26 Ocak 2021 Salı

760 gramlık bebek Ecrin’in zaferi

760 gramlık bebek Ecrin’in zaferi

24 haftalık ve 760 gramlık prematüre olarak dünyaya gelen Ecrin bebek, yeni doğan yoğun bakım ünitesinde uygulanan tedaviler sonucunda 36. haftasında 2120 gr’a ulaşarak hayata tutundu

20 Ekim 2020 Salı 11:42 Sağlık

Bolu’da yaşayan Ali ve Gülsüm Kutlu çifti, bebek sahibi olmayı çok istemesine rağmen, 10 kez düşükle sonuçlanan bir hikayenin kahramanları… 11. Gebeliğinde sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için uğraş veren anne Gülsüm Kutlu, 13 Kasım 2019 tarihinde 24 haftalık 760 gram ağırlığındaki kızı Ecrin’i sezaryen ile dünyaya getirdi. Prematüre olarak dünyaya gelen Ecrin Bebek, Medar Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde yaşam desteği almaya başladı. İleri derecede immatür ve çok düşük doğum ağırlıklı olan bebek Ecrin, küvözde uygun nem ve ısı şartlarında, solunum cihazına bağlı, serumla beslenerek, ilaç tedavisi verilerek yaşam mücadelesine başladı.

BEBEK ECRİN'İN ZAFERİ

Anne Gülsüm Kutlu, 10 yıldır çocuk sahibi olmak için verdiği yoğun emek ve çabanın ardından yardımcı üreme  teknikleri ile Ecrin’i dünyaya getirdi. Prematüre olarak 24 haftalık ve sadece 760 gram olan Ecrin Bebek Medar Hastanesi Gölcük Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde  yaşam mücadelesi vererek bu süreçten zaferle çıktı.Yatışı boyunca kardiyak kontrolleri, göz (reope), nörolojik kontrolleri ve enfeksiyonla mücadelesi düzenli olarak başarılı bir şekilde yapılan Ecrin Bebek, en nihayetinde 36. haftasında 2120 kg olarak ağızdan beslenerek sadece anne sütü alarak  şifa işe taburcu edildi. Şu an 11 aylık olan Ecrin Bebek rutin kontrolleri için geldiği Medar Hastanesi Gölcük’te sevinçle karşılandı.

ECRİN BEBEK VE AİLESİNİN ZAFERİ

Medar Hastanesi Gölcük Yeni Doğan Yoğun Bakım Sorumlu hekimi Uzm. Dr. Müjgan Gökduman, 24 haftalık ve sadece 760 gram olarak hayata gözlerini açan Ecrin bebeğin yeni doğan yoğun bakım ünitemize geldiği andan itibaren çok dirençli olduğunu, yaşama dört elle sarıldığını ve başardığını, annesinin de büyük fedakarlık gösterdiğini anlattı. Dr. Gökduman, erken ve özellikle düşük ağırlıklı pek çok bebeğin yeni doğan yoğun bakım ünitesinde yaşam savaşını kazandığını, ailelerin ve yeni doğan yoğun bakım ekibinin koordineli çalışması sonucu başarıya ulaştıklarını iletti. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

AK Parti Kocaeli’de kongre yeri belli oldu

AK Parti Kocaeli’de kongre yeri belli oldu