24 Kasım 2020 Salı

Yürüyüş Yolu engelliler için uygun değil

Yürüyüş Yolu engelliler için uygun değil

15 Ekim Dünya Beyaz Baston ve Görme Engelliler günün nedeniyle düzenlenen basın açıklamasında konuşan Görme Engelliler Dayanışma Derneği (GÖRSEM)  Gençlik Kolları Başkanı Taner Aslan, “Yeni Yürüyüş Yolu’nun engellileri için uygun gale getirilmesini istiyoruz. Şehrin her yerinde gezemiyoruz en azından Yürüyüş Yolu’nda gezebilelim” dedi.

15 Ekim 2020 Perşembe 14:49 Güncel

Görme Engelliler Dayanışma Derneği (GÖRSEM) Başkanı Dursun Karaman ve dernek üyeleri 15 Ekim Dünya Beyaz Baston ve Görme Engelliler günün nedeniyle Yürüyüş Yolu üzerinde düzenlenen basın açıklamasında bir araya geldi. Basın açıklamasında yaşadıkları sorunlara dile getiren GÖRSEM Gençlik Kolları Başkanı Taner Aslan, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 yılının erişilebilir bir yıl olacağını söylemişti. Ancak bunun için hiçbir adım attıklarını göremiyoruz. 79 ilimizdeki yol, ulaşım ağı engellilerin ulaşımına uygun halde değildir. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan yeni Yürüyüş Yolu projesini de yakından takip edeceğiz. Yeni Yürüyüş Yolu’nun engellileri için uygun gale getirilmesini istiyoruz. Şehrin her yerinde gezemiyoruz en azından Yürüyüş Yolu’nda gezebilelim” dedi.

AKADEMİK MERKEZLER AÇILSIN

Basın açıklamasını okuyanGÖRSEM Gençlik Kolları Başkanı Taner Aslan, “ Trafik ışıkları, toplu taşıma durakları ve araçlarında sesli yönlendirme ve bilgilendirme uyarıları hâlen büyük ölçüde yetersizdir. Yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları, sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapı engellilerin erişe bilirliğine uygun duruma getirilmesi gereklidir. Dileğimize ülkemizdeki tüm görme engellilerin yararlanabileceği, görme engelli bireylere geniş ve yeterli akademik destek eğitimi sağlayan, bağımsız hareket becerisi kazandıran merkezlerin açılmasıdır” dedi.

BEYAZ BASTONU TANITTI

Basın açıklamasında Beyaz Bastonu tanıtan Aslan, “1963 yılında ABD Başkanı J.F. Kennedy'nin görme engellilerin hatırlanması, sorunlarının ve beklentilerinin tartışılıp görüşülmesi için ilan ettiği "Beyaz Baston Dünya görme engelliler Günü”, O tarihten beri her yıl Dünya Körler Birliği ve Görme Engelli Derneklerince anılıp kutlanmaktadır.Beyaz Baston, görme engelli vatandaşların yürürken önlerini tarayıp zemini kontrol etmek için kullandıkları, hafif metal veya plastikten yapılmış, 100-160 cm boyutlarında, içlerinden geçirilen uzun bir lastikle birbirine tutturulmuş 4 veya 5 parça borudan oluşan, alt ucunda madeni veya sert plastik muhafaza, üst kısmında elle kavramaya elverişli plastik kaplama, dışı beyaz boyalı, en alt parçası kırmızı fosforlu ışık yansıtıcıile kaplı basit bir bastondur” dedi. 

DÜZENLEMLERE MUHTAÇ

Aslan sözlerinin sonunda, “Yıllardır gerek bu gibi vesilelerle, gerek başka nedenlerle yapılan çeşitli etkinliklerde birçok örgüt tarafından, engellilerin sorunları ve çözüm önerileri kamu oyuyla paylaşılmaktadır.2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı kanunun 2. maddesinde açıkça belirtildiği halde, kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmî yapılar ve bu tarihten sonra yapılmış yapıların büyük bir bölümü hâlen engellilerle ilgili iyileştirmelere ve düzenlemelere muhtaç durumdadır. Yaya yollarında ve kaldırımlarda görme engelliler için kılavuz yol dediğimiz şeritler birçok yerde ya eksik, ya tahrip olmuş, ya standartlara uygun değil, ya da üzerlerinde çeşitli engeller bulunuyor” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

CHP’li meclis üyesi 1.5 aydır Büyükşehir meclisine çağrılmıyor!

CHP’li meclis üyesi 1.5 aydır Büyükşehir meclisine çağrılmıyor!