24 Ekim 2019 Perşembe

Zeki Aygün, sendika ile belediyeyi birbirine düşürdü

Zeki Aygün, sendika ile  belediyeyi birbirine düşürdü

Derince Belediyesi’nde yaşanan toplu sözleşme kavgasına Hizmet-İş Sendikası da katıldı. Şube Başkanı İdris Ersoy, Derince Belediyesi yönetimine “çete” dedi

26 Mart 2019 Salı 16:10 Güncel

Derince Belediyesi’nde toplu sözleşme yetkisi olan Yerel-Sen ile Hizmet-İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşme sonrası Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un, “haberim yok” açıklaması büyük bir krize sebep oldu. Ali Haydar Bulut, toplu sözleşmede taraf olanları ve üstü kapalı AK Parti adayı Zeki Aygün’ü suçlarken, tartışmaya Hizmet-İş Sendikası da katıldı. konuyla ilgili bir açıklama yapan Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı İdris Ersoy, Derince Belediyesi yönetimine “çete” dedi.

SERT AÇIKLAMA

“Bugüne kadar zulmetmekten, hor görmekten ve haklarını gasp etmekten başka işçilere ne verdiler?” diyen Ersoy’ın açıklaması şöyle;

“1 Nisan’dan sonra koltuklarını kaybetmenin verdiği kin ve nefretle belediye başkanını da yönlendiren seçim üzeri Derince ilçesinde kaos planlarını devreye sokmak isteyen başkan yardımcısı Nurettin Işık ve işçi iken hesap işleri müdürü yapılan Özkan Demetgül ve onlarla hareket edenler bugüne kadar zulmetmekten, hor görmekten ve haklarını gasp etmekten başka işçilere ne verdiler de bugün %29.3 vereceklerini söylüyorlar.

2014 yılında seçildikleri ilk günde maaşları düşürülen taşeron işçiler, Çenesuyu Şirketinde Toplu-İş Sözleşmesi engellenen işçiler, işine son verilen birçok işçinin ahı bunları mezarlarına kadar kovalayacaktır.

Bugün %29.3 vereceğim diyen bu çete geçen sözleşme görüşmelerinde %0 zam dan başkasını vermem diyerek işçileri tehdit ediyor ve 4 sene geçmiş yönetim enflasyonun üzerinde zam verdiler diye kendinden öncekilere çamur atarak kamuoyunu meşgul ediyor ve işçilere mobbing uyguluyordu.

Toplu sözleşme imzaları yasal ve geçerlidir. İşçiler adına işçi sendikası Toplu sözleşmeyi imzalamaya nasıl yetkili ise işverenler adına da işveren sendikası toplu sözleşmeyi imzalamaya yetkilidir. Zaten Toplu sözleşme imzalanmadan 1 hafta önce kendisi ile görüşerek işçi arkadaşlarımızın toplu sözleşmeyi seçimden önce imzalanmasını istediğini kendisinin de ‘beni karıştırmayın nasıl istiyorsanız öyle imzalayın’ demiştir. Bunun üzerine de işveren sendikası ile bir araya gelerek diğer ilçe belediyelerdeki toplu sözleşme rakamı olan 21.3’e toplu sözleşme imzalanmıştır.

Toplu sözleşme imzaları yasal ve geçerlidir. Ali Haydar Bulut ve ekibi aday olamadıkları için yıllardır kendisini taşıyan partiye ihanet ederek nasıl zarar veririz derdine düşmüşlerdir. Biz hiçbir siyasi partinin ne dediğine bakmadan üyelerimizin talepleri doğrultusunda toplu sözleşmeyi imzaladık.

Bunun dışında yapılan açıklamalar şovmenlikten başka bir şey değildir.”

Derince’de yerel seçim öncesi yaşan bu tartışma, hiç ilgisi yokken konuya taraf olan AK Parti adayı Zeki Aygün’ü oldukça zor durumda bırakacak gibi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Yıldız, Soylu’ya tepki gösterdi: Belge varsa gereğini yapsın!

Yıldız, Soylu’ya tepki gösterdi: Belge varsa gereğini yapsın!