29 Kasım 2020 Pazar

“Yönetemiyorsunuz, Tükeniyoruz”

“Yönetemiyorsunuz, Tükeniyoruz”

Türk Tabipler Birliği, AK Parti hükümetinin salgın sürecini yönetemediğini vurgulamak amacıyla ülke genelinde eş zamanlı basın açıklaması düzenledi.

15 Eylül 2020 Salı 23:34 Güncel

Türk Tabipler Birliği, ülkenin dört bir yerinde AK Parti hükümetinin koronavirüs salgın sürecini yönetemediğini vurgulamak amacıyla basın açıklaması düzenledi. Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Tabip Odası’nın gerçekleştirdiği kongre neticesinde yeni Başkan seçilen Ömer Ardaman koronavirüs koruma ekipmanlarını giyerek İzmit Semt Polikliniği’nden Sabri Yalım Parkı’na kadar yürüdü. Sabri Yalım Parkı’nda eş zamanlı basın açıklamasını gerçekleştiren Kocaeli Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman #YönetemiyorsunuzTükeniyoruz" dedi.

“BU GERÇEKLİĞE UYGUN TUTUM ALMASINI İSTİYORUZ”

Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz. Ülkeyi yöneten yetkili kişi ve kurumlardan salgın tedbirleri, salgın bütçesi, salgın koordinasyonu, salgin planlaması konusunda acil, kapsayıcI ve inandıiricı program açıklamalarını bekliyoruz. Yönetemivorsunuz, tükeniyoruz. Ülkenin en önemli ve gerçek gündeminin COVID-19 salgını olduğunun kabul edilmesini ve ülkeyi yönetenler başta olmak üzere tüm kişi ve kurumların bu gerçekliğe uygun tutum almasını istiyoruz.

“HÜKÜMETİN BU KONUDA ÇAĞRICI OLMASINI İSTİYORUZ”

Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz. TBMM'ni açılmasını beklemeden bütün partilerin COVID-19 salgını konusunda işbirliği ve koordinasyon sağlamak üzere bir araya gelmeleri için çağrı yapıyoruz. TTB olarak uzmanlık dernekleri ile birlikte COVİD izleme heyetimizin birikimini ve önerilerimizi paylaşabileceğimiz bir zeminin oluşmasını, ülkeyi yöneten hükümetin bu konuda çağrıcı olmasını istiyoruz. Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz. Sağlık Bakanlığı’ndan başta TTB olmak üzere bütün sağlık meslek odaları, sağlık sendika ve dernekleri ile birlikte "COVID-19 işbirliği ve ortak çalışma meclisi" oluşturmasını talep ediyoruz.

Eş zamanlı basın açıklamasını okuyan Ömer Ardaman’ın açıklamaları şu şekilde; “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanların tarihsel sorumluluklarını yılmadan her gün hatırlatmaya devam edeceğiz. Sadece hekimler ve sağlık çalışanları değil, babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz ölüyor. Daha çok olduğunu bildiğimiz ama resmi olarak açıklanan rakamlarla dahi her gün 50 yurttaşımız, önlenebilir bir hastalık olan COVID-19'dan hayatını kaybediyor. COVID-19 Salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz. COVID-19 salgın sürecinin bugüne kadar ki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz.

“HİÇ BİR SALGIN VATANDAŞLARIN BİREYSEL ÇABALARIYLA ÖNLENEMEZ” Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz. Hiçbir salgın vatandaşların bireysel çabalarıyla önlenemez. Bireysel tedbirler merkezi ve kapsamlı bir irade ve güven verici kararlarla birlikte uygulandığında anlamlı olur. Bu nedenle Sağlık Bakanliğı il Hifzissihha kurullarını işlevli kılmalı, başta Belediyeler ve kent konseyleri olmak üzere işçi-memur sendikaları, hemşeri - köy derneklerinden, kültür sanat dernek ve vakıflarına kadar bütün demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını sürece katmalıdır ve bütün sağlık çalışanlarınin ölüm - kalım savaşına dönüşen COVID-19 mücadelesinde irakilmayacaklarıni, korunacaklarıni, bu insanüstü çabalarin farkında olunduğunu gösterecek ve manevi olarak destekleyecek, hastalanan ve vefat eden arkadaşlarımızın "meslek hastalığı” tanımını kabul edecek Sağlık BakanlığIı ve hükümet tutumu istiyoruz.

Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz. Yıllardır dillendirdiğimiz ve AKP hükümetlerinin "Sağlikta dönüşüm Programı" ile cisimleşen; sağlıkta özelleştirme - performans sistemi ve kamu özel idaresi odaklı milyarlık kiralara neden olan "Şehir Hastaneleri'nin COVID-19 salgını ile insanı değil sermayeyi ve karı önceledigi görülmüş oldu. Sağlıkta dönüşüm programı yarattığı tüm sonuçlar ile birlikte iptal edilmeli, salgin biliminin öngördüğü üzere Kamusal bir sağlık programı hayata geçirilmelidir. "Koruyucu hekimlik -saglik hizmetlerinin öncelemesi geçmişte kalmış bir nostalji değil, bugünün ve geleceğin sağlik perspektifidir. İlk adım  olarak birinci basamak sağlık hizmetlerinin kamusal bir perspektifle yeniden düzenlenmesini, Aile Sağlığı Merkezleri'nin varlığı ve çalışanları ile birlikte kamu sağlık merkezi olarak tanımlanmasının acil olarak tüm ASM binalarının kamu eli ile temini ve onarımı ile ek sağlik personel atamasi yapilmasını istiyoruz.

“HİÇBİR AKSAMA YAŞANMAMASININ SAĞLANMASINI İSTİYORUZ” Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz. Salgının yaygınlaştığı ve uzun süreceğininin yadsınamaz hale geldiği bir dönemde hekimler ve sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin 6 saate indirilmesini, dinlenme yer ve zamanlarının pandemi göz önünde bulundurularak yapılandırılmasını ve yeterli sayıda kişisel koruyucu ekipman sağlanmasını, bu hususta hiçbir aksama yaşanmamasının sağlanmasını istiyoruz. Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz. Çalışma yaşamı, ulaşım, eğitim başta olmak üzere toplu bulunma ortamlarina dair insan yaşamını önceleyen, insan emeğinin değerini koruyan yasal ve idari düzenlemelerin hak kaybı yaratmadan ve en dezavantajlı, yoksul kesimleri - emekçileri gözeterek ivedilikle yapılmasını bekliyoruz.

Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz. Bu adimları atmayanların, COVID-19 salgını ile mücadeleyi gerçekler üzerinden, olağandışı durum tanımıyla ve bir seferberlik ruhuyla karşılamayanların; suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanların tarihsel sorumluluğunu her gün ama her gün hatırlatacağımızı buradan ilan ediyoruz. COVID-19 salgını mücadelesinde başarı; akıl ve bilim esas alınarak, gerçekleri konuşarak, filyasyon ve test süreçlerini çok iyi yöneterek, tedavi ortamını iyileştirip, sağlık çalışanlarını motive ederek sağlanır. Salgının yaygınlaştığı, 8 günde 8 hekimin hayatını kaybettiği, herkesin kendisi ve bütün yakınları için sürekli tedirgin olduğu bir süreçte herhangi bir başarıdan söz edilemez.” 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Sungurlu Barajı'na bir kez daha red!

Sungurlu Barajı'na bir kez daha red!