24 Eylül 2020 Perşembe

Yörükler, geleneklerini yaşatıyor

Yörükler, geleneklerini yaşatıyor

Kocaeli’nin sanayisi ile öne çıkan Gebze ilçesinde geleneklerini yaşatan 22 Yörük aile, Sığırlık merasında hayvan besleyerek geçimini sağlıyor

06 Haziran 2020 Cumartesi 11:51 Güncel

Sanayinin başkenti olarak anılan Gebze, doğal güzellikleri de içinde barındırıyor. Gebze’nin en güzel yerlerinden Denizli Köyü Sığırlık merasında yaşayan Yörükler, burada geleneklerini sürdürüyor. 22 Yörük aile, keçi, koyun ve büyükbaş hayvan besleyerek, geçimini sağlıyor. Gebze Yörük Türkmen Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Cemil Karateke, 40 yıl önce Sığırlık merasında doğduğunu belirterek, “Dedelerimiz ve babalarımız burada dünyaya geldi. Biz hayvancılıkla geçimini sağlayan Yörükleriz. Şu an bu bölge içerisinde 22 Yörük ailemiz yaz kış yaşamlarını burada devam ettiriyor. Koyun, keçi ve sığır olmak üzere hayvancılıkla uğraşıyoruz” dedi.

KÜLTÜRÜ YAŞATMAK İÇİN

Ovanın kültürünü yaşatmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Cemil Karateke, "Herhangi bir ormana zarar vermeden hayatlarımızı devam ettiren, ormana alışmış insanlarız. Biz 24 Oğuz boyundanız. Burada yaşayan Yörükler, Kayı Boyu'ndan geliyor. Bu ovanın kültürünü yaşatmak için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Amaç, tamamen buradaki Yörük kültürünü yaşatmak. Kültür her yerde bizimdir. Medeniyet bizimdir” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de bir sokak karantinaya alındı

Kocaeli'de bir sokak karantinaya alındı