21 Nisan 2018 Cumartesi

  • 4,076 TL
  • 5,009 TL
  • 174,67 TL
  • 110.932

VM Medical Park doğum öncesi eğitiyor

VM Medical Park doğum öncesi eğitiyor

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi ve Lotus Gebe’nin birlikte kurduğu VM Medical Park & Lotus Gebe Anne Bebek Kulübü, anne adaylarını doğum öncesi eğitiyor

27 Şubat 2017 Pazartesi 22:26 Sağlık

Şubat ayından itibaren etkinliklerine başlayan VM Medical Park & Lotus Gebe Anne Bebek Kulübü, her Çarşamba anne adaylarına ücretsiz hamile yogası fırsatı sunuyor. Yoga eğitmeni Başak Karakaya Erden’in önderliğinde gerçekleştirilen seanslar da anne adaylarına daha rahat bir hamilelik dönemi geçirmelerinde yardımcı olunuyor. VM Medical Park & Lotus Gebe Anne Bebek Kulübü’nün her ayın son cumartesi günü gerçekleştirdiği eğitim programına ise anne ve baba adayları büyük ilgi gösteriyor. Geçtiğimiz hafta Cumartesi günü ilki gerçekleştirilen eğitime VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Genel Müdürü Doç. Dr. Soner Şahin de katıldı. Açılış konuşmasını yapan Şahin, “Hastanemiz bünyesinde kurulan kulübümüzün anne ve baba adaylarına önemli bir fayda sağlayacağını düşünüyorum. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmelerinde ekstra katkımızın olmasından ötürü bu oluşumu sağlayan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi. Şahin’in ardından söz alan Lotus Gebe’nin kurucusu, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İnci Çavuşoğlu, özellikle eğitim de anne adaylarını yalnız bırakmayan babalara teşekkür etti.

KORDON KANI SAKLANMASI

Konuşmaların ardından Pediatrik Hemotoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Atilla Tanyeli, anne ve baba adaylarını kordon kanı saklanması hakkında bilgilendirdi. Kordon kanı saklanmasının faydalarını anlatan Tanyeli “Kordon kanı pek çok sebeple dondurulup saklanabilir. Bu sebeplerin başında ileride bebeğin kök hücre ile tedavi olmasını gerektirebilecek lösemi, lenfoma, talasemi gibi kan hastalıkları olduğu gibi, doku ve organ hasarı ya da çalışmaması gibi sorunlar da gelir. Dünyada ve ülkemizde kök hücre nakli çoğunlukla kemik iliği ile yapılabilmektedir. Ancak kemik iliği kök hücreleri ile başarılı bir nakil yapılabilmesi için tam doku uyumlu kemik iliği vericisi bulunması gerekir. Ancak hastaların % 70’inde tam doku uyumu olan kemik iliği bulunamaz. Kordon kanı kök hücreleri kemik iliğinden farklı olarak kısmi uyum ile nakil yapılabilme olanağı sunar. Bundan dolayı da bebeğinizin kordon kanı kök hücrelerini sadece kendisi için değil, kardeşleri ve aile fertleri için de saklarsınız” dedi. Prof. Dr. Atilla Tanyeli’nin konuşmasının ardından Op. Dr. İnci Çavuşoğlu “Doğumda Hormonların Dansı”, Ebe Ebru Çalışkan ise “Doğumda Nefes Teknikleri ve Aktif Pozisyonlar” hakkında bilgi verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

ANKET

SONRAKİ HABER

İzmit Körfezi'nden gemi geçişleri durduruldu

İzmit Körfezi'nden gemi geçişleri durduruldu