21 Ekim 2018 Pazar

  • 5,644 TL
  • 6,498 TL
  • 222,20 TL
  • 96.455

İzmitli Fehmi Demir'den ikinci tarihi kitap

İzmitli Fehmi Demir'den ikinci tarihi kitap

‘Sultan Çeşmesi’ adlı tarihi romanın yazarı Fehmi Demir, 2018’in ilk haftasında ikinci kitabını yazmaya çalışıyor. Demir, mesai saatlerinden arta kalan zamanında yazdığı ikinci tarihi roman ‘Mavi Fetih’ ve ilk kitabının özellikle lise çağındaki gençlerin okumasını tavsiye ediyor

30 Aralık 2017 Cumartesi 11:25 Kültür-Sanat

Ortaokul yıllarında kazandığı okuma alışkanlığını yıllardır sürdüren ve 30 yıl boyunca okuduğu kitaplardan biriktirdiklerini yazıya dökmeye karar veren Fehmi Demir’i, ikinci kitabının heyecanı sardı. Alikahya Mahallesi’nde ikamet eden ve bir fabrikada çalışan Demir, mesai saatleri dışında kalan zamanlarda kaleme aldığı ‘Sultan Çeşmesi’ adlı tarihi romanını 2017’nin başında çıkarmıştı. Ankara Maarif Yayınevi’nden çıkan Sultan Çeşmesi, üçüncü baskısını yaptı. Bu süreçte de boş durmayan Demir, ikinci kitabını hazırladı.

TARİHİ ROMAN YAZIYOR

Yazımı tamamlanan ve yeni yılın ilk haftasında kitapevlerinde satışa sunulacak olan ‘Mavi Fetih’in de tarihi roman olduğunu ifade eden Fehmi Demir, “Ben okuma alışkanlığımı ortaokul yıllarımda kazandım. Kanaatimce bir öğrencinin bu hasletleri kazanması için en uygun zaman dilimi ortaokuldur;  zira hayata bakış açıları, yeni ve faydalı alışkanlıklar kazanması bu dönemde başlar. Eğitimcilerin ve ailelerin bu bilinçle hareket ederek dönemi çok iyi değerlendirmeleri ve çocuğa bu duyguyu o yaşlarda vermeleri zaruridir” ifadelerine ye verdi.

ÜÇÜNCÜ BASKIYI YAPTI

Otuz yıllık bir birikimin ardından ister istemez yazmaya yöneldiğini sözlerine ekleyen Demir, “Kısa hikayeler yazarken 2010 yılından sonra ‘Acaba bir roman yazabilir miyim?’ fikri oluştu ve yazdığım bazı hikayeleri birleştirip kurgulayarak ‘Sultan Çeşmesi’ isimli romanımı oluşturdum. Basılması için gönderdiğim Ankara’da bulunan “Maarif Mektepleri” yayınevi eserimi basıma değer buldu ve 2017 Şubat ayında ilk baskısı çıktı. Şu an inşallah üçüncü baskıyı yapmaya hazırlanıyoruz. Altı aylık bir eser için üç baskı çok iyidir” şeklinde konuştu.

KENTİMİZDE İLGİYE ULAŞAMADIK

Mükemmel kurgusu, gizemi ve döneme ait çarpıcı hikayeleri barındıran ‘Sultan Çeşmesi’ kısa sürede gördüğü ilgi üzerine ‘Mavi Fetih’in basımına geçtiklerini kaydeden Fehmi Demir, “İşin üzücü tarafı kitabın ülke genelinde gördüğü ilgiye maalesef kentimiz tarafından ulaşamadık. Belki kitabı okuyanlar vardır ama yazarının bu kentte yaşadığını bilmiyorlardır. Basın sektörünün desteğini görmek isterdim. Okullardan alacağım davetlerle gidip çocuklarımıza bir şeyler anlatmak isterdim. Basından, sivil toplum kuruluş örgütlerinden destek bekliyorum” dedi.

OCAK'TA ÇIKIYOR

İkinci kitabı ‘Mavi Fetih’in Ocak ayı başı itibariyle satışa sunulacağını dile getiren Fehmi Demir sözlerini şöyle noktaladı: “Yine tarihi bir roman olan ve Fatih Sultan Mehmet’in Karadeniz seferi ile ilgili tek roman olan kitabımızın bu alanda büyük bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. Kitap sizlere zaman zaman Karadeniz yaylalarında nefes aldıracak, zaman zaman kederlendirecek, sizi tarihin şeref levhalarından birine götürecek, çoşturacak ve Anadolu’nun hangi zor şartlarda yurt yapıldığının hikayesini bulacaksınız. Kitabı kitap satılan tüm internet sitelerinden ve yayınevim Maarif Mektepleri’nden temin edilebilir. Okullara talep olursa özel indirimler yaptırabilirim. Bu konuda her türlü desteğe açığım.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

'Üniversitede öğretim üyesiyim' deyip esnafları dolandırdı

'Üniversitede öğretim üyesiyim' deyip esnafları dolandırdı