17 Ocak 2021 Pazar

Yıldızlı: Şiddetin en büyük mağdurları kadınlar oluyor

Yıldızlı: Şiddetin en büyük mağdurları kadınlar oluyor

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı

24 Kasım 2020 Salı 14:38 Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı. Başkan Yıldızlı yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Toplumları oluşturan her bireyin yetiştirilmesinde kadının izi vardır. Kadınlardan kendisini daha üstün görme gafletinde bulunarak insan haklarını yok sayan zihniyetlere karşı hayatımızın her alanında mücadele içerisindeyiz. Söylemlerinde ve eylemlerinde bu üstün görme çabasını hissettiren zihniyetlerin özellikle kürsü başında bulunanların halkı kışkırtması,  toplumsal cinsiyet eşitsizliğini adeta zihinlere kodlaması özellikle can güvenliğine ilişkin en büyük tehdidi doğurmaktadır.

EN BÜYÜK MAĞDUR

Bu zihniyetlerin daha fazla türemesi de maalesef iktidar sahiplerinin sürekli bu yönde verdikleri beyanatlar sebebi ile gerçekleşmektedir. Kadınların ne fiziksel ve mental kapasitelerini, ne bedenlerini, ne davranışlarını, ne düşüncelerini nasıl kullanacaklarına dair kimsenin yorum yapması haddine değildir. Kaldırılması gündemde olan İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlükte olmasına rağmen uygulamayanlar, kaldırılmasını gündeme getirenler işte bu zihniyetin temsilcileridir. Aile içi şiddetin en büyük mağdurları olan kadınlarımızın ve çocuklarımızın korunması için devlete yükümlülükler veren bu sözleşmeyi kaldırmak isteyenlerin hikayelerinde kendileri tarafından sözlü, fiziksel ya da psikolojik şiddete maruz kalmış insanları görmekteyiz. Bu acı tabloyu yıkacak olan yine kadınlarımız ve onları destekleyerek önlerine geçmeye çalışmadan her daim birlikte yürüyecek olan erkeklerdir, insanlardır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir” sözlerinin ışığında şiddeti doğuran, besleyen ve sürdürülebilir kılan her söyleme ve eyleme karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Tonlarca demirin altında can verdi

Tonlarca demirin altında can verdi