16 Aralık 2018 Pazar

  • 5,364 TL
  • 6,066 TL
  • 214,26 TL
  • 90.529

Zeytinoğlu, işsizliğin sebebini Suriyelilere bağladı

Zeytinoğlu, işsizliğin sebebini Suriyelilere bağladı

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,  basın mensuplarıyla bir araya gelerek işsizlik rakamlarını açıkladı. Zeytinoğlu, işsizliğin yüksek olmasını Suriyelilere bağladı

13 Mart 2018 Salı 13:50 Güncel

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayi Odası toplantı salonunda basın mensuplarıyla bir araya geldi.  İşsizlik rakamlarını paylaşan Zeytinoğlu, işsizliğin 10.3 seviyesinde olmasını Suriyeli göçmenlere bağladı. Suriyelilerin çalıştığı işlerde Türk vatandaşların çalışması halinde işsizlik rakamlarının yüzde 7'nin altına düşebileceğini ifade ederek şu şekilde konuştu: "İşsizlikte son rakam 10.3 seviyesinde. Aslında beklenenin biraz altında bir rakam, bizim hesaplamalarımıza göre Türkiye'de 1 milyonun üzerinde Suriyeli kaçak çalışıyor, şimdi bu misafirlerimiz çalışmasa Türk vatandaşları çalışsa bu işlerde bizim işsizlik oranımız belki yüzde 7'lerin altına inebilecektir. Tabi orada başka bir soru işareti de çıkabilir, ona da cevap vermemiz lazım insanımız da o işleri yapmaya hazır değil.  Yani biraz da gerçekçi olmamız lazım. 

MESLEKLİ İŞÇİ BULMAKTA ZORLANIYORUZ

Suriyelilerin bize çok büyük bir maliyeti var, her yerde bütün herkes söylüyor ama, bir şekilde avantaj olarak söyleyebileceğimiz bir durum söz konusu. Bunu da iyi değerlendirmemiz lazım. Eğitim her şeyin temelinde yatıyor. Maalesef siyasi nedenlerle, siyaset alanına da pek bir şey söylemek istemiyorum. İnsanımız maalesef, eğitimi almayan birçok gencimiz var, herkes doğal olarak masa başında çalışmak istiyor ve biz de işveren olarak meslekli işçi bulmakta da zorlanıyoruz. Dolayısıyla bunların bir dengeye gelmesi lazım" diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Küçük Taha için 7 bin 515 lira yardım parası topladılar

Küçük Taha için 7 bin 515 lira yardım parası topladılar