21 Ocak 2019 Pazartesi

Kadınlardan bendir kursuna büyük ilgi

Kadınlardan bendir kursuna büyük ilgi

İzmit Belediyesi ile Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğindeki İZMEK bünyesinde açılan bendir kursuna kadınlar büyük ilgi gösteriyor.

10 Şubat 2018 Cumartesi 16:53 Kültür-Sanat

Türkiye'de son dönemlerde kullanım alanı yaygınlaşmaya başlayan Türk Tasavvuf Müziği'nin yanında Türk Halk Müziği'nde de en çok kullanılan ritim aleti olan bendir kursuna 46 kişi katılıyor.

AİLE EKONOMİSİNE KATKI

Belsa B Blok’ta Mayıs ayına kadar devam edecek kursun öğretmenliğini Nebahat Ciddi ve Tuğba Giray yapıyor. Bendir kursu hakkında bilgi veren öğretmenler, “Kursiyerlerle klasik Türk Müziği'nden ve Mevlevi Türk Tasavvuf Musikisi'nden birçok parçayı ve ritmi çalışıyoruz. Neşe içinde geçen kursta temel enstrüman tutuşu, vuruş teknikleri, Türk Müziği basit usulleri ve velveleleri, seviyelere uygun eserler ile icra uygulaması eğitimleri veriyoruz. İzmit genelinde yaşayan herkese açık olan kursumuza 12 yaş ve üzeri tüm vatandaşlarımız katılabilir. Günümüzde organizasyon şirketlerinin artmasıyla bendir kullanımı yeni bir sektörün doğmasına neden  olmuştur. Kursiyerlerimiz bu organizasyon şirketlerinde, cemiyetlerde, kına gecelerinde eğitimlerini hayata geçirebilir, böylelikle aile ekonomilerine katkıda bulunabilirler” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Andız ve ekibi gençlerle buluştu

Andız ve ekibi gençlerle buluştu