13 Ağustos 2020 Perşembe

“Nedeni olmayan bir gülümseme” Seyyar Sahne’den “Trom”

“Nedeni olmayan bir gülümseme”  Seyyar Sahne’den “Trom”

‘’TROM’' adlı tek kişilik oyun, 24 Kasım Pazar günü Etkinlikizi Kültürel Etkinlikler Platformu’nun katkısı ile Alternatif Tiyatro’da 19.00’da sahnelenecek

16 Kasım 2019 Cumartesi 11:20 Kültür-Sanat

Oyunda, hem oyuncu hem de yazar rolünü üstlenen Hakan Emre Ünal’ın, Fransız sürrealist oyun yazarı Roland Topor’un iki kişilik olarak yazdığı oyununu, tek kişilik sahnelenecek şekilde kurgulama çabasını görüyoruz. Metni düzenleyen ve oyunu yöneten Senem Donatan’ın katkıları ile, "TROM", Hakan Emre Ünal’ın hem oyunculuğa ait deneyimlerini hem de seyirciye oyunun yazılma sürecini satır aralarında aktarmaya çalışıyor.

MÜLK SAHİBİ-KİRACI İLİŞKİSİ

Çevirmen Florence’in, geçinebilmek için taşradan Paris’e göçen ve ayakkabı tamirciliği yapan Dragomir’e masasının altını kiralamasını anlatan oyun, bireylerin yalnızlığını mülk sahibi-kiracı ilişkisinin penceresinden çözümlemeye çalışıyor. Oyun süresince çantasından çıkardığı çeşitli objeler ile diyaloğa giren Dragomir, bazen eski köyüne ait anıları dile getirmesiyle bazen de diğer karakterleri taklit etmesiyle kendi karmaşasını dört ahşap bacağın kurduğu dar alanda yaşıyor. Çantasının kullanım sınırlarını da aidiyet sınırları gibi yeniden tanımlayan Dragomir için yer değiştirirken onca eşyayı sığdırdığı çanta, bazen bir duvar bazen de bir masa olarak belirirken sahnenin merkezi haline geliyor. Rol kişisine masanın altına olduğu gibi sığamayan yabancı, kimi zaman da oyuncunun bizzat kendisi olarak anlatısına devam ediyor. Çoğu zaman da sahneye sığamayan oyuncu daralan yaşam alanlarımıza göndermeler yaparak Dragomir’i çağırıyor kendi hayatına.

NEDENİ OLMAYAN BİR GÜLÜMSEME

Rol kişisinin de yurtsuzlaştığı ve sahneye karıştığı yapımda ışık söndükten sonra, iç içe olmayan kurguların yaşantıya değil, sadece katılaşmış sahipliklere ait olduğunu görüyoruz. Roland Topor’un insan ilişkilerindeki temassızlıkları ve bireylerin yalnızlık koşullarını, iki yabancının ‘alt ve üst’ konumlanışları ile ele aldığı metinde, bir masanın üstünden gelen daktilo sesi ile masanın altında gelen tıkırtı sesleri birbirine karışıyor. Nihayetinde Trom kelimesi, nedeni olmayan bir gülümseme anlamına geliyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hodri Meydan'dan İYİ Parti'ye ziyaret

Hodri Meydan'dan İYİ Parti'ye ziyaret