28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,705 TL
  • 5,501 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200

Ömer Çeker: Ebeler sağlık teşkilatının zencisi mi?

Ömer Çeker: Ebeler sağlık teşkilatının zencisi mi?

Ebeler Haftası nedeniyle açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker “Ebelere karşı yapılan usulsüz uygulamalar, ebeleri sağlık teşkilatının zencisi konumuna getirmiştir” dedi

21 Nisan 2017 Cuma 15:23 Güncel

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, 21-28 Nisan tarihleri arasının Ebeler Haftası olması nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Ömer Çeker yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Sağlık çalışanlarına yıpranma payı için verilen sözlerin havada kaldığı, şiddetin terörün her gün arttığı, döner sermayelerin yok edildiği bir çalışma ortamında 21-28 Nisan Ebeler Haftası'nı karşılıyoruz. Ebelerimizin büyük ekseri yatı kendi görev tanımları dışında çalıştırılmakta veya  çalışmaya zorlanmaktadırlar. Ebelere meslek tanımlarının dışında iş yaptırıldığı halde bir çok haktan da mahrum bırakılmaktadırlar. İş yeri hemşireliği ve Aile Danışmanlığı yapma hakkı bir çok meslek gurubuna verildiği halde ebeler bu haktan mahrum bırakılmıştır. Ebelere de iş yeri hemşireliği ve Aile Danışmanlığı yapma hakkı verilmelidir.

SAĞLIK TEŞKİLATININ ZENCİSİ

Ebeler hastanelerin tüm birimlerinde çalıştırıldığı halde tayin isteklerinde PDC bahane edilerek tayin hakları kısıtlanmaktadır. Hastanelerde görev yapan tüm ebelerimize hemşirelik yetki belgesi verilmesi için yeni bir yasal düzenleme yapılmalı, ebelik kanunu çıkarılmalıdır. Ebelere karşı yapılan usulsüz uygulamalar ebeleri sağlık teşkilatının zencisi konumuna getirmiştir. Sağlık Bakanlığı bu duruma son vermelidir. Vekil ebe ve hemşireler, kamu dışı Aile Sağlığı Çalışanı gibi istihdam modelleri ile güvencesiz ve düşük ücretlerle çalışmaya mahkum edilmektedir. Kadın ve Doğum hastaneleri başta olmak üzere anne ve bebek sağlığı hizmetinde yoğun bir gayret sarf etmekte ve aşırı bir iş yüküne maruz kalmaktadırlar. Ülkemizdeki 79 milyon 814 bin 871 nüfusa 53 bin ebe hizmet vermektedir. İlimizde ise 1 milyon 871 bin 456 nüfusa yaklaşık bin 150 ebe hizmet vermektedir.

TÜKENMİŞLİK SENDROMU YAŞIYORLAR

Ülkemizde bir yılda 1 buçuk milyonun üstünde doğum gerçekleşmiştir. Rakamlar dikkate alındığında ebe arkadaşlarımızın nasıl bir özveri ile çalıştıkları daha iyi anlaşılmaktadır. Ebelerimiz daha pek çok sorunla çalışma hayatını sürdürmekte fakat çözüm adına bir türlü adım atılmaması nedeniyle de ümitsizliğe kapılmakta, tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar. Doğum sırasında anne ve bebeklerde meydana gelen, istenmeyen durumlarla ilgili ne yazık ki birçok ebe arkadaşımız tazminatlarla karşı karşıya kalmakta, mahkemelerde uğraşmaktadırlar. Başta ebelerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanları da mesleki mali sorumluluk sigortası kapsamına alınmalıdır. Sağlık çalışanlarının sorunlarının görmezden gelinmesi ve haklı taleplerine sırt çevrilmesi artık son bulmalıdır. Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada sağlıkta dönüşümün ikinci aşamasının çalışmalarının yaklaşık bir ay içerisinde kamuoyunun karşısına çıkacaklarını ilan ederek, sağlık çalışanlarının özlük haklarının ve çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik de çalışmaların yapılacağını belirtmiştir.

53 BİN EBENİN SESİNE KULAK VERİLMELİ

Özellikle belirtmek isteriz ki ebeler ve sağlık çalışanları artık söz değil icraat görmek istemektedirler. Yıpranma payının bile 3 yıldır söz verilmesine rağmen sürüncemede bırakılması bizlerin zihinlerinde olumsuz bir örnek olarak durmaktadır. Umut ederiz ki sağlıkta ikinci faz veya dönüşüm sağlık çalışanları için sorunların çözüldüğü ve taleplerinin yerine getirildiği bir süreç olur. Biz bu sürecin en yakın takipçisi olarak çalışanlar adına cesurca mücadelemizi sürdüreceğiz. Sözlerin takipçisi, yapılacak düzenlemelere de çalışanlar adına dahil olma gayreti içinde olacağız. Siyasi iradeden beklentimiz sorunların çözümü adına ebeler haftasında ilk adımları görmektedir. Yurdun dört bir yanında görev yapan 53 bin ebe arkadaşımızın sesine kulak verilmelidir. Bu düşüncelerle fedakârlık gerektiren mesleğin cefakar çalışanları olan tüm ebe arkadaşlarımızın Ebeler Haftası'nı kutluyor, çalışma hayatlarında kolaylıklar ve güzel yarınlar diliyoruz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Seymen'in acı gününe siyasetçi akını!

Seymen'in acı gününe siyasetçi akını!