla, tüm Yerel Yönetim Kurumlarımızın Sağlık İl Müdürlüklerimiz ve Hastanelerimiz ile gerekli koordinasyonu sağlayarak, çalışanlara “Ücretsiz Covid-19 Testi ve Antikor Testi” yapılmasının sağlanması her yönüyle sürece büyük katkı koyacaktır. İşyerlerinde emekçilerin “istisnasız ortak talebi” budur.

ANAHTAR ROL OYNAYACAK

Gerek İlimizde, gerekse ülke genelinde “Türkiye Tabipler Birliğimizin  de” en önemli tavsiyelerinden birisi budur. Tabip Odamızın bu salgın mücadelesinde görüş ve önerilerinin Kamu İdaresince dikkate alınmasını hayati önemde görüyoruz. Pandemi ile mücadele eden ve aynı zamanda kamu hizmeti gören emekçilerin ücretsiz testlere tabi tutulması, Sosyal, Ekonomik ve Toplumsal faturası her geçen gün artan Covid-19 Salgınını daha hızlı yenmemizde anahtar rol oynayacaktır. Bu konuda tüm yetkilileri Sendikamız Tüm Bel-Sen olarak adım atmaya çağırıyoruz.”

 

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaeli Bil Çocuk Üniversitesi  ile indirim protokolü imzaladılar

Kocaeli Bil Çocuk Üniversitesi ile indirim protokolü imzaladılar