20 Ağustos 2019 Salı

BİLNET’te 'Sabahattin Ali' gecesi

BİLNET’te 'Sabahattin Ali' gecesi

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Sabahattin Ali, BİLNET Okulları Kocaeli Yerleşkesinde usta belgeselci, gazeteci-yazar Nebil Özgentürk’ün de katıldığı gecede anıldı

15 Ocak 2019 Salı 16:27 Kültür-Sanat

Türk edebiyatının unutulmaz ismi, şiir ve romanlarıyla kuşaktan kuşağa iz bırakan Sabahattin Ali (1907-1948), BİLNET Okulları Kocaeli Yerleşkesinde usta belgeselci, gazeteci-yazar Nebil Özgentürk’ün de katıldığı söyleşi gecesinde anıldı. Programda Özgentürk’ün hazırladığı “Kayıp Kemiklerin İzinde: Sabahattin Ali” belgeseli ilk kez Bilnetli öğrenciler tarafından izlendi.

NEBİL ÖZGENTÜRK KONUK OLDU

Türk Edebiyatına Kuyucaklı Yusuf, Kürk Mantolu Madonna ve İçimizdeki Şeytan gibi ölümsüz romanların yanı sıra çok sayıda öykü ve şiirler bırakan Sabahattin ALİ adına BİLNET Okulları Kocaeli Yerleşkesinde önceki gün özel bir gece düzenlendi. Okul konferans salonundaki gecenin konuğu usta belgeselci, gazeteci-yazar Nebil Özgentürk oldu. Duygusal anların yaşandığı gece, 9.sınıf öğrencilerinin Sabahattin Ali’nin hayatını konu alan sahne gösterisiyle başladı.

ÖĞRENCİLERİ DUYGULANDIRDI

Sabahattin Ali’nin hayatını konu alan gösteride öğrencilerden Alp Tuna Başyiğit Sabahattin Ali’yi canlandırırken İrem Öztürk, Seray Toksöz, Aslı Karadenizli ve Oğuz Akkuş da gösteride sahne alan diğer öğrencilerden oldu. Sabahattin Ali’nin hayatından kesitlerin sunulduğu, kendisine ait sözlere yer verildiği gecede Sabahattin Ali’nin yazdığı şiirlerden bestelenen “Melankoli”, “Çocuklar Gibi”, “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz”, “Leylim Ley”, “Aldırma Gönül”, “Göklerde Kartal Gibiydim”, “Ben Yine Sana Vurgunum” gibi parçalar müzik öğretmenleri Cumhur Koç ile Serhan Şahin tarafından seslendirildi.

BİLNETLİ ÖĞRENCİLERE
SABAHATTİN ALİ’Yİ ANLATTI

Gecede daha sonra Nebil Özgentürk’ün, Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali ile birlikte hazırladığı “Kayıp Kemiklerin İzinde: Sabahattin Ali” belgeseli izlendi. İlk kez gösterime sunulan belgeselde Sabahattin Ali’ye ait özel fotoğraflar, anılar ve son zamanlarında yaşadığı yerin görüntüleri de yer alıyor. Belgeselin ardından salonu dolduran öğrenci ve velilere konuşan Özgentürk, Sabahattin Ali gibi bir değeri kaybetmenin hüznünü her zaman yaşadıklarını belirterek, “Sabahattin Ali’nin hayattayken yaşadığı sıkıntıları ve ölümüyle ilgili hikâyeyi her dinlediğimde gözlerim doluyor. Sizlerle bugün onun hayatını paylaşmak çok önemli ve çok özel. Öğretim faaliyetlerine yeni başlayan okulunuzun edebiyat üzerine bir konuyu ele almasına çok sevindim. Öğretmenlerimizi ve okul kurucunuzu kutluyorum.” dedi.

KİTAPLARINI İMZALADI

Özgentürk, söyleşinin ardından canlı olarak “Yiğidim, Aslanım Burda Yatıyor” şarkısını seslendirerek kitaplarını hayranları için imzaladı. İzmit Tepeköy Mahallesi’nde bulunan Bilnet Okulları Kocaeli Yerleşkesinde veli ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Sabahattin Ali gecesine İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu ile Bilnet Okulları Kocaeli Yerleşkesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Korkmaz da katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Sertif Gökçe hep sokakta

Sertif Gökçe hep sokakta