22 Haziran 2018 Cuma

  • 4,732 TL
  • 5,515 TL
  • 193,25 TL
  • 94.851

Kocaeli’nin 'Anne dostu' hastaneleri belli oldu

Kocaeli’nin 'Anne dostu' hastaneleri belli oldu

Kocaeli'de 'Anne Dostu Hastane' unvanını almaya hak kazanan Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi'ne sertifikaları düzenlenen törenle takdim edildi

25 Nisan 2017 Salı 14:33 Sağlık

Sağlık Bakanlığı tarafından belirli kriterler ile hastanelere verilen Anne Dostu Hastane sertifikası, Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi ve Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bugün düzenlenen törenle verildi. Kocaeli Valiliği Akçakoca Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen törene Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney, Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Yöneticisi Yüksel Pehlevan, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Mustafa Güneş, İl Halk Sağlığı Müdürü Sinan Öztürk, İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekil Zekeriya Özak, KOÜ Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Zafer Cantük, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl ve davetliler katıldı.

KOCAELİ’DE YÜZDE 38 SEZARYEN

Törende ilk olarak konuşma yapan ve hastaneler hakkında bilgi veren Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Şenol Ergüney, “Ülkemizde sezaryen oranlarını düşürmek ve anne ile bebek sağlığını en iyi şekilde düşünerek güzel çalışmalara imza atıldı. Dünya Sağlık Örgütü kabul edilebilir sezaryen oranını yüzde 15 olarak açıkladı. Türkiye’de bu rakam yüzde 58,  Genel Sekreterliğimize bağlı sağlık tesislerinde ise yüzde 38’dir. Türkiye’de ilk defa eğitim ve araştırma hastanesi olarak anne dostu hastane belgesini almaya Derince Eğitim ve araştırma Hastanesi hak kazandı. Bunun için gerçekten çok çalıştık ve güzel başarılara imza attık. Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi ve Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birlikte 14 anne dostu hastane oldu. Anne dostu olabilmek için önce bebek dostu olmak gerekiyor. Bu konuda ciddi eğitim süreci yaşandı” şeklinde konuştu.

DOĞUMA HAZIRLIK ODALARI YAPILDI

Sözlerine devam eden Ergüney, “Hastanelerimizde anne adaylarının sancı, doğum ve lohusalıklarını aynı odada yapmalarına olanak sağlayan, tek kişilik, yanına refakatçısını almaya olanak sağlayan yeni doğum odaları oluşturuldu. Bu kapsamda yıllık doğum sayılarına göre Derince Eğitim Araştırma Hastanesi’nde 9, Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’nde sancı, doğum ve lohusa odası yapılarak halkımızın hizmetine sunulmuştur. Anne dostu hastanelerimizde anne adaylarımıza gebeliğin 20. haftasından itibaren 5 hafta süreyle özel hazırlanmış sınıflarımızda doğum öncesi hazırlık eğitimleri verilerek, doğum yapacağı tek kişilik odalar gezdirilerek ve doğumhane ekibi ile tanıştırılarak normal doğuma hem fiziki hem de psikolojik olarak hazırlanmaktadır” şeklinde konuştu.

KOCAELİ’DE KADRO AÇACAĞIZ

Ergüney’in ardından kürsüye gelen Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Ülkemizde ve ilimizde ciddi bir sağlık gelişimi gösteriliyor. Bunun içerisinde yer almak bizleri çok mutlu ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza Mersin Şehir Hastanesinin aynısından bizde istiyoruz dedi. Çünkü bu tür güzel şeyleri görünce özenmemek elde değil. Kocaeli Üniversitesi olarak biz de çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl, “Sağlık bilimleri üniversitesi olarak 16 ilde eğitim ve araştırma hastanesi ile hizmet vermekteyiz. Sağlık alanında açtığımız kadroları yeterli görmüyoruz. İnanıyoruz ki bu rakamları artıracağız. Kocaeli’de bu iki hastaneye pozitif ayrımcılık yapmayı planlıyoruz. İnanıyoruz ki ebelerin eğitim seviyesi arttıkça uzmanlıkları arttıkça annelere de büyük faydası olacağına inanıyorum. Sağlık çalışanlarımızın başarılarının devamını diliyorum. Darısı diğer hastanelerimizin başına. Hayırlı olsun” dedi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK İL OLACAĞIZ

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise, “Türkiye hemen her geçen gün bir büyük değişimi ve gelişmeyi yaşıyor. Hizmetlerin fiziksel altyapısını geliştirmek ve genişletmek için çalışıyoruz. Merkezinde insan olan kamu hizmet anlayışını büyük bir mutluluk ile ortaya koyuyoruz. Sağlık vazgeçilmez bir hizmet ve her boyutu ile öncelikli ele alınması gereken bir mesuliyettir. Sağlıkta Türkiye modeli diyerek gururla bakacağımız bir örnek aldık. Geçmişte hatırlamak istemeyeceğimiz görüntülerden sağlıkta kaliteli hizmet dönemine geldik. Kocaeli’de devam eden hastane inşaatları tamamlandığında sağlıkta daha iyi konuma geleceğiz. Annelere ilk andan itibaren değerli olduğunu hissettirmek zorundayız. Türkiye’nin örnek aldığı bir il haline geleceğiz. Yatak sayısı olarak biz Türkiye’nin en önde illerinden biriyiz” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Kocaeli'deki akraba ziyareti son yolculuğu oldu

Kocaeli'deki akraba ziyareti son yolculuğu oldu