03 Haziran 2020 Çarşamba

KO-MEK'li tiyatrocular Türkiye'de bir ilki başardı

KO-MEK'li tiyatrocular Türkiye'de bir ilki başardı

Türkiye’de bir ilke imza atan KO-MEK'li tiyatrocular, hem işitme engellilerin hem de diğer vatandaşların izleyebileceği bir oyun sahneledi

20 Şubat 2017 Pazartesi 10:48 Kültür-Sanat

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları’nda eğitim alan işaret dili kursiyerleri, Türkiye’de bir ilke imza attı. Çevrelerinde bulunan işitme engelli vatandaşlarla iletişim kurabilmek amacıyla eğitimler alan 12 kişilik ekip, işaret dili kursunda öğrendiklerini tiyatro sahnesinde değerlendirmek istedi. Bu amaçla yola çıkan ekip, Avni Yukaruç’un yazdığı "Arzuhalci Hasan Efendi’’ ve Dario Fo’nun yazdığı "Japon Kuklası’’ oyunlarının provalarına başladı.

BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve KO-MEK yönetimi tarafından da desteklenen amatör tiyatrocular, ilk kez Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde oyunlarını sergiledi. Türkiye’de ilk kez hem işitme engellilerin, hem de diğer vatandaşların aynı anda izledikleri oyun büyük ilgi gördü. Skeçlerini aynı anda sesli şekilde ve işaret dili kullanarak gerçekleştiren tiyatro ekibi, işitme engelli ve vatandaşların birlikte oyunu izlemesine imkan sağladı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kanadı kırılan peçeli baykuşa, platin takıldı

Kanadı kırılan peçeli baykuşa, platin takıldı