26 Nisan 2018 Perşembe

  • 4,083 TL
  • 4,971 TL
  • 174,21 TL
  • 107.401

Konak Hastanesi İzmit, bir başarıya daha imza attı

Konak Hastanesi İzmit, bir başarıya daha imza attı

Konak Hastaneleri İzmit Kalp Damar Cerrahları Doç. Dr. Fuat Büyükbayrak ve Op. Dr. Ergül Öğredik, 79 yaşında ve yüksek risk taşıyan Özlen Düzdirek isimli hastaya başarılı bir bypass ameliyatı ve mitral kapağa tamir işlemi uyguladı

19 Nisan 2017 Çarşamba 11:23 Sağlık

Konak Hastaneleri İzmit, yüksek riskli bir kalp operasyonuna daha imza atarak farkını gösterdi. 3 yıl önce koroner bypass ameliyatı olan 79 yaşındaki Özlen Düzdirek adlı hastanın göğüs ağrısı ve kalp yetmezliği şikayetleri ile Devlet Hastanesi’nde başladığı sağlık yolculuğu Konak Hastaneleri İzmit’te yapılan başarılı bir bypass ameliyatı ve mitral kapağa başarılı tamir işlemi ile mutlu bir şekilde son buldu.

KALP KRİZİ TANISI İLE…

Hastanın sağlık yolculuğu konusunda görüş veren Konak Hastaneleri İzmit Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Fuat Büyükbayrak şunları söyledi: “Hastamız kısa bir süre önce göğüs ağrısı ve kalp yetmezliği şikayeti ile bir Devlet Hastanemize başvurmuş. Kalp krizi tanısı ile hastaneye yatırılan hastamız anjiografide ana damara yapılmış olan bypassın tıkanmış olduğu görülmüş. Anjiografi işlem sonrası hastada Akut Böbrek Yetmezliği gelişmiş ve bir kez hemodiyaliz uygulanmış. Hastane takibi sırasında, geçirdiği kalp krizine bağlı kalp kapakçıklarından birinde ( mitral kapak ) kordolarında kopma olmuş ve kapağında ileri yetmezlik gelişmiş. Hastaya kapak tamiri/ değişimi ve koroner bypass ameliyatı önerilmiş.

YÜKSEK RİSKLİ

Hasta yakınları tarafından hastanın tahlil ve tetkik sonuçları Konak Hastaneleri İzmit’e ulaştırılıp değerlendirildiğinde hastanın ameliyatının yüksek riskli olduğu ancak bu şekilde bırakıldığında hayati tehlikesinin olduğu bilgisi verildi. Ardından hasta hastanemize yatırıldı. Yaklaşık bir hafta süren ayrıntılı hazırlık aşaması sonrası hastamız ameliyata alındı. Tıkalı olan ana damarına bypass ve mitral kapağı tamir işlemi uygulandı. Ameliyat sırasında ve sonrasında herhangi bir problem yaşanmadı. Servise alınarak gerekli takip sonrası taburcu edildi. Taburculuk öncesi yapılan eko kardiyografisinde ( kalp ultrasonu) tamir edilen kapakta herhangi bir problem olmadığı ve kalp kasılmasının iyi olduğu görüldü.”

BAŞARILI ELLER

Doç. Dr. Büyükbayrak, “Redo” olarak adlandırılan göğüs kafesinin ikinci kez açıldığı ameliyatlar diğerlerine göre daha riskli olduğunu belirterek “Gerek ikinci ameliyat gerekse kalp kapak tamiri tecrübeli ellerde yaş sınırı gözetmeksizin Konak Hastaneleri İzmit’te başarı ile uygulanmaktadır” diye ekledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Ambulansa yol vermek istediler, kafa kafaya çarpıştılar

Ambulansa yol vermek istediler, kafa kafaya çarpıştılar