21 Nisan 2018 Cumartesi

  • 4,076 TL
  • 5,009 TL
  • 174,67 TL
  • 110.932

Sağlıkçılar sorunlarını kendilerini zincirleyerek dile getirdi

Sağlıkçılar sorunlarını kendilerini zincirleyerek dile getirdi

Sağlık çalışanları yaşadıkları sıkıntıları dile getirmek için kendilerini zincirleyerek basın açıklaması gerçekleştirdi

23 Şubat 2017 Perşembe 18:15 Güncel

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker bir basın açıklaması yaparak, Sağlık Bakanlığı’nın getirmeyi düşündüğü değişikliği protesto etti. Sağlık çalışanları yaşadıkları sıkıntıları dile getirmek için kendilerini zincirleyerek basına poz verdi. Sağlık Bakanlığı’nın Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği ile Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği’nde yapmayı düşündüğü değişikliğin protesto edildiği basın açıklamasına Türk Sağlık- Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Kocaeli Aile Sağlığı Elemanları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hacer Gündüz ve Neriman Uygun katıldı.

BİZLERİ DIŞLADILAR

Yapılacak değişikliği kabul etmediklerini vurgulayan Başkan Ömer Çeker şunları söyledi: “Bakanlık konuyla ilgili etik olmayan toplantılar düzenlemekte. Konu ile ilgili sosyal taraflarla görüşmeden, Aile Sağlığı Merkezleri’nde görev yapan aile hekimleri, aile sağlığı çalışanları ve meslek örgütleri ile istişare etmeden çıkaracağı yönetmelikleri oldu bitti ile hayata geçirme çaba ve gayreti içerisindedir.

DİRENÇ GÖSTERDİLER

Aile Sağlığı Merkezleri’nde “ASM” görev yapan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarını ilgilendirecek konular hakkında yapılacak düzenlemeler için sosyal taraflarla görüşülmeden, ASM çalışanları ile istişare edilmeden aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına dayatılan cumartesi nöbetlerini ASM çalışanları tutmayarak direnç gösterdiler. Bu direnç hukuki mücadele ile taçlandırılarak Sağlık Bakanlığı’na karşı büyük bir zafer kazanılmasını sağladı. Tarihe geçecek bir mücadele karşısında Sağlık Bakanlığı pes etti.

ZULÜM KAPILARI ARALANIYOR

Çalışanlara ve sivil topluma rağmen bu tür düzenlemelerin olmayacağını Sağlık Bakanlığı anlamasına rağmen eski anlayışından ve yanlış yapmaktan vazgeçmiyor. Bakanlık yine sosyal taraflardan ve çalışanlardan kaçırarak Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği ile Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği’nde değişiklikler yapmayı düşünmektedir. Edindiğimiz bilgilere göre bu değişikliklerle çalışanlara yeni zulüm kapıları aralanmak istenmektir.

TÜCCAR MANTIĞI İLE

Sağlık Bakanlığı tüccar mantığı ile sorunlara yaklaşmakta, ASM çalışanlarına az para ile çok iş yaptırmak istemektedir. Yapmayı düşündüğü yeni düzenleme ile ASM çalışanlarına ödenen ücretlerde azalmalar olacaktır. İş yükü artacaktır. Ücretlerdeki kesintiler, Yeni performans kriterleri ile cezalar getirmek, mevcut ceza puanlarını arttırmak, tahsis edilen binalardan aile hekimlerinin çıkarılması ve kendilerine yeni yerler kiralamalarını istemek, yeni görevler yüklemek gibi kabul ve tahammül edilemez düzenleme getirmeye çalışmaktadır.

KABUL ETMİYORUZ

Biz; sistemin düzeltilmesi ile hem çalışanların hem de vatandaşların memnuniyetinin arttırılmasını, hizmette kalitenin yükselmesini beklerken bakanlığın bu düzenlemeleri ile sistem bir çıkmaza girecektir.  Bu düzenlemeler doğru değildir, fayda getirmeyecektir, çalışanı mutsuz edecektir, sistemi bir felaketin eşiğine getirecektir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı’nın yapmayı düşündüğü yeni düzenlemeyi ASM çalışanları adına Türk Sağlık- Sen olarak kabul etmemiz mümkün değildir.  Bakanlık yapacağı yeni düzenleme hakkında ısrarcı olduğu takdirde cumartesi nöbetlerinde olduğu gibi gerekli mücadeleyi göstereceğimizden hiç kimsenin asla şüphesi olmasın.

PEŞİNİ BIRAKMAYIZ

Bu anlamda ilk adımı atarak sendika genel merkezimiz tarafından söz konusu taslak çalışanların menfaatleri göz önüne alınarak incelenmek ve değerlendirmek üzere resmi olarak Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’ndan istenmiştir. Taslakların gelmesiyle görüşlerimiz ve düzenlemelere itirazımız resmi olarak kuruma iletilecektir. Sağlık Bakanlığı kendi görüşleri doğrultusunda hazırlayacağı yönetmelikle; aile hekimi ve aile sağlığı çalışanının iş yükünü artıramaz, ücretlerde kesintiler yapamaz, yeni performans kriterleri ile ASM çalışanlarına köle muamelesi yapamaz. Sağlık Bakanlığı, çalışanların temsilcileri sendikalar, meslek odaları ve gerekiyorsa çalışanlar ile bir araya gelerek tüm tarafların üzerinde uzlaştığı yönetmeliğin çalışma hayatına uyarlanması için çalışma yapmalıdır. Bu işin peşini asla bırakmayacağız. Cumartesi nöbetlerindeki mücadele azmimiz teminatımızdır.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de bombalı saldırı operasyonu!

Kocaeli'de bombalı saldırı operasyonu!