22 Haziran 2018 Cuma

  • 4,698 TL
  • 5,479 TL
  • 191,61 TL
  • 95.613

Çeker: Emziren anneden kesinti olmaz

Çeker: Emziren anneden kesinti olmaz

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, bir basın açıklaması yaparak süt izni kullanan annelerin döner sermayesinin kesilmesine tepki gösterdi

02 Mart 2017 Perşembe 13:40 Güncel

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, bir basın açıklaması yaparak süt izni kullanan annelerin döner sermayesinin kesilmesine tepki gösterdi. Çalışma Bakanlığı’nın büyükannelere ücret ödemek için çalışma yaparken annelerin süt izni kullanması nedeniyle döner sermayelerinin kesilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Çeker şunları söyledi: ‘’Türkiye, en yüksek yaşlı nüfus oranına sahip ülkeler sıralamasında 167 ülke arasında 66. sıradadır. Yaşlıların toplam nüfus içindeki oranı da yüzde 8,2’ye yükselmiştir.  Bu artış nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere hükümet yetkilileri ve Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk sayısının arttırılmasını ısrarla vurgulamakta olup her nikahta üç çocuk tavsiyesi siyasilerin dillerinden düşmemektedir. Bu konuda söylenen sözlere değil icraata baktığımızda ise tam tersi bir durum ortaya çıkmaktadır.

TUHAFLIK YAŞANMAKTA

Sağlık Bakanlığı bebekler 2 yaşına gelinceye kadar anne sütüyle beslenmeli diyor, ama ne hikmetse annelere doğum sonrası analık izninin bitimini izleyen 12. ay içinde, aylıksız izin kullanmadığı sürelerin ilk 6 ayında günde üç saat, ikinci 6 ayında ise günde bir buçuk saat süt izni kullanabilmelerine imkân veriliyor. Çalışma Bakanlığı torununa bakan babaanne ve anneanneye maaş ödenmesi kararı almış ve 0-3 yaş arasındaki torunlarına bakanlara ortalama 400 TL aylık ödeme yapmayı planlamaktadır Bu uygulama hükümetin en az 3 çocuk projesini destekleyen bir uygulamadır. Fakat burada sağlık çalışanları için ayrı bir tuhaflık yaşanmaktadır. Büyükannelerin bile torun bakmaya teşvik edildiği bir ortamda süt izni kullanan anne kullanmış olduğu izin oranında döner sermayesinden ücret kesilerek ekonomik kayba uğratılmaktadır.

KABUL EDİLEMEZ

Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda Sağlık Bakanlığına resmi başvuru yapmamıza rağmen hala bir düzenleme yapılmamıştır. Mevzuyu büyükanneye kadar getiren hükümetin süt izni mağduru anne ve bebekleri ısrarla es geçmesi anlaşılabilir değildir. Yaklaşık 12 yıldır ısrarla vurgulamamıza ve yetkili kurumlara başvuru yapmamıza rağmen Sağlık Bakanlığının bu konuda bir düzenleme yapmaması da kabul edilebilir değildir. Hastaneleri bebek ve anne dostu diye kategorilendiren bakanlığın kendisinin anne ve bebeklere böyle bir muamele yapması da tuhaftır. Eğer aile konusundaki temel hedefleri sadece sözden ibaret değilse hükümet bu durumu da düzeltmelidir. Annelerin yaşadığı bu sorunu gidermelidir. Hükümet uygulamada birliği sağlamalı, bir yaptığı öbürüyle çelişmemelidir. Çalışma Bakanlığı büyükannelere ücret verirken, Sağlık Bakanlığının süt izni kullanan anneleri ekonomik zarara uğratması tuhaftır. 

SAHİP ÇIKILSIN

Bir kez daha söylüyoruz; Süt izninin kullanımında izin üzerindeki tasarruf yetkisinin dahi kişilere tanınmadığı zorunlu bir hak olduğu düşünüldüğünde süt izni kullananlardan kesinti yapılması hakkaniyete aykırıdır. Süt iznini kullanan çalışanlardan kesinti yapılmamalıdır. Bakanlık bu ayıptan bir önce kurtulmalıdır. Sağlık Bakanlığı’nı anne ve bebeklere vaatler yerine icraat ile sahip çıkmaya çağırıyoruz. Süt izinlerinde annelerin döner sermayelerinden kesinti yapılmaması için yasal düzenlemenin yapılmasını ve Hükümet üyelerinin söylemleri ile eylemlerinin birbiri ile çelişmemesi gerek. Konu hakkında Sağlık Bakanlığı’nı samimiyete davet ediyoruz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Hüseyin Ayaz yemek yedirip dert dinleyecek!

Hüseyin Ayaz yemek yedirip dert dinleyecek!